Dobrovoľné nemocenské poistenie a súčasné poberanie podpory

marilynn
23. júl 2020

Dobry den, chcela by som Vás veľmi pekne poprosit o radu. V decembri mi skonci rodičák s tým, že syna mi nevzali do škôlky. Moj prac.pomer trvá ale pravdepodobne sa nebudem moct kam vratit, nebudu mat pre mna miesto. Dostanem vypoved a musim na urad na podporu. Pravdupovediac aj mne sa to viac oplati ako platit si sukromnu skôlku i ked nerada by som chcela byt na up. V buducnosti by sme chceli este dietatko.
Moja otazka znie.

1. Dá sa byt na podpore a sucasne si platit dobrovolne nemocenske poistenie aby mi neskor vychadzala materská? ? ak áno, musim platit aj ine odvody ako dochodkove atd alebo si mozem iba zvlast este platit to dobrovolne za ucelom md a ostatne odvody plati up?

2. Neskor ked sa zamestnam napr na polovicny uvazok ( crta sa mi pozicia v skolke ako vypomoc) takisto ako je to z tym platenim dobrovolne nemocenskeho? mozem si ho platit aj popri polovicnom uvazku?

ďakujem pekne🍀

mirka479
23. júl 2020

@marilynn ahoj.Ja som si platila dob.nemocenske,ked som skoncila pracovat v At a aby som mala narok na matersku.Po novom si z nemocenskym musis platit aj dochodkove a daco tam este je.kalkulacku na vypocet maju aj na stranke socialna poistovna.Bola som popritom evidovana na urade a poberala som aj podporu.Toto dobrovolne nemocenske si moze platit len nezamestnany,alebo student.Ale sa mozes opytat ci sa da platit na polovic.prac.pomer ale myslim,ze nie.Musis si to vyratat:
Pozor! Na to, aby sa materské vypočítalo zo základu, z ktorého sa dobrovoľné poistenie platí, musí dobrovoľné poistenie, z ktorého sa nastupuje na materské, trvať najmenej 26 týždňov (182 dní) pred nastupom na matetsku.Cize ja som to zacala platit ked som uz bola tehotna;vyratas si aby ti tieto dni vychadzaali pred nastupom na matersku a zvysne dni, musis mat nemocenske platene 270 dni pred nastupom na matersku ti dorataju;z dvoch rokov spatne pred porodom.Ale kedze ty si na rodicaku tak si asi budes musiet platit celych tych 270 dni.Alebo sa informuj na socialke ako to je.Mbe dali vsetky infor.oni.

draik
23. júl 2020

1. Len v balíku
2. Nie

oli18
23. júl 2020

Platit so dobrovolne nemocenske v baliku je stratova vec. Zaplatis viac, ako dostanes na materskej.

mirka479
23. júl 2020

@oli18 ja som urcite nezaplatila viac ako som dostala.platila som 6 mesiacov nejakych 400eu a dostavala som 8 mesiacov aj cez 900eu,podla toho kolko dni bolo v mesiaci,a vdaka tonu teraz dostavam aj rodicak 370eu.🙂

marilynn
autor
23. júl 2020

@mirka479, uz chapem, dakujem pekne, no práve s tým balíkom mi to pride dost ale bolo by fajn mat md a to lepsie rd. Dakujem pekne

marilynn
autor
23. júl 2020

@draik dakujem pekne

andula1988
4. nov 2020

@mirka479 ahoj, planujem sa tiez teraz pripoistit tych 182 dni mi bude vychadzat do porodu a predtym som pracovala .... co v pripade ak by som sla na PN vyrata sa materske z DNP?
Podla pana Mihala by to tak malo byt .... clanok mam v profile

mirka479
4. nov 2020

@andula1988 v tomto pripade ti neviem pomoct ale zavolaj na socialnu poistovnu ja som sa tak radila..

draik
4. nov 2020

@andula1988
Ak bude trvať aspoň 26t pred MD, tak z DNP.

andula1988
4. nov 2020

@draik no a ak bude DNP prerusene PNkou? V profile mam priklad od p.Mihala ..... doktorka ma chce vypisat tak sa chcem dat najskor pripoistit aby by bola odklepnuta PN

andula1988
4. nov 2020

@draik lebo pocas PN sa DNP neplati ale prebieha dalej

draik
4. nov 2020

@andula1988
Musí trvať, čo trvá aj počas PN. Opakujem, 26t do MD, nie do pôrodu.

andula1988
4. nov 2020

@draik
Ano ano toho som si vedoma, aj ked nerozumiem ako je mozne, ze MD bude ratana z DNP aj napriek tomu ze trva kratko .....

draik
4. nov 2020

@andula1988
Hlavná podmienka je mať 270 NP; tých min. 26t DNP je preto, aby sa z neho počítalo materské, inak by bolo z minima. Pri bežnom NP (napr. zamestnanie) stačí 90 dní NP, aby sa z neho počítalo materské)

andula1988
4. nov 2020

@draik ano ja chapem ... len on opisuje ako staci zaplatit priblizne za 2 tyzdne a ist na PN .... pocas PN sa neplati a materska bude aj napriek tomu vyratana z navysieho vymeriavacieho zakladu ....

draik
4. nov 2020

@andula1988
Opakujem, poistenie musí trvať, čo neznamená, že musí byť aj platené. Bežne sa to robí na začiatku tehotenstva, že sa uzatvorí DNP, následne sa ide na PN, ktorá je z minima, ale materské z maxima. Akurát ten čas 26t to "komplikuje" v tom, že je treba sa na DNP prihlásiť už na začiatku tehotenstva.

andula1988
4. nov 2020

@draik ďakujem, tak už tomu chápem .... ja som si to aj ráatala a vychádza mi kedze som na zaciatku .... a mozem sa este spytat prosim ? Ak neotravuje samozrejme ... po alej dobe mozem ist na PN, lekarka ma chcela vypisat uz teraz len chcem sa stihnut poistit

draik
4. nov 2020

@andula1988
Pár dní by som DNP nechal bežať, aj keď každému bude jasné, o čo ide.

andula1988
4. nov 2020

@draik no ja planujem nechat do 1.12, zatial mi bezi podpora a potom uz na PN .... dakujem velmi za poradenie a vysvetlenie, ze to naozaj funguje

19milka19
14. jan 2021

Ahojte dievcata, neviete mi prosim poradit ako dlho je nutné si platit DNP v mojom pripade? Cely rok 2020 som pracovala a peknym vym.zakladom, od januara som na PN, ktora bude pravdepodobne trvat do 31.3. Kedy mi aj skonci PP. Ak by som v dohľadnej dobe (ale nie v ochr.lehote 8 mes, to nestiham) otehotnela a chcela mat matersku vypocitanu z VZ za rok 2020, kedy a na ako dlho by som sa mala prihlasit na dobrovolne poistenie? Logicky mi vychadza ze by mi stacilo byt poistena len v case nastupu na MD, aby som mala platne nem.poistenie. Chapem to spravne? Keďže 270 dni mam splnenych zo zamestnania. Dakujem velmi pekne za radu

draik
14. jan 2021

@19milka19
Zamestnať sa na menej ako 90 dní a zároveň nastúpiť na MD v roku 2021 (to už by bolo jednoduchšie otehotnieť v čase existujúceho PP). V žiadnom prípade nenastupovať z DNP, ak by to netrvalo aspoň 26 týždňov.

19milka19
14. jan 2021

@draik Ahoj, velmi pekne dakujem za odpoved. Cize bud sa zamestnat, ak keď len na chvilku v obdobi po skonceni PP a hned ako zistim ze som tehotna, teoreticky mozem PP ukoncit, bola by som v ochr.lehote. Alebo druha moznost zamestnat sa napr. mesiac pred tym ako nastupim na MD, ano? A stacila by napriklad aj doba urcita 1 alebo 2 mesiace? Da sa to vobec?

19milka19
14. jan 2021

@draik A prosim ta ak som od 2015 zamestnana u jedneho zam., medzitym 2016-2019 MD + RD, 2020 riadny PP bez pn, ocr. Teraz od januara do marca PN. K 31.3 skonci PP aj PN. Od 1.4. Urad prace. Mam narok na podporu v nezamestnanosti, vsak?