Dokedy treba platiť výživné?

vika34
27. aug 2009

Ahojte,chcela by som radu pre známeho.Jeho 19 ročná dcéra ukončila v júni 1.ročník VS-denné.
Od septembra začne študovať diaľkovo.
Od júla sa zamestnala na trvalý prac.pomer.
Dokedy je otec povinný platiť výživné,treba požiadať súd o zrušenie platenia .
Viete niekto odpoved?dík

penn
26. okt 2015

Zaroven nikdy npochopim zenu, ktora si zacne s muzom, ktory ma zavazky. To je celoIvotne trapenie.

zalka
27. okt 2015

@penn ja takú ženu pochopím, za predpokladu, že muž ju oklame ... a žena si nebude platiť detektíva aby zistila, či daný je ozaj slobodný alebo rozvedený ako tvrdí ... a v tomto je máloktorí čestný. Toto je maslo na hlave muža, a takýto vzťah má dve obete manželku a nič netušiacu milenku.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
27. okt 2015

@evamarek77 platí starý rozsudok, iba ak by syn chcel zvýšiť výživné tak musí dať návrh on na súd,
a otec je povinný platiť výživné dokial sa syn nie je schopný sám postarať, ešte je len tretiak na gympli nie? Takže kým neskončí strednú školu, a ak by šiel na výšku tak až kým neukončí ju.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidorka7
27. okt 2015

@evamarek77 platí starý rozsudok. je povinný platiť dovtedy, kým je syn schopný živiť sa sám alebo kým súd vyživovaciu povinnosť zruší

mokon
19. jan 2016

Možno má niekto skúsenosť. Priateľ platil výživné do skončenia strednej školy, potom podal súdnou cestou žiadosť o zrušenie povinnosti, keďže dieťa neštuduje na VŠ. Nie je evidované ani na úrade práce s odôvodnením, že si hľadá prácu. Súd nariadil pojednávanie, nakoľko dieťa tvrdí, že nie je schopné sa samo živiť. Môže súd naďalej zaviazať priateľa platiť? Vieme, že chodí aj brigádovať, a teda má príjem, len nemáme o tom žiadny doklad. Ďakujem.

dominikav123
19. jan 2016

@mokon Dobry den, byt evidovany na urade prace, je pravo nie povinnost. Neschopnost dietata same sa zivit vznika pri dalsom studiu ci priprave na povolanie, telesnom ci psychickom postihnuti atd., cize nadstavba, VS.
Ak ale na VS nejde, je schopne same sa zivit a sud by mal vyzivovaciu povinnost ukoncit, aj ked je dieta nezamestnane.

mokon
19. jan 2016

@dominikav123 Ďakujem za odpoveď. Zo súdu prišlo vyjadrenie dieťaťa, že nie je schopné sa samé živiť a že naďalej trvá na platení výživného. Že keď si nájde prácu podľa svojich predstáv, takže to bude meniť situáciu a nebude naďalej žiadať výživné. No a keďže súd nariadil pojednávanie, som zvedavá, čo z toho ďalej bude.

dominikav123
19. jan 2016

@mokon Sud sa samozrejme musi zaoberat tvrdeniami oboch ucastnikov. No argument, ze hladam si dobru pracu neobstoji, ked je dieta dobrovolne nezamestnane, vyzivovacia povinnost zanika.

mokon
19. jan 2016

@dominikav123 Ďakujem ešte raz. Tiež dúfam, že to neobstojí.

katrin21
19. jan 2016

@mokon do 25r ma rodic povinnost sa starat podla zakona o dieta a dieta nedostane preto ani socialku,ked skonci skolu a nema pracu, az po 25tke....

mokon
19. jan 2016

@katrin21 hm, lenže dieťa sa na úrade práce nechce zaevidovať, pracuje v zahraničí ale je problém to dokázať, čo s tým? A výživné požaduje naďalej.

dominikav123
19. jan 2016

@katrin21 to nie je pravda...ziaden zakon nestanovuje casovu lehotu do kedy sa ma rodic o dieta starat.

katrin21
19. jan 2016

@dominikav123 tak to sa mylis..... velmi..... nechcem sa hadat, ale viem co hovorim. Zakon to ustanovuje.
Napr. aj moja neter skoncila min. rok skolu, VS, mala 24r a nedostala od statu ani Euro, lebo RODICIA sa maju o nu starat.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dominikav123
19. jan 2016

@katrin21 Tak Vas poprosim o zakonne ustanovenie ktore to ustanovuje. CO mala dostat od statu ? Davku v nezamestnanosti ? Ved nepracovala. CI hmotnu nudzu ? Ved zije s rodicmi, u ktorych sa posudzuje spolocny prijem.

Nechce sa mi tu fotit moj advokatsky preukaz, tak aspon postnem clanok advokatskej kancelarie, kde je to celkom pekne a zrozumitelne vysvetlene.

http://ficek.sk/zrusenie-vyzivneho.html

arabeska
19. jan 2016

@katrin21 a neni to náhodou tak že do 25 sa rodičia musia starať len v prípade ak dieťa študuje? Veď, inak by žiaden človek po ukončení strednej nemusel pracovať, nemal narok na nič a musel by sa starať rodič, nie? Pripadne mi vieš dať odkaz na paragraf kde sa toto uvádza? Ďakujem

dominikav123
19. jan 2016

@evamarek77 @katrin21

Postnem este judikovane sudne rozhodnutie:

Schopnosť dieťaťa samo sa živiť, nezávisí od dosiahnutia určitej vekovej hranice; niet teda dôvodu na to, aby bolo plnenie vyživovacej povinnosti rodiča k dieťaťu obmedzované pred dosiahnutím určitej vekovej hranice dieťaťa (napr. nadobudnutím plnoletosti). R 100/1967

plati aj opacne samozrejme

dominikav123
19. jan 2016

Výživné ako zákonná povinnosť
@evamarek77 @katrin21

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času kým deti nie sú schopné samé sa živiť. To znamená, že rodič sa tejto svojej povinnosti nemôže zbaviť, prípadne ju obmedziť zmluvou alebo dohodou s druhým rodičom, ktorý je platobným miestom výživného (výživné sa najčastejšie platí k rukám rodiča, ktorému bolo maloleté dieťa zverené do starostlivosti) napr. o tom, že vyživovaciu povinnosť bude plniť buď v nižšej sume ako určil súd alebo formou iných plnení (napr. kupovanie ošatenia a pod). Vyživovacia povinnosť k dieťaťu nie je obmedzená dosiahnutím určitého veku t.j. ani dosiahnutím plnoletosti, či presiahnutím veku 25. roku života ako to určuje Zákon o prídavku na dieťa.

Cize jedine zakon o pridavku na dieta urcuje ze ten dostanete do 25 roku zivota dietata....to je podstatny rozdiel oproti vyzivovacej povinnosti. Pekny den.

katrin21
19. jan 2016

no, ale ja hovorim, ze ak to dieta do 25r nema narok na nic, tak o vyzivne moze poziadat a sud mu to moze odobrit. Ze to nie je povinnost platit vyzivne pausalne , neznamena, ze pokial to dieta nema pracu a nedostava socialku, ani zivotne minimum, tak moze rodica poziadat o vyzivne, lebo do 25r sa ma o neho postarat podla naseho choreho statu rodic......cize moze sa jej domahať...
v dnesnej dobe sa za handikep moze povazovať aj region s vysokou nezamestnanostou atd... takze az taka 100% ista by som si nebola, ze sud tu povinnost zrusi, aj ked samozrejme, moze otcovi vyhoviet

citujem :
Zánik vyživovacej povinnosti
Vyživovacia povinnosť rodičov voči svojim deťom trvá do času, kým dieťa nie je schopné samo sa o seba postarať. Táto povinnosť je časovo neobmedzená, nezanikne teda dovŕšením 26 rokov, ako sa občas mylne interpretuje. Rodičia sú povinní starať sa o svoje deti, ktoré študujú dennou formou na strednej alebo vysokej škole, alebo o deti, ktoré sa o seba nedokážu starať z dôvodu vážnej choroby alebo telesného hendikepu (v prípade takýchto detí môže vyživovacia povinnosť rodičov trvať počas ich celého života). Zánik vyživovacej povinnosti nastane vtedy, keď je dieťa schopné sa samo živiť (platí to aj v prípade, keď je dieťa nezamestnané). Povinnosť platiť výživné zaniká aj keď dieťa uzavrie manželstvo, vtedy prechádza vyživovacia povinnosť od rodičov k manželovi (manželke). Aj tu je však prípustná výnimka. Ak manžel nie je schopný si plniť svoju vyživovaciu povinnosť voči svojmu partnerovi (napríklad kvôli dennému štúdiu na vysokej škole), vtedy sú rodičia naďalej povinní plniť svoju vyživovaciu povinnosť voči svojmu dieťaťu. Akonáhle nastane stav, kedy je dieťa schopné samo sa živiť, povinný rodič môže podať žiadosť na súd o zrušenie vyživovacej povinnosti. Súdom stanovená povinnosť platiť výživné totiž nezaniká automaticky aj napriek zákonným predpokladom.

katrin21
19. jan 2016

Vyzivovacia povinnost rodica voci dietatu trva pokym dieta nie je schopne sa samo zivit - teoreticky kym nema normalnu pracu, ale to sa vsetko posudzuje individualne. Nie je stanovena ziadna hranica.

tu mozno tiez nieco najst...
http://tribunal.kapitula.sk/2007-2/vyzivovacia.htm

dominikav123
19. jan 2016

@katrin21 klientovi pred pol rokov zrusil sud vyzivne na dceru z okresu RImavska Sobota, region s vysokou nezametnanostou, dokonca ju zaviazal vratit vyzivne spatne, ktore dostala po maturite. Rovnako nepracuje, lebo si nevie najst pracu. Ale to nie je dovod na platenie vyzivneho. Zalovat mozete hocikoho za hocico, druha vec je legislativa a tretia judikatura, nie ze moji znami toto a jedni hento...

Pochopitelne, ak mate dieta s tazky zdrav. postihnutim, ktore sa nikdy neuplatni na trhu prace, budete nanho platit vyzivne cely zivot. Je to individualne.

No ziadne take ze do 25 rokov zo zakona.