Doktorandské verzus materská dovolenka

torticky002
3. feb 2014

Ahojte maminy 🙂 mala by som takú otázku: momentálne čakáme bábätko a som v 1. ročníku denného doktorandského štúdia. Termín mám až v auguste, čiže tento rok by som ešte riadne dokončila, od septembra by som mala prerušené štúdium. Mojou otázkou je, či po uplynutí jedného roka ak nasledujúci september (v r. 2015) nastúpim do školy, tak štipendium, čo som doteraz poberala možem poberať ďalej? a mám nárok aj na rodičovský príspevok? Prosím Vás, ak je medzi Vami niekto, kto bol v podobnej situácii, napíšte mi prosím, ako to u Vás prebiehalo.. Dakujem za každú odpoveď 🙂

marcelatje
3. feb 2014

@torticky002 na štipendium sa popýtaj priamo v škole a čo sa rodičovského príspevku týka na ten máš nárok do 3 rokov veku dieťaťa (aj keď už máš iný príjem) 😉

torticky002
autor
3. feb 2014

spytam sa v škole určite, ale som zvedavá hlavne na názor tých, čo boli v podobnej situácii. ale každopádne ďakujem

ludmilabb
3. feb 2014

ja som dostavala rodicovsky prispevok alebo sa to vola prispevok na dieta (som uz zabudla) do troch rokov veku dietata aj stipendium, zacala som doktoranske ked mala dcerka 2 roky a 3 mesiace

zuzkaanicka
3. feb 2014

@torticky002 myslim, ze ak budes mat prerusene studium, tak stipendium nemas dovod poberat 😉

torticky002
autor
3. feb 2014

zuzkaanicka @ to je pre mňa evidentné, pretože počas prerušenia nebudem študentkou školy.. moja otázka znela, či klasicky budem poberať štipko po uplynutí toho 1 roka, keď teda opäť nastúpim do školy..

torticky002
autor
3. feb 2014

@ludmilabb ty si teda nemala prerušené štúdium asi, dobre som pochopila?

torticky002
autor
3. feb 2014

@torticky002 zuzkaanicka @ to je pre mňa evidentné, pretože počas prerušenia nebudem študentkou školy.. moja otázka znela, či klasicky budem poberať štipko po uplynutí toho 1 roka, keď teda opäť nastúpim do školy..

zuzkaanicka
3. feb 2014

@torticky002 prepac, som to odoslala skor a potom som sa k tomu hned nedostala 😉 ... podla mna potom ak normalne nastupis, tak nevidim dovod, preco by si uz nemala mat stipko ... a samozrejme aj rod. prispevok ... akurat, kym budes mat prerusene, tak nic zo skoly 😉 ... stipko sa viaze na studium-studujes= mas, nestudujes=nemas😉

ninka25
3. feb 2014

Jasne ze ho potom dostanes. Akurat musis prerusit to studium tak ze nenastupis do noveho rocnika, co kedze rodis v auguste je ok. Ja rodim v juni a som v 2. Rocniku tak len dufam ze ma tam nechaju akoze dostudovat do augusta lebo inac by mi na tie dva mesiace nedali peniaze a musela by som si ich potom dokoncit ale peniaze by som uz aj tak nedostala a dokonca by som musela ja platit. Matky maju vynimku zo zakona, keby si prerusila z ineho dovodu tak by si stipko uz za ten vynechany rok nedostala.
A rodicovsky budes poberat normalne tri roky ci studujes a mas stipko alebo nie.
Ja sa v tom tiez teraz snazim pomalicky orientovat.
Takze tak, zelam vela stastia 🙂

venuskaa
3. feb 2014

Ahoj. Štipendium počas prerušenia štúdia nebudeš poberať. Ak po prerušení znovu nastúpiš (na denné) poberáš ho znovu. Na rodičovský máš nárok v každom prípade nezávisle od toho, či štipko poberáš, alebo nie. Ja som prerušila v druhom ročníku a po roku som sa vrátila. Teraz som v poslednom (4) ročníku a poberám aj štipko aj rodičovský.

torticky002
autor
3. feb 2014

@zuzkaanicka : dakujem Ti za odpoved 🙂 predsa som si istá tak na 95%, že ked znova nastupim, tak mozem dalej poberat stipko, ale v tomto nasom state niekedy nestaci ani 100%na istota, tak radsej sa pytam, kde sa len da 🙂

torticky002
autor
3. feb 2014

@ninka25 Dakujem Ti za ochotu, dobre vediet, ze nie som sama v takejto situacii 🙂 Skus pozistovat, ako je to u Vás s dochádzkou cez leto, lebo u nás je celouniverzitné volno od 21.7 do posledného augustového týzdna. Lebo ked más rodit v juni, tak podla mna urcite by sa dalo, ze sa s nimi dohodnes, ze po porode tam este par krat skocis, menej jak pred tym, no predsa aby si sa aspon ukazala a tym padom budes mat uspesne dokonceny dany skolsky rok. To si zas nemyslim, ze by ti padol ten rok, kvoli 2 mesiacom.

torticky002
autor
3. feb 2014

@venuskaa Ďakujem 🙂 Ste ma teraz trošku upokojili, že po prerušení bude všetko fungovať tak, ako pred. A dalo sa to zvládnuť pri malom?

mimla
3. feb 2014

Bola som v presne rovnakej situácii na UK v BA. Štipendium podľa platných tabuliek dostaneš, ak znovu nastúpiš po prerušení a upovedomíš o tom študijné oddelenie. Poberanie príspevku nemá žiadny vplyv na vyplácanie štipendia, ani naopak a v oboch prípadoch ide o nezdaniteľný príjem. Štipendium sa vypláca (aspoň by sa malo) od septembra do augusta - za celý školský rok. Pri prerušení štúdia od septembra nasledujúceho roka, ti náleží celé štipendium aj za august tohto roka. Ak by ti niekto tvrdil, že na MD nastúpiť musíš (a teda musíš už v auguste prerušiť) never tomu. Skúšajú to na viaceré, neexistuje zákon, ktorý nariaďuje MD študentkám. Vlastne neexistuje žiadna zákonná platforma, ktorá by bližšie upravovala práva matiek doktorandiek. Chcú ušetriť na šipendiu. Školský rok pre doktorandov trvá často aj počas prázdnin a preto ak si niektorá študentka splní svoje povinnosti skôr, je to len jej výhoda. Ale štipendium jej náleží aj za tzv "prázdniny".

torticky002
autor
3. feb 2014

@mimla Ďakujem za odpoveď 🙂 Takže ak sa ta este mozem spytat, ako by to vyzeralo v mojom prípade, ak v harmonograme šk. roka sa píše, že Odporúčaný termín letnej dovolenky: 21. 7. - 15. 8. 2014 a ja som vypísaná na 14.8.2014? Mala by som ešte dostať štipko na august? Na konci februára sa pôjdem aj tak informovať na študijné oddelenie, ale dovtedy túto správu som velmi nechcela rozsirovať, pokiaľ nemám tie dôležitejšie vyšetrenia a testy za sebou. A na druhej strane, tety na študijnom (aspoň u nás), nie sú vzdy najmilsie 😀

mimla
3. feb 2014

Mne práve na študijnom oddelení tvrdili, že na tých 6 týždňov MD (na ňu nadväzuje rodičovská) nastúpiť musím. Nenastúpila som . Nebolo treba. Myslím, že doktorandi nemajú dovolenku - toto tiež nie je nijako zákonom ošetrené a keď už sme pri tom, ani návštevy u lekára, ktoré ťa budú čakať, nie sú nijako ošetrené, ako ospravednebie neprítomnosti. Ak doktorandi nemajú dovolenku, nemajú ani odporúčaný termín dovolenky. Zrejme sa to vzťahuje len na zamestnancov školy. Alebo sa tým myslí, že fyzická prípomnosť na pracovisku nie je nutná. Ak by si mala nejaké problémy, doporučujem aj obrátiť sa aj na Asociáciu doktorandov Slovenska www.ads.sk. Zozbierali už zopár sťažností, vrátane skĺbenia rodičovstva so štúdiom. Môžu ti poradiť, alebo ťa nakontaktovať na ľudí, ktorí už podobný problém riešili, aby poradili ako to zvládli oni, prípadne môžete spojiť svoje sily, aby ste dosiahli svoj cieľ.