Dieťa sa má narodiť 1. januára. Kedy dostanem materskú?

denulienkad
8. dec 2013

Ahojte kocky.Chcem sa vas opytat nieco.Mam termin porodu 1.1.2014 a ak sa aj narodi v tedy a do cca 7dni vsetky veci vybavim po uradoch dostanem matersku aj v january alebo az vo february?dakujem

patkobo
8. dec 2013

??? matersku cerpas uz 6-8 tt pred terminom porodu, takze uz aj teraz, po narodeni nemas co vybavovat co sa tyka materskej .. materska a rodicovska su dve odlisne .. neviem presne na co sa pytas .. skus upresnit

denulienkad
autor
8. dec 2013

no ja som na úrade prace takže mi na sociálnom povedali, že mam to vybavia až po narodený dieťaťa. chcem vedieť o rodičovskom príspevku.

zivika
8. dec 2013

@denulienkad tak ako pise @patkobo matersku, ak mas na nu narok, si uz mala mat v tomto case vybavenu...tvoja dr. ti nedavala papier pre socialnu poistovnu, resp. zamestnavatela? ked si to povybavujes teraz, v januari uz budes mat peniaze...ak narok na matersku nemas, tak aj tak musis poslat ziadost do socialnej, oni ti poslu rozhodnutie o tom, ze nemas narok na matersku, no a s tym rozhodnutim pojdes na urad prace a na zaklade toho ti budu vyplacat rodicovsky prispevok ...cim skor zacnes vybavovat, tym skor budes mat peniaze...

denulienkad
autor
8. dec 2013

hmm dakujem.lebo ja som volal na socialnu poistovnu a povedali, že nemusim to teraz vybavovat, že to až potom staci. že aj tak mi poslu negativnu odpoved

denulienkad
autor
8. dec 2013

ja som na materskej vypisovaná od 14.11.2013. ešte to môžem vybaviť?

maznacik007
8. dec 2013

@denulienkad podla reakcie socialnej poistovne na materske nemas narok lebo si nebola zamestnana....
a budes poberat rodicovsky prispevok ...prvy ti pride az vo februari lebo sa vyplaca mesiac pozadu ... po porode donesies potvrdenie od socialnej poistovne ze nemas narok na materske a RL dietata vyplnis ziadost a prvy ti pride niekedy v polovici februara ...

denulienkad
autor
8. dec 2013

Takze nemusim to vybavovat teraz staci az po narodeni dietata.

zivika
9. dec 2013

@denulienkad nemusis to vybavovat, ale mozes...socialna ti rozhodnutie posle najskor po dvoch tyzdnoch, takze radsej to podaj uz teraz...lebo na urade prace potrebuju rozhodnutie zo socialnej, aby ti mohli uznat rodicovsky...vies, ked zacnes socialnu riesit az po porode, moze sa stat, ze urad prace vobec nestihnes vyriesit v januari a moze sa stat, peniaze dostanes az v marci...