DNP - nástup na materskú

lucinka7890k
16. jan 2022

Ahojte prosím Vás trápi ma zopár technických otázok a bola by som nesmierne šťastná keby mi nejaká dobrá dušička pomohla nájsť odpovede 🙂
Som SZČO a som už myslím vyše 2 roky DNP. Vlastním kozmetický salón a zamestnávam 2 baby na pár hodín týždenne, nevzniká mi povinnosť platiť sociálne odvody preto si platím dobrovoľne. Niekedy v marci mi vychádza nástup na materskú dovolenku a zaujímalo by ma či môžem od februára byť PN, resp. Či môžem z PN-ky prejsť rovno na materskú. A druhá otázka, je že či musím platiť sociálne a zdravotné odvody počas rodičovskej dovolenky, aj keby osobne nepracujem a pracujú len zamestnankyne s tým že by neprekročili životné minimum a naďalej by mi nevznikla povinnosť platiť sociálne odvody. A po tretie, že ak by náhodou som nemusela platiť DNP počas rodičovskej a zostala by som opäť tehotná či by som mala nárok na materskú. Poprípade nejaké rady ako by sa mi to oplatilo spraviť?

mogaa
16. jan 2022

akonáhle si prestaneš platiť DNP počas materskej, ak následne otehotnieš nemáš nárok na materskú.....čo sa týka PN ak už máš 270dní aktívneho NPmôžeš ísť na PN až do materskej....

martina1201
16. jan 2022

@lucinka7890k ja som tiež SZČO. Bola som na materskej a rodičovskej a nezrušila som si živnosť. Pri druhej tehotnosti som mala nárok na materskú tiež. Len som nesmela počas rodičovskej zrušiť a ani pozastaviť živnosť. Podpisovala som len čestné prehlásenie že nebudem pracovať...... Neviem či sa to už zmenilo, ale 2 roky dozadu som to mala tak ako píšem.

mogaa
16. jan 2022

@martina1201 lenže ona neplatí odvody zo SZCO ale ako DNP

zalka
16. jan 2022

@lucinka7890k no spraviť len tak, že by ti vyšlo platiť odvody povinne, ale tak ako napísala @martina1201 že by si dala prehlásenie, že ty nepracuješ, máš zamestnankine, oni pracovať môžu a ty ako szčo môžeš mať aj vyššie príjmy, odvody počas svojej MD a RD platiť nebudeš.

martina1201
16. jan 2022

@mogaa ja netuším ako je to s DNP. Píšem ako som to mala ja.
Ale logicke mi nepríde, aby platila DNP na materskej a rodičovskej keď nevykonáva živnosť, len ju nezrušila a ani nepozastavila, ak by chcela mať pri druhom dieťati nárok na materskú, keď porodí ešte počas prvej rodičovskej..... Ale teda nevyznám sa v týchto zákonoch.....

zalka
16. jan 2022

@martina1201 DNP na rodičovskej by platiť musela, preto som jej napísala aby si zariadila povinnosť platiť 🙂 ako szčo, vtedy by neplatila počas RD a bola poistená

martina1201
16. jan 2022

@zalka to fakt? No pekne na hlavu postavené. Ale tak ak si spraví daňové tak, že by mala platiť ale nemusí lebo bude na MD a RD tak by to mala super. Ja tento rok budem mať daňové tak, že od pol roka nebudem musieť platiť odvody a uvažujem čo urobiť, či si ich aj napriek tomu platiť, alebo nie.....

zalka
16. jan 2022

@martina1201 áno fakt ..

lucinka7890k
autor
17. jan 2022

Ďakujem dievčatá, no bohužial už to asi nijak nespravím aby mi vyšli platiť odvody kedže som zase za minulý rok mala nízke príjmi. Takze počas rodičovskej budem musieť platiť DNP a zdravotku nie?

lucinka7890k
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucinka7890k
autor
21. jan 2022

@zalka prosím ťa ešte mám otázku že ak po materskej prestanem platiť DNP budem mať rodičovský príspevok ten vyšší? A v prípade druhej materskej keby sa pred ňou chcem zamestnať muselo by to byť na akú dobu aby som mala nárok na materskú? A mohla by som popri tom zamestnaní mať aj otvorenú živnosť?

zalka
21. jan 2022

@lucinka7890k áno po materskej ak máš nárok je vyšší rodičovský ... a stále je to 270 dní zamestnania- poistenia, čo treba k tomu aby bol nárok na materské , a áno môžeš mať aj živnosť aj zamestnanie v súbehu ...

lucinka7890k
autor
4. feb 2022

@zalka ďakujem ti velmi pekne za odpovede

lucinka7890k
autor
27. feb 2022

@zalka ahoj zase otravujem, ale teraz dávali v správach, že bude možné si dať do daňového ako príjem aj z dotácii pomáhame ľudom. Ja som to prepočítala a príjem z podnikania plus dotácie mi vychádzajú, že by som mala platiť povinne odvody. Takže mám si to takto uplatniť? Teda ak to vôbec bude platné keď povinnosť platiť odvody by vznika až od 1.7.2023 čo už budem na MD. Myslím tým to že by som tie odvody vlastne nakoniec platiť nemusela a mohla by som ísť z RD na druhú MD?

zalka
27. feb 2022

@lucinka7890k neviem ti odpovedať, nepostrehla som túto info.
Nešlo náhodou len o to, že príjem s dotácie sa zahrnie do príjmov aby bol nárok na danový bonus. Ale do príjmov sa to neberie? Fakt neviem o akú info šlo, a kde.

lucinka7890k
autor
28. feb 2022

@zalka ano hovorili že sa to môže započítať ako príjem kvôli daňovému bonusu, myslíš že len na to je to platné?