Elterngeld - ako vybaviť rodičák v Nemecku

stelak
9. aug 2018

Ahoj baby, poradite mi? V septembri mi konci materska a mam prejst na rodicak. Nie som vydata, otec deti pracuje v Nemecku, povedali mi, ze na rodicak na SR nemam narok a musim ziadat v mieste, kde otec deti plati dane, cize nemecko. Mno, otazka je, cp mi treba, ako ziadat, kam poslat a ako dlho trva vybavenie... stat sa na mna vyprdol, po nemecky ani neviem ceknut, rodinne pridavky na deti mi pozastavili, lebo nemam, 2 roky trvalo, kym ich zacali platit, aj to nechcu v plnej vyske a len na dve deti. Ostanem total bez prijmu, aj ked som obcan sr a platila som tu odvody...narok, lebo muz pracuje v nemecku

pohodickasrandicka
9. aug 2018

@stelak neexistuje. S tymto ti maju pomoct pracovnicky uradu prace kde sa vybavuju davky aj zo zahranicia.

stelak
autor
9. aug 2018

Sorry za gramatiku, cosi sa tu pokazilo na tel., na rodinne pridavky nemam narok, lebo muz pracuje v nemecku, na tretie neposielaju vobec, aj ked maju vsetky doklady, socialka na sr to neberie do uvahy.. ako vybavit rodicak v nemecku? Nepomoze mi, ze ho vyplatia spatne, ked ostanem nspr.rok bez prijmu. Nemam narok na nejaku kompenz.davku??? Zo socialky ma vyrazila, ze je to moj problem a nemala som rodit dieta🙂 nezamestnana som bola prvykrat v zivote, lebo ma kvoli tehu prepustili. Ja len ziram ako sa bavia s obcanom, ktory zije na sr a cely zivot tu plati odvody a dane...

stelak
autor
9. aug 2018

Ona nemecky nevie mi povedala, je to pracovisko pre koordinaciu davok v ramci eu. Nevie mi ani povedat ake doklady mam vybavit, kam to poslat, kedy to schvalia, len, ze na sr nemam narok a nemala som si robit tretie dieta a ked to nezvladam mam dat malu do jasli a ist robit🙂 tam to haslo

stelak
autor
9. aug 2018

Mala ma teraz 4 mesiace, je to tretie, an s jednym som nebola doma viac ako pol roka, chcem s nou doma ostat, ale nemozem byt total bez prijmu, ani rodicak, ani rodinne pridavky, nic. Hlavne, ze som obcan sr a od 18tky tu platim odvody, ked som dlhovala 43 eur nedoplatku na dovere, urobili z toho 171 eur exekutorovi po 7 rokoch🙂))) ked mi nieco treba, vykopnu ma, hruza

janulka188
9. aug 2018

Tak to je totálna kravina. Môj robí tiež v nemecku. Dostávam rodinné na Slovensku a aj rodicak. Nemci len doplácajú rozdiel. Co sa týka vybavenia rodinné vybavujem už 17mesiacov a materská trvá tak 6mesiacov s tým ze spetne doplatia len 3

yanni
9. aug 2018

@stelak Rodinne pridavky (Kindergeld) musis poziadat muz v Nemecku. Ale musis sa pointu, lego spätne plagia len 6 mesiacov.

Rodicak v DE neexistuj. Elterngeld nie je rodicak, je to materska a vyratuva sa z platu za poslednych 12 mesiacov 65/67 %, minimalne je to ale 300 E. To je do prveho roku dietata. Potom nedostanes nic, len rodinne pridavky (Kindergeld).

stelak
autor
9. aug 2018

@janulka188 vraj to plati, len ak ste zamestnana na materskej, mna prepustili v tehu a ked som nezamestnana, vraj to vyplaca nemecko, kde sa platia odvody od muza

stelak
autor
9. aug 2018

@yanni pivedala mi, ze 37 tyzdnov mam narok na materske zo sr ako slobodna matka, do 1 ROKA dietata mam ziadat v nemecku a potom sa mam prihlasit naspat na sr na rodicovsky. Vraj nemam narok. Nechapem, nemozem byt total bez prijmu a vybavovat v nemecku, ked neviem ani ceknut

yanni
9. aug 2018

@stelak Neviem presne ako to je, mali by ti na urade povedat presne. Je na to EU zakon. Narok na Elterngeld z DE maju aj "medzipolni" zamestnanci. T.j. EU obcania, ktori pracuju v DE ale maju trvale bydlisko a aj zvycajne bydlisko t.j. v DE len pracuju ale ziju inak v inom EU state. Len toto sa vztahuje na zamestnancov. Takze tvoj muz by si mohol poziadat o Elterngeld ale nestle by orbit, kudzu Elterngeld sa potom odpocita od platu a bude mu to ord plante. Opacne je to tiez tak.
Ty Ako matka, ktoRA Nerobi a ani nikdy nerobila v DE a ani v DE nezije, never ci mas na Elterngeld narok. Na Kindergeld narok mate, musi on poziadat ale tvoj muz. Plati to pre vestry vlastne deti. Cize ked mate 3 deti a vsetky su jeo, mali by ste dostta na vsetky tri deti (aj) pridavky z DE. Bud po tych 20 E na SK a DE strana doplaca, alebo celu nemecku sumu z DE.
Nech sa aj muz ide v DE opytat na Familienkasse.

nadula01
9. aug 2018

@stelak ako píše @yanni, žiadne elterngeld nedostaneš, to ja materské a to by si musela mať príjem v nemecku, čo ty nesplnas
Máš nárok na Kindergeld, muz nech ide po tlačivo, kt vypisete a všetko sa dá vybaviť, síce to trvá, ale oplatí sa

stelak
autor
9. aug 2018

@nadula01 kindergeld nam schvalili na dve deti ale bo vyske - to co mam poberat na SR, cca 47, zvysok neplatia, na SR mi to platit odmietli, lebo mam ziadat v DE a DE to odmieta platit. Zacarovany kruh. Na tretie dieta mi neschvalili zatial, mala ma 4 mesiace. A rodicak mi vraj neschvalia, nemam ani ziadat. Nemecka uctovnicka povedsla, ze elterngeld mi neschvalia. Nechapem co je to za pracovisko koordinacie davok, ked nevedia co a ako. Akoze moj muz zaraba, ale nemozem byt bez prijmu a pytat si aj na vlozky... hoci je to jeho povinnost, chapem, ale aj tak.. Toto je psycho

yanni
9. aug 2018

@stelak Elterngeld myslim tiez, ze ti neschvalia ale Kindergeld ti musi DE strana doplatit. len musi ziadat tvoj muz a priamo v DE. On ma tam predsa prihlaseny nejaky pobyt a podla adresy nech si vygogli, pod ktoru Kindergeldkasse (Familienkasse) patri a bud tam pojde osobne ale normalne si stiahne ziadost z Internetu (maju na to formular) a posle to tam. A uz len cakat, co pride. Oni sa musia (a aj sa) vyjadria.

majkeel
9. aug 2018

Mate narok na Elternszeit, dostavat Elternsgeld, ziadost sa dava na Familienkasse.
Mate narok si rozdelit 12+2 mesiace (jeden manzel 12 mesiacov, druhy 2 mesiace). Tusim 12+2 je povinne, aby aj muz zostal s dietatom nejaky cas doma. Ak si tam nepracovala, dostanes 300 eur mesacne, ten co pracoval, dostane 65% (udaj, co si pamatam z 2013), max. 1800 Eur mesacne.
Priklad: Ty das ziadost na 12 mesiacov, muz na 2 mesiace. Ty dostanes 12*300 eur, muz moze byt doma 2 mesiace, uvolnia ho z prace a dostane 2 x 65% z netto mzdy. Dokladaju sa vyplatne pasky mzda za poslednych 12 mesiacov, z priemeru cistych miezd a vypocita sa 65%.
Alebo zoberies 2x300 eur a muz zostane doma 12 mesiacov s 12x65% (max 1800 eur).
https://www.familienkasse-info.de/kindergeldkas...

Nemala si hovorit, ze muz robi v nemecku. 🙂 Takto sa slovensky stat elegantne vyzul z platenia a hodil to na nemecko.
Inak by ste poziadali o 12+2, obaja ste mohli byt doma. Po 12 mesiacoch by si si poziadala o normalnu rodicovsku z Sk. Subeh davok naraz z oboch krajin by bol nelegalny.

yanni
9. aug 2018

@majkeel Jeje muz narok ma aj z platu aj preto, ze ma tam pobyt. Ona by anrok mala aj ked v DE nepracuje/nepracovala (ano tu minimalku 300 E) ale len vtedy, keby mala pobyt v DE. A to ona nema.

A s tym 12+2 tiez nemas az tak pravdu. Ano stale to existuje, ale v 2015 zaviedli Elterngeld Plus a uz to take jednoduche nie je.

yanni
9. aug 2018

Grenzgängerfamilien innerhalb der EU:
Das Elterngeld ist eine Familienleistung im Sinne der EU-Verordnung Nr. 1408/71. Dadurch haben auch Grenzgänger, die in Deutschland erwerbstätig sind, aber in einem anderen Staat der EU ihren Wohnsitz haben einen Anspruch auf das deutsche Elterngeld.

https://de.wikipedia.org/wiki/Verordnung_(EWG)_...

majkeel
9. aug 2018

@yanni Stacilo by sa prihlasit na pobyt v de, nikto nechodi kontrolovat, ci clovek travi matersku, rodicovsku doma alebo v karibiku.
Ale suhlasim, je mozne, ze pritvrdili. Moje vedomosti su spred 2015. Viem o pripadoch, ze doviezli rumunske rodiny, prihlasili ich na pobyt, poziadali o pridavky, na druhy den sa vratili domov. Preto nemci robia momentalne problemy s prihlasenim na pobyt.

yanni
9. aug 2018

@majkeel To ams pravda. Nik nekontroluje. A uz vobec nie, ked sa jedna o obcana EU. Ono ale ten pobyt tam musi byt. Ked si to bude ziadat z SK, tak nema zanca. Akurat muzovi prisluchaju tie priedavky, co na tri deti je taker 600 E. A bolo by aj na tie vlozky😲

@stelak My zijeme v DE. A inak, tvoj muz je POVINNY tebe aj detom dalat peniaze a nie len an tie vlozky. Ty si nic pytat nemusis. On ma teraz vyzivovaciu povinnost voci stormo osobam a je jedno kde a aka zije. Len sa musi rozhybat. Na SK je to tak ako to je. Obcas mam pocit, ako keby to tie uradnicky z vlastneho vrecka platit museli, eke enchcu (aj ked vedia) poradit. Tvoj muz si hlavne ten Kindergeld musi vybehat v DE.

stelak
autor
9. aug 2018

@majkeel nehovorila som, zastavili mo rodinne pridavky, hoci ich nepoberal ani on, lebo potreboval nieco potvrdit na danovom urade na sr.

nadula01
9. aug 2018

@stelak nie je tam problém s jazykovou bariérou? Lebo my sme žili v DE, normálne ale vybavili prídavky tam, potom som odišla na SK, muž ešte robil tam a zmenili sme to tak, že SK nám platilo tu našu sumu a rozdiel doplacalo DE, všetko sme v pohode vybavili. Byt tebou si nájdem niekoho kto slušne hovorí nemecký, nech ti zavolá na príslušnú familienkasse v mieste pobytu tvojho muža, alebo otca tvojich deti

majkeel
9. aug 2018

@yanni Tak som to narychlo preluskal
https://familienportal.de/familienportal/famili...
- naozaj musi byt pobyt v de
- existuje stale zakladny Elternszeit 12+2 a Elterszeit Plus s pracou pomimo, rozdelenim medzi partnerov na 28 mesiacov
Urobte si vylet do de, prihlaste sa aj s dietatom v de na pobyt - treba oficialne preklady sobasneho listu, rodneho listu.
Len mi nie je jasne, vacsinou sa dava ziadost o Elternszeit hned po narodeni, ci sa da aj po roku ci viac od narodenia.
yahhi, podla mna ona neriesi, ci jej muz da peniaze, ale aby dostala davky, prijem na ktore ma narok.

yanni
9. aug 2018

@majkeel Ked bude mat pobyt v DE, tak, ak nikde v DE nerobila, nama ani len byvaleho zamestnavatela, tak Elternzeit je automaticky na tri roky, ak si nerozhodne inak sama.
Elterngeld ale dostava (v jej pripade by to bolo tych spominanych 300 E) do prvych narodenin dietata ale nie spätne, len od prihlasenia sa k pobytu. Potom nedostane nic, len Kindergeld, popripade, ak bude v Bavorsku tak Familiengeld, co by poberala na kazde dieta do troch rokov.

majkeel
9. aug 2018

@yanni Tak to vidim iba si vypytat v de potvrdenie, ze v de nema autorka narok na nic, (resp ze za obdobie to a to nepoberala/nepobera nic) okrem kindergeld a s tym ist na sk urady a poziadat o rodicovsky.

yanni
9. aug 2018

@majkeel tak tak. A je vybavene. A Kindergeld pech vybavuje muz priamo v DE. Ta ten maju v kazdom pripade narok, ak muz v DE robi.

pohodickasrandicka
9. aug 2018

@stelak no tak to potom nie je na tom mieste kompetentna osoba lebo u nas doklady pre rakusko v nemcine vypisuje pravovnicka na urade prace aj im to posiela a rakysania to tak aj ziadaju.

stelak
autor
9. aug 2018

Dakujem za pomoc, pani mi povedala, ze aj ak donesiem nejake potvrdenie, ze nemam narok je mi to prd platne, lebo podla zakona ma maju riesit oni a na sr mi nikto nic neda. Pochopte som obcanom sr, nemozem nalozit tri deti z toho jedno 4 mesacne a ist autobusom 1200 km pre papiere. Nic od nemcov nechcem a moj stat ma kopne do zadku, aj ked som jeho obcanom, ked meskam z odvodmi uhanaju ma, ked maju platit nemam narok. Krava mi este povedala, ze mali ste to robit ako romky, ktore maju narok, lebo neuvedu meno otca v rodnom liste☹ to kam sme sa dopracovali

janulka188
9. aug 2018

@pohodickasrandicka presne. Papiere do nemecká mi vypisovali na úrade práce a soc. Vecí. Je to ich povinnosť.

janulka188
9. aug 2018

@yanni platia aj na vyzenene deti pokiaľ ich ma zverené manželka. Maju na to vlastnú kolonku. A aj vyplácajú.

stelak
autor
9. aug 2018

@majkeel ked im pislem do nemecka oficialny list, neodpovedali mi 2 roky, ked mail ignoracia. rodinne pridavky mi zastavili na sr, dali mi rozhodnutie original som predlozila cez nemecku uctovnicku, napriek tomu ma nemci ignoruju, chceli original, dostali a so mnou komunikovat odmietaju. Odmietli mi aj vyplacanie na moj ucet na sr, posielaju to muzovi, samozrejme skratene o tu cast, ktoru nepobera ani on, ani ja. Nepride ziadne rozhodnutie, ziade papier, ktory mozem predlozit na sr, je to katastrofa. O vsetko sa prosim muzovi, nech mi posle, co chodi jemu☹ este mi zoberu aj rodicak na SR

stelak
autor
9. aug 2018

@janulka188 mne povedala, nech si ziadam cez nemecku uctovnicku, ona jazyk nevie a ani vlastnej dcere to vybavit nevedela, tiez zije v nemecku

stelak
autor
9. aug 2018

@janulka188 dakujem, pojdem este raz aj s muzom na sr, skusim jej to vysvetlit, uz som pisala ofic.list na ministerstvo aj mail, nech mi vydaju stanovisko