Dobrovoľné nemocenské a získanie druhej materskej.

hanveronika
30. júl 2019

Ahojte 🙂 chcela by som Vás poprosiť o radu ako získať materskú... teraz som na RD so synčekom (1r 3m) kedže som bola študentkov a nikde som nepracovala nemala som nárok na materskú avšak dočítala som sa, že v prípade ak si budem platiť dobrovoľné nemocenské poistenie 270 dní môžem získať pri druhom bábätku materskú... v prípade, že sa to dá ako môžem dostať najvyššiu materskú ? ako dlho je potrebné si platiť DNP a koľko dní je potrebné platiť to najvyššie aby som mala aj materskú najvyššiu ? Ďakujem za vaše rady ;)

blancheporte
30. júl 2019

@hanveronika Odporucam zavolat na Socialnu poistovnu.Povedia ti,co a ako.Pokial si uz tehotna,tak neskoro si zacat platit DNPO.

hanveronika
autor
30. júl 2019

@blancheporte Ďakujem za odpoveď 🙂 ešte nie som preto to zisťujem 🙂 a na sociálnej som bola osobne ,ale myslím si, že mi neporadili dobre preto sa pýtam tu ;)

izy1661
30. júl 2019

No popravde si myslim, že sa to ani neoplatí.. Radšej si to, co by si platila dobrovolne odkladaj a budes to mat k dobru. Ja som tiež studentka a snažíme sa o dieta a zaujímala som sa tiež o to, že si budem platit dobrovolne , ale ked som si to zratala, tak vlastne to, čo im ty zaplatis v priebehu tých dní, tak ti oni budu vyplácať tu materskú. Aspon mne to tak bolo vypočítané u nas na socialke. Takže radšej si to odkladam 🙂

evittam
31. júl 2019

@blancheporte Na SP jej povedia co a ako? Pekna rozprávka.😀😉

evittam
31. júl 2019

@hanveronika Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat aspon 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom, dalej musí byť NP aktívne alebo musis byt v OL. Ak by si chcela max.MD v tvojom pripade musis platiť max.odvody aspon 26tyzdnov co je cca 600Eur/mesiac. To mas cca 3600Eur. MD dostanes cca 1400Eur/mesiac co mas cca 12000Eur a po MD mozes ist ešte do 7dni na PN ak mas tu možnosť a tiez budes mat PN z maxima (cca 1000Eur/mesiac) plus RP.

hanveronika
autor
31. júl 2019

@evittam Ďakujem za radu 🙂 takže ak som si začala platiť DNP 19.7. cca koncom marca mi uplynie 270 dní platenia DNP čiže v tom čase by som mohla už nastúpiť na materskú ? o bábätko by sme sa chceli pokúsiť čím skôr, preto to takto rátam 🙂 a tiež pretože pani na sociálke mi povedala, že si musím najskôr platiť 270 z minimálnej a až potom si môžem platiť tie najvyššie ak chcem najvyššiu materskú...(čo je podľa mňa zvádzajúca informácia)

lula313
31. júl 2019

@evittam prečo len 26tyzdnov, co je nejakých 180 dni?

hanveronika
autor
31. júl 2019

@lula313 ak chcete získať tú navyššsiu materskú tak musíte odvádzať min.180 dní č.j. 26 týždňov tú najvyššiu sumu čo je teraz nejakých cca 600e pred nástupom na MD a ešte pred tým si platíte min 90 dní tú najnižšiu sumu 158,11 (aktuálne) aby ste splnili tú podmienku platenia 270dní .... možte odvádzať aj celých 270 dní tú najvyššiu sumu, ale prečo platiť zbytočne veľa ,keď sa dá aj menej a výsledok je ten istý ;)

lula313
31. júl 2019

@hanveronika Dakujem, toto som nevedela😊

evittam
31. júl 2019

@hanveronika Ty mozes platit DNP z akého VZ len chces

evittam
31. júl 2019

@lula313 26tyzdnov DNP aby z neho vznikol narok na MD. Samozrejme treba mat splnenu hlavnu podmienku nároku na MD.

hanveronika
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
31. júl 2019

@hanveronika Odpoved som ti uz napisala. Lepšie čítaj

hanveronika
autor
31. júl 2019

@evittam a ešte sa chcem opýtať je potrebné si pozastaviť - prerušiť DNP medzi tým ako budem platiť ten najnižší a navyššiý VZ aby mi MD vyrátavali len z toho navyššieho VZ ? ospravedlňujem sa za banálne otázky ale moc sa do toho nerozumiem :( a tiež ak si budem platiť 270 dní DNP môže sa stať že mi poisťovňa aj napriek tomu nedajú materskú len RP ?

evittam
31. júl 2019

@hanveronika Toto neviem na 100%.
@zalka

hanveronika
autor
31. júl 2019

@evittam nevadí aj tak ďakujem ;)

zalka
31. júl 2019

@hanveronika ukončiť minimálne a nová prihláčka na maximálne

hanveronika
autor
31. júl 2019

@zalka ďakujem písala som správu ;)

renus15
21. aug 2019

Ahojte, chcela by som sa opýtať na aké poistenie sa musím prihlásiť ak chcem potom dostávať materskú? V prihláške je, že mám určiť VZ pre NP, DP a RFS, a PvN - treba aj to posledné v nezamestnanosti?

hanveronika
autor
22. aug 2019

@renus15 to ja netuším @zalka ???