Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dá sa žiadať o spätné vyplatenie rodičovského príspevku?

eliza149
27. jún 2014

Ahojte, schválili nám predľžený rodičovský príspevok na dieťa s dátumom 6.6.2014, ale synček mal 3 roky koncom marca. Prosím Vás dá sa zažiadať o vyplatenie RD za mesiace apríl, máj kedy sme tieto doklady vybavovali RD mi skončil v marci a nedostávala som nič? Ak sa to dá ako mám o to zažiadať alebo sa to vypláca automaticky? Veľmi pekne Vám vopred ďakujem za odpovede a pomoc

baklik
26. sep 2016

@9lf9 ahoj, mohla by si, prosim, poradit aj mne? dnes som bola podat odvolanie. posudkova lekarka uviedla v posudku, ze moje dieta ma len alergie a je liecene nasonexom a aeriusom, ze nema chronicke ochorenie dychacich ciest. pritom to nie je vobec pravda, podla mna to ucelovo prehliadla. syn tam ma totiz okrem alergii stanovenu aj diagnozu detskej astmy J45.9, co je chronicke ochorenie dychacich ciest a je na inhalacnej liecbe kortikoidmi. z tohto dovodu som podala aj odvolanie. pani na urade, ktora mi to preberala, mi povedala, ze oni uz nebudu rozhodovat, lebo vraj oni uz rozhodli (bola som toho nazoru, ze sa tym opat bude zaoberat prislusna posudkova lekarka a az potom sa to postupi pripadne dalej), ze oni to poslu dalej, ze nevie, ci na kraj alebo rovno do BA sa to posiela - toto moze nevediet uradnicka?? je to normalne?? obavam sa toho, ze sa tam nik nebude mojim odvolanim nejak extra zaoberat, lebo vsak detska astma bola stanovena uz predtym ako vydala lekarka posudok (5.9.), v ktorom neuznala slhodobo nepriaznivy zdrav.stav, podla mojho nazoru chybny. vsak 31.8. nam na zaklade diagnozy detskej astmy schvalili liecbu v kupeloch Lucivna - tak tam to vidia v zaznamoch, ze ma astmu a ona nie?? cele divne... 😠

yvkay
26. sep 2016

@9lf9 áno ja viem,písala som s ňou a ona to vybavovala na 2x :(a aj tak jej nepriznali,ja tiež pochybujem že mi to ten lekár schváli,ked už mi to neschválil ani na odvolanie a určite to pôjde zasa do ba a fakt je to.strašne zdĺhavé to je to najhoršie na tom :(

yvkay
26. sep 2016

@9lf9 a veľmi pekne ďakujem za pomoc,vazim si to.strašne moc.ďakujem 🙂

onmaria
27. sep 2016

@yvkay stracam sa v tomto pokeci, nakolko som (odkedy mi to vsetko zamietli) to tu citala, len ked som mala cas. proste - u mna cela vec..mala mala na konci januara 3r.,ja som si v polovici januara poziadala o predlzeny, panicky na UP mali asi vela casu, tak sa na to vykaslali a vyjadrenie mi poslali az niekedy vo februari. negativne. tak som sa odvolala, oni to postupili do BA a z BA mi prisla odpoved, voci ktorej sa nebolo mozne ani odvolat, v zmysle, ze miestny UP pochybil,lebo sa mi vyjadrili k nicomu..kedze medzi tym, ako mi oni poslali vyjadrenie mi skoncil riadny rodicak..toto cele trvalo (dokedy mi prislo to odvolanie z BA, od pol januara do konca aprila. otras). tak vsetko odznovu, musela som si dat novu ziadost o RP, medzicasom zaviedli ten ich slavny mesiac na vyjadrenie sa..tak mi ziadost zamietli, nakolko som na RP nemala samozrejme narok, odvolala som sa kvoli zdravotnym problemom. zase mi to zamietli, zase som sa odvolala, poslali to do BA a z BA mi zase doslo, ze zamietaju..toto cele trvalo az do jula a mala som z toho akurat tak riadne nervy. najviac ma nasralo, ze ja jak svihnuta chodim s deckom po nefrologiach a niekto si z toho robi srandu a tomu to priznaju.kaslat na to. ale fakt ma to sralo a aj to, ze to trvalo tak neskutocne dlho..

9lf9
27. sep 2016

@baklik záleží kde si odvolávanie nachávala, ak na podateľni, to nie sú pracovníčky, ktoré majú o tomto vedomosť, ak posudkový lekár na úrade nezmení posudok ide to na posúdenie do BA na ústredie a to k tomu dá stanovisko...hlavne to treba všetko napísať do toho odvolania, aké sú vaše dôvody pre ktoré si myslíte, že nevydali správne posudok, prípadne doložiť nové dokumentácie zo zdrav. karty.

r1000
4. nov 2016

ahojte viete mi prosim poradit.znama ma pozastaveny rodicovsky a jej mala bude mat uz 1;5roka.da sa ziadat spetne o vyplatenie.nedostala na nu nic. pretoze jej partner byvaly ziskal dietatko prve ktore bude mat buduci rok 3r.a on dostava.povedali jej na socialke ze az po jeho 3r.moze ona ziadat o rodicovsky.vyplatia jej spetne vsetko ved su to tej malickej penniazky.a dostava ib pridavky na malu.dakujem

michaelamilan
5. nov 2016

@r1000 Co viem, tak da sa len na jedno dieta brat rodicak. No a ziadat spatne len pol roka. Co je viac ako 6mesiacov zanika.

9lf9
5. nov 2016

@r1000 pokial som to spravne pochopila, tak jej to starsie, ktore ma mat bud. rok 3r sudom zverili otcovi a mladsie ma ona u seba. Ak je to tak ona nema narok na RP, kym sa bude RP poberat na to dieta, ktore jej odobrali a pobera nan RP otec. Spatne jej nedoplatia nic, da sa 6mes. doplatit od vzniku naroku= tj. od dobratia RP na starsie dieta otcom.

yvkay
5. nov 2016

@onmaria ahoj.keďže mi chodiaupozornenia tak píšem aj ja že mi prišlo z ba že rušia rozhodnutie z nášho UP a musia to dať opäť posúdiť posudkovemu u nás pretože ja son si žiadala o posúdenie spätne 6 mesiacov a pán lekár samozrejme vydal posudok ale od podania žiadosti posúdil že dieťa nemá DNZS,ale ja som si nemusela podávať novú žiadosť,samozrejme že mi priššiel teraz opäť zamietnuty posudok,čakám na rozhodnutie že sa odvolam,idem ešte v pondelok ku kožnej,to mi poradila alergologicka tak zasa budem čakať najmenej do vianoc kým mi príde odpoveď,takže tiež už mám toho tak akurát dosť lebo iba my na to všetko doplácame za ich chyby a máme choré deti :(

r1000
6. nov 2016

@9lf9 takze to znamena ak diberue otec a ona poziada na malu a ak jej uznaju tak jej spetne aspon polroka nedoplatia?dakujem

r1000
6. nov 2016

@michaelamilan takze ahoj tak ak jej vznikne narok spetne jej vyplatia polroka dozadu.dakujem

katriona1
6. nov 2016

@r1000 ale ten pul rok se bude pocitat od datumu 3. narozen
in starsiho ditete, takze kdyz ona pozada hned po dovrseni tech 3. narozenin a rodicak ji hned uznaji, tak neni co by ji spetne vyplatili

9lf9
6. nov 2016

@r1000 resne tak ako napisala @katriona1 ak poziada po dovrseni 3r nemaju jej co spane dopaltit lbo nemoze sa rat naraz 2x RP

onmaria
6. nov 2016

@yvkay ja nemam na to slov. velmi drzim palce, nech vam to vyjde. ja som sa tiez nacakala ako taka truba, ved som to tu uz pisala. niektorym to schvalia hned a niektorych nahanaju a robia si z nich asi srandu, neviem. uz neriesim, je mi to uz jedno. s malou pojdem opat na nefro, tak ako som chodila doteraz.

r1000
6. nov 2016

@katriona1 ked bude ziadat o rodicovsky bude mat jej mala len 1,5roka takze este bude dostavat a bude ziadat aj o spetne vyplatenie.nema este tri roky.

katriona1
6. nov 2016

@r1000 tak když bude mít mladší dítě 1,5 roka v době kdy starší bude mít 3 roky a u otce skončí poberání rodičovského, tak bude mít matka nárok pobírat RD na mladší dítě od toho 1.5 roku do jeho 3 roků, ale na dobu před jeho 1,5 rokem si nebude moci žádat o spětné vyplacení RD

r1000
6. nov 2016

@katriona1 socialna nam povedala ze vyplatia vseko spetne len musi si o to poziadat na tu malu.tak teraz uz fakt nevieme co?

katriona1
6. nov 2016

@r1000 jak už ti tu bylo napsáno, na dvě děti současně se pobírat RP nemůže, takže od datumu 3. narozenim staršího dítěte bude mít matka nárok pobírat RP na mladší dítě, za měsíce před tím datumem jí nic nedoplatí, protože to pobíral RP otec na starší dítě

monulikk
20. mar 2017

@onmaria ahojte kočky, ak sa chcem odvolať k zamietnutiu rozhodnutia RP s dlh. nepriazn. zdrav. stavom do 6r. dieťaťa - treba zase všetko ofotené z karty? poslať im nové lek. správy? alebo napísať len odvolanie? dik

onmaria
20. mar 2017

@monulikk myslim,ze k odvolaniu to uz netreba.ja som to tam posielala vsetko dva krat,lenze tam bol taky problem,ze mi neskoro odpovedali(teraz musia do mesiaca) a preto som vlastne uz nebola na pr a musela si znovu ziadat aj o rp.sak precitaj vyssie.bol to dlhy proces a prd z toho,kaslat na to uz,ale sralo ma to,lebo niektorym uznaju a inym nie..a co vy mate,aku diagnozu?

monulikk
20. mar 2017

@onmaria no vsak ani ja som neni uz na rp - ale podala som to naraz a zamietli... tak neviem co dalej, podam odvolanie... my mame toho viac a odpisali, ze bežná choroba detí.... ale u nas na úrade je taka prefajčena stará doktorka, ktorá rada všetko zamieta - my sme sledovaný na nefrologií - chodíme do Ba, potom na srdce, imunoalergologia --- tyzden v skôlke a tyzden doma a stale dokola... a potom, že chod do práce

onmaria
20. mar 2017

@monulikk ved daj odvolanie a uvidis, ono to zase bude posudzovat ta ista dr. potom to poslu do ba, to mas hned dva mesiace..mesiac tu a mesiac v ba. myslim si, ze nemusis zase vsetko prikladat, ved oni maju zaznam. uvidis, ako sa ti vyjadria, ale asi pokial nemas presne diagnozu z toho zoznamu diagnoz, tak ti to neuznaju, asi to tak chodi

yvkay
20. mar 2017

@monulikk ak stihas este nejake nove vysetrenia do odvolania tak urcite doloz nove spravy aka aj potvrd.poruchu imunity tak mozno to schvalia.prajem vela trpezlivosti lebo ja som to vybavovala skoro 8mesiacov kvoli chybe uradniciek ako maminka
@onmaria
Imunologicka mi zabudla napisat ze ma dieta aj poruchu imunity takze doplacame na chyby ktore by sa nemali stavat.

yvkay
20. mar 2017

@monulikk chcela som napisat ze ak mate aj poruchu imunity v dg tak mozno to schvalia ale musi to byt v lekarskej sprave od imunologa.mne prisla odpoved z Ba ze nemame vysetrenia imunity a lekarka to iba zabudla napisat takze asi tak.

monulikk
21. mar 2017

@yvkay poruchu imunity máme, priložila som aj nejaké doklady od mudr.imuno ale posudkova napísala, že má bežné choroby a na imunitu berie imunor a ze vysledky nema az take zle, vybrali mu nosne mandle a atb mal iba 3x a to je bezne pri angine.
3x ich mal iba do 1roka od narodenia, aj ked sa rok kojil a potom mal kazdy rok min. 2x - no termin na imuno mame cca koncom aprila, tak nestiham nové už. No ved uvidim ako bude, či schvália.... len mi tu na úrade máme takú starú prefajčenú dôchodkyňu posudkovú... 🙂 skúsim podať a uvidím , čo sa bude diať...
Dievčence prosím a odvolanie stačí napísať jednou vetou? ze sa odvolávam a číslo rozhodnutia, či tam mám popísať aj niečo iné? Ď.

yvkay
21. mar 2017

@monulikk my mame aj Atop.ekzem a pred tyzdnom som si podavala ziadost lebo pred rokom nam neschvalili ani na odvolanie.
Do odvolania mozes aj napisat vlastnymi slovami ake mate zdrav.problemy,ak posudkovy bude trvat na svojom pojde to do Ba.

monulikk
22. mar 2017

@yvkay jeej, dakujem pekne za poradenie, krasny den

i120
7. dec 2017

Dobrý chcela by som sa opýtať moja dcéra dovŕšila 4.11.2016 3roky a ja som bola za evidovaná na úrade práce a teraz som si požiadala o predĺženie do 6rokov a teraz ma 4 roky chcem sa spýtať keď mi to bude náhodou zchvalene môžem žiadať aj spetne o vyplatení a o koľko? Poprosím info.

monulikk
7. dec 2017

@i120 tak nam to neschválili.... ale myslim, ze 1/2 roka spätne sa da 🙂 drzim palce

i120
7. dec 2017

Este mi neprislo rlzhodnutie 22.11.som to podala a ked to budem mat schvalene môžem poziadat o spetne viplatenie ci to bude automaticki za jeden rok