Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Čo všetko sa vypláca matke na materskej dovolenke?

monika77
15. máj 2009

od januára 2009 som na materskej ... malý sa narodil vo februári, čiže odvtedy mi je vyplácana materská no a tento mesiac som ešte zvlášť dostala nejakých 21 EUR od sociálky ... je to ten rodičovský príspevok alebo čo to je? prepáčte ak som tu zamenila materskú s rodičovským, stále mám z toho guláš

gapa
15. máj 2009

monika,
ak sú to peniaze naozaj zo sociálky a nie UPSVaR, tak to môže byť len materské. Oni nevyplácajú žiadne štátne sociálne dávky (rod.prídavky, príspevky pri nar.dieťaťa, príplatok k príspevku pri nar.dieťaťa, rodič.príspevok, príspevok na starostlivosť o dieťa). To všetko vypláca UPSVaR odd. sociálnych vecí a rodiny.

Možno je to nejaký doplatok, čo ti zle vyrátali???

mata222
15. máj 2009

ahojte, prosim vas, pripravujem si papierovacky na vybavovanie po narodeni dietatka, a mam 1 otazocku ohladom priplatku k prispevku pri narod.dietata.. je potrebne ist do zdrav.poistovne, ze som poistena 1 rok v zdravotnej? je to pisane vo vysvetlivkach a nepocula som o tom, ze mam ist este na zdravotnu.
dakujem

monika77
autor
15. máj 2009

gapa máš pravdu .. lepšie som to pozrela a je to od UPSVR

tin007
15. máj 2009

monika, to je asi pridavok na dieta - zvysili ho z 560 na 640 sk (tak nejako, dava to tych 21.nieco eur)

gapa
16. máj 2009

prídavky sú 21,25eur na dieťa

monika77
autor
16. máj 2009

hej je to presne 21,25 ... ale prečo mi to prišlo až teraz v máji?

gapa
16. máj 2009

a neprišla ti okrem toho aj suma 42,5eur ?

monika77
autor
16. máj 2009

nie, taká suma mi neprišla .. len týchto 21,25
nemal sa tento rodič. príspevok dostávať hneď po narodení?

gapa
16. máj 2009

monika,
rodič.príspevok dostaneš od mesiaca narod.dieťaťa, ale len v prípade, ak nepoberáš materské. Ty však píšeš, že ho poberáš, takže nárok na rod.príspevok zatial nemáš.

V máji/resp. do mája si mala mať vyplatené rodinné prídavky za mesiac 2+3+4/09 t.j. 3x 21,25eur. PReto som sa pýtala, či ti nuhradili aj tých zvyšných 2x 21,25eur = 42,5
Lebo asi si ich dostala prvýkrá, inak si neviem predstaviť, prečo by si sa pýtala na tú sumu.

mami.sk
16. máj 2009

monika - asi si podala neskor tu ziadost o pridavky na dieta 😒 ak si podala ziaodst v marci, tak prvykrat ti ich vyplatili az v aprili / za mesiac marec/, za april dostanes az 20. maja 😉
mne bolo povedane ze pridavky na deti sa spatne nevyplacaju ☹

gapa
16. máj 2009

mami,
teda zaujímavé. Som myslela, že rok dozadu ako rodič.príspevok. Aj som to hladala v rýchlosti v zákone, no nič nenašla. ☹

gapa
16. máj 2009

mami, na stránke UPSVaR som našla niečo iné k prídavkom na deti:

Zánik nároku
Nárok na prídavok za kalendárny mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý prídavok patril.

Znamená to, že žiadateľ o prídavok si môže uplatniť nárok na prídavok spätne najviac za obdobie šiestich mesiacov.

gapa
16. máj 2009

je to § 15 zákona o prídavkoch ..

monika77
autor
17. máj 2009

veď ja som si všetky tieto papierovačky vybavovala hned vo februári, alebo v marci ... nemám sa ísť radšej na to opýtať na úrad práce?

monika77
autor
18. máj 2009

ešte ma holky napadlo, že či to nemohlo byť vyplatené v tom 20tis príspevku na dieťa, lebo je to z toho jedného účtu

edusik
18. máj 2009

Gapa, takze ak som na materskej rod. pridavok nedostavam? To sa dava len zamestnanym? Alebo to dostane manzel spolu s danovym bonusom? Dakujem

gapa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
18. máj 2009

edusik,
rod.prídavok áno, bonus len zamestnaný napr. rodič.

ladybird1l
28. máj 2009

mila gapa , mozem ta poprosit o radu? je to skor pre moju sestru: vcera nastupila na MD, trvale bydlisko ma v senkviciach, co je okres Pezinok, prechodne ma v detve. Zaslala si ziadost na upsvar o matersku. Oni jej ju vratili postou ze to patri do socialky. Na co ma prosim narok, ked pracovala naposledy v 09/08, aj to len nejake 4 mesiace, na matersku ci rodicovsky prispevok? a kde ma prosim zasielat ziadosti - na urad v mieste trvaleho bydliska alebo prechodneho? velmi pekne dakujem.

gapa
28. máj 2009

ladybird,
podla mna vždy podla trvalého bydliska

ak naposledy pracovala v 9/08, tak nárok na materksé mať nebude. Len na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.

Nech si napr. zájde na UPSVaR v Detve a popýta sa (snád jej poradia, aj ked tam nepatrí?), zoberie si tlačivo na žiadosť o rodič.príspevok a dalšie tlačívá, ktoré bude musieť dať potvrdiť a popáta sa na postup. Prípadne najlepšie ten postup ovediť telefonicky potom na UPSVaR, kam ozaj patrí (ale ked bude už mať nejaké info, tak ušetrí na telefonáte, bude sa menej pýtať)

Podla mna môžu chcieť, aby si podala žiadosť na materské bud v SP podla bydliska alebo v SP podla sídla posledného zamestnávatela (neviem v ktorom?) a dajú jej tlačivo z UPSVaR, na ktoré jej v SP potvrdia, že nárok na materské nemá. Toto tlačivo nech si vyplní a pošle so žiadosťou o materské naraz na SP, nech nemusí 2x posielať.

Možno budú chcieť aj nejaké potvrdenie aj od manžela, že on nepoberá materské. No to záleží od UPSVaR.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli