Dávka v nezamestnanosti po materskej a rodičák na manžela

5esicko
2. máj 2016

Ahojte, nevedeli by ste mi poradit ako postupovat v nasledujucom pripade? :

od 1.1.2012 som bola zamestnana na TPP...19.12.2015 som nastupil na matersku. no ku koncu roka, t.j. 31.12.2015 mi skoncil pracovny pomer u zamestnavatela(teda som u neho pracovala neprerusovane 4roky)...momentalne som na materskej...avsak ked mi skonci toto obdobie, chcela by som poziadat SP o podporu v nezamestnanosti (kedze narok sa da uplatnit do roka od skoncenia PP, to stiham niekedy okolo leta...) a rodicovsky prispevok by sme dali napisat na manzela, aby sme tymto padom mali prijem: podpora, rodicak a muzov plat...tu na MK mi bolo poradene, ze sa to da 🙂 No a moja otazka znie, ako teda presne postupovat po uplynuti materskej, aby sa mi podarilo vybavit co vyssie popisujem? Kde si uplatnit narok na rodicak viem, ale nikdy som nebola na podpore, tak s tymto nemam skusenosti...asi budem musiet riadne dokladovat, ze si hladam pracu vsak? Ja samozrejme ostavam s malou doma a pracu si zatial hladat nechcem, ide len o to, aby som vyuzila davku, ktora mi prinalezi 🙂 podpora sa vyplaca pol roka, ak sa nemylim...po jej skonceni, mozeme zase "prehodit" rodicak na mna? nadalej budem v evidencii uchadzacov o zamestnanie alebo ako to funguje?
Ak sa najde niekto, kto by mi vedel poradit, budem veeelmi vdacna 🙂

makrelka123
4. máj 2016

Dakujeem este raz velmi pekne za vysvetlenie😉
@evittam

9lf9
4. máj 2016

@5esicko ano staci do vyhlasenia ze si neuplatni narok na materske do 3r dietata, bude nadalej vykonavat zarobkovu cinnost a nepoziada zamest. o rodicovsku dovolenku

meedulienka
20. máj 2016

9lf9@ chcela by som sa opytat ..riesime presne taku istu situaciu, ale tety na socialke su max neochotne...otazka, vedia potvrdit a vydat tlacivo ohladom materskeho na pockanie? Myslim pre otca. Spiseme aj cestne prehlasenie o tom, ze pracuje, ze nechce poberat md. Kazdopadne pani dnes na socialke povedala, ze sa to neda a ze je to protizakonne. 😕 predpokladam, ze v tom potvrdeni je potrebne, aby bolo zaskrtnute uplatnil si narok a nema narok na materske. Vopred dakujem za pomoc.

meedulienka
20. máj 2016
9lf9
22. máj 2016

@meedulienka socialka v zmysle socialna positovna? Ak si si ty z vybrala matersku a teraz chce ist na rodicovsky otec dietata s tym ze matersku nechce poberat. Myslim ze na soc. poistovni vydaju otcovi dietata tlacovi na pockanie, ze si uplatnil a narok nie je a stym potom treba ist nna urad prace soc veci a rodiny a tam si spolu s tymto tlacivom uplatnit narok na rodicovsky. Aj Vam povedala podla akeho zakona a paragrafu je to protizaonne 🙂 lebo ak je to rovnaka situacia ako u pani hore- tak pokial otec dietatka chce nadalej vykonavat zarobkovu cinnost tak mu logicky nemoze vzniknut z toho vymeriavacieho zakladu narok na matersku.

meedulienka
23. máj 2016

@9lf9, dakujem, ano, ide o presne tu istu situaciu ako riesi pani, ja som momentalne uz na davke v nezamestnanosti, a partner pracuje a nechysta sa na matersku. Ale ta byrokracia je hrozna ...dnes opat bol na socialnej poistovni a mu povedali, ze je potrebne este spravit tlacivo o tom, ze mu zverujem dieta do starostlivosti, co sa mi samozrejme nezda, kedze rodicovsky moze poberat pracujuci clovek .. a vtedy neriesia kde je vari dieta? Mam pocit, ze robia vsetko preto, aby nas to odradilo ...od Marca to riesime a nie a nie to poriesit, pani este vravela, ze tlacivo mu nevie dat na pockanie, ze to musi poslat do Trnavy, no neviem ...zalezi to vari od zamestnavatela?
vsetky papiere su uz na urade, akurat este partnerove sa riesia nekonecne dlho, lebo tetusky v socialnej poistovni jednak ze su neochotne a jednak stale nieco ine vravia, jedna tak, druha tak, potom take tlacivo, potom hentake tlacivo, potom, ze sa to neda, potom, ze sa to da, ale to riesi Trnava, no katastrofa.☹

5esicko
autor
23. máj 2016

@meedulienka a kym to vybavite vsetko tak rodicovsky prispevok pobera ktory z vas?

9lf9
23. máj 2016

@5esicko teraz ziadny, lebo ona ma podporu a muz riesi povrdenie o materskej ktore potrebuje k ziadosti o rodicak

5esicko
autor
24. máj 2016

@9lf9 a to potom vyplatia spätne aj za mesiace kedy uz mali nan narok ale nikto ho neponeral? lebo presne nad tymto rozmyslam, ako dlho to bude trvat a ci neprideme o niektore prispevky kym to cele vybavime...

9lf9
24. máj 2016

@5esicko podla zakona sa da doplatit spatne 6 mes. od datumu naroku.

yoginko82
14. jún 2016

prosim poradite niektore co ste boli v rovnakej situácii ako ste postupovali?co a ako vybavit najskor? som na rodicovskej dovolenke.chcela by som rodicovsky prehodit na priatela ktory pracuje. ja nastupim do prace.vezmem den dovolenku a dostanem vypoved.nakolko mi to hrozi. nasledne sa zaevidujem na urade prace a budem poberat davku v nezamestnanosti.po skonceni prepisem rodicak na seba.ako postupovat? co najskor vybavit? dakujem krasne