Ak dám deti do jaslí pred 3. rokom, vezmú mi rodičák?

marcela654
23. okt 2019

Ahojte baby, dávam deti do jasiel a idem pracovať. Najskôr mi bolo povedané ze rodicak budem dostávať naďalej pokiaľ nebudú mať deti 3 roky aj keď budem pracovať. Teraz som sa dozvedela ze rodicak mi zoberú a namiesto toho mi dajú príspevok na jasle tých 280€. Mate s tým niekto skúsenosť? A je pravda ze ak začnem pracovať aj zdravotnú si budem musieť platiť sama?. Ďakujem za odpovede 😊

ciusinka
23. okt 2019

@marcela654 Nie je pravda, ze ti rodicak "zoberu" a budes dostavat ten prispevok na jasle, ty si mozes vybrat bud jedno alebo druhe, a to budes dostavat do 3 rokov veku dietata..Priklad ak za jasle budes platit 350 eur, tak sa ti viac oplati ten prispevok na starostlivost o dieta vo vyske 280 eur..Ak by si za jasle platila 200 eur, oplati sa ti viac rodicak, co je nejakych 220 eur, pretoze ten prispevok na starostlivost o dieta budes dostavat len do vysky nakladov, co budes platit za jasle (takze nie, ze za jasle budes davat 200 eur a oni ti preplatia 280 - preto sa viac potom oplati rodicak)..Kazdopadne nic ti automaticky nevezmu, ak sa rozhodnes, ze chces ten prispevok 280 eur, tak musis poziadat o odnatie rodicaku a podat ziadost o ten druhy prispevok (je k tomu viac priloh, napr. zmluva s jaslami atd). A s tou zdravotnou si nie som uplne ista, ale ak ides pracovat na trvaly pracovny pomer, tak pokial viem, odvody za teba bude platit zamestnavatel..

klarissa25
23. okt 2019

bud to alebo to je to na tebe, ale v tom prípade sa oplatí skôr ten príspevok na jasle kedže je vyšší....

evittam
23. okt 2019

@klarissa25 Od 1.1.az tak vyssi nebude a uz vobec nie ak mala narok na MD.

evittam
23. okt 2019

@ciusinka Áno odvody plati ako zamestnavatel tak aj zamestnanec z PP ako ZP tak aj SP.

klarissa25
23. okt 2019

@evittam jasne v tom prípade áno. Závisí aj ako dlho ma ešte nárok na rodičak...

evittam
23. okt 2019

@marcela654 Nikto ti nic nevezme-ako píše
@ciusinka

evittam
23. okt 2019

@klarissa25 No je to fuk ak ma nárok na 370Eur.