Je ešte nejaká možnosť vybavenia materskej?

donny83
10. okt 2013

Ahojte mamicky, po preskumani vsetkych moznych zakonov som zistila, ze pravdepodobne nebudem mat narok na matersku iba na rodickovsky prispevok. Momentalne som zamestanana od 15.07.2013, termin porodu mam 19.01.2013. Cely rok 2012 som pracovala na dohodu a potom som bola od 01.01.2013 nezamestnena. Po mojom skromnom prepocte som zistila,ze za do terminu porodu sa mi zarata cca 185 dni. Je nejaka moznost spatneho doplatenia zvysnych dni alebo nejake ine poistenie, ktore by aspon trosku navysilo moj rozpocet ? Za odpovede vopred dakujem. 🙂

lulu_lu
10. okt 2013

aj ty budes mat matersku, ale tu minimalnu a okolo 200 € ale odporucam ti zavolaj do socialnej poistovne alebo na inspektoriat prace tam ti take to veci budu vedet ôpovedat presne . vela stastia 🙂

dena1973
10. okt 2013

@donny83 Zrejme si myslela termín pôrodu 19.1.2014. No správne si pochopila, že 270 dní z terajšieho nemocenského poistenia do pravdepodobného termínu pôrodu nedosiahneš. Bohužial, ani DNP sa už neoplatí, pretože aj tam musí byť 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Započítalo by sa ti iba nejaké ukončené nemocenské poistenie, ktoré by bolo v posledných 2 rokoch pred pôrodom. Aj keď máš ukončenú prácu na dohodu z roku 2012, tak sa táto doba do nemocenského poistenia nemôže započítať, pretože práca na dohodu zakladá nemocenské poistenie až od 1.1.2013. V tvojom prípade budeš mať narok na RP od narodenia dieťaťa...

carol1ne
10. okt 2013

270-185=85. Tolko dni by si si potrebovala doplatit. To este stihas do porodu, nie?

dena1973
10. okt 2013

@carol1ne Do nemocenského poistenia sa započítava každý ukončený PP a ako som pochopila @donny83, žiadny ukončený PP v posledných 2 rokoch pred pôrodom nemá. V takomto prípade sa DNP neoplatí...... Pri DNP musí byť tiež spolu 270 dní poistenia....

dena1973
10. okt 2013

@lulu_lu Nárok na materské mať nemôže, lebo nesplňa hlavnú podmienku podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom....
@donny83

trish31
10. okt 2013

@donny83 bohuzial nic sa spatne doplatit neda

carol1ne
10. okt 2013

Pardon, ja som si to nejak zle uvedomila a oktober, november a december som zapocitala dvakrat - ako v zamestnani + samoplatenie, co sa ani neda.

saska042
10. okt 2013

dobry vecer mohla by som sa aj ja spytat stále som nepochopila coi vsetko sa pocita do odpracovanych dni..ja som este na MD ale od 29.8. som zacala pracovat jako pani učitelka v skolke ale mam zmluvu iba do konca sk.r.vyjde my tych 270 dni aby som mala nárok na vysiu MD este som není tehotna ale chceli by sme druhé

zalka
11. okt 2013

@carol1ne ale dá sa to, dobre si jej radila
@donny83 ak chceš mať MD tak potrebuješ súbežne 2 zamestnanie .. a to ti musí skončiť pred nástupom na MD, alebo sa prihlás na DNP a plať 3 mesiace či koľko potrebuješ minimálne poistenie 130,27 eur ... súbežne, tiež DNP musí skončiť pred nástupom na MD. A MD požiadaš zo zamestnania. Dni z 2 zamestnania alebo z DNP kedže to bude ukončené poistenie sa ti pripočítajú k 1 zamestnaniu a nárok na MD mať budeš.
No už nemáš veľa času to riešiť aby si mala dosť dní ...

carol1ne
11. okt 2013

@zalka Tak super, ked sa to da subezne.

donny83
autor
11. okt 2013

Dakujem maminky za super rady, ja som vedela, ze mi pomozete. 🙂 Nechcela som tu len tak napisat otazku a cakat,ze to niekto za mna vyriesi, no prestudovala som vsetky mozne zakony a nikde som sa nevedela dopatrat suvislej odpovede. Fakt ste mi velmi pomohli. 🙂 Chcem sa teda opytat ohladom toho prihlasenia sa na DNP, dni zaplateneho DNP sa rataju az do terminu porodu ? A budem teda dostavat potom matersku spolu s rodicovskym prispevkom, ci kde sa dozviem, kolko mi vyrataju potom matersku ?

minka2206
11. okt 2013

@donny83 napíš mi IP, moja kolegyňa si nikdy neplatila pripoistenie a viem ti poradiť tak, aby si mala možnosť mať maximálnu materskú

donny83
autor
11. okt 2013

@zalka, prosim Ta, si si ista tym subeznym zamestnanim pripadne nastupom na DNP, pretoze som teraz volala so Socialnou poistovnou a tam mi to vyvratili ? 😖 Poznas niekoho, co taketo nieco urobil ?

dena1973
11. okt 2013

@donny83
Áno je to možné tak ako ti radila zalka - zo súbehu poistení......Ja som ti to nenavrhla preto, lebo v SP by to mohli považovať za zneužívanie systému......v takomto prípade sa to môže šetriť....a možno aj preto ti to v SP nepotvrdili... 😒
@carol1ne
@zalka

donny83
autor
11. okt 2013

@dena 1973, teda teraz neviem ci je to protizakonne..poznas niekoho,co to takto urobil ?

dena1973
11. okt 2013

@donny83 nie je to protizákonné.......všetko sa dá skúsiť, tak môžeš aj ty....ja som len konštatovala, že môže nastať aj takáto alternatíva.... všetko je na tebe ako sa rozhodneš.....

zalka
11. okt 2013

@donny83 no áno poznám, pred dvoma mesiacmi šla babenka na MD takýmto spôsobom .. takže je to aj overené ... a v SP ti jasne že nikdy pravdu nepovedia ... ani ked sa ich rovno spýtaš .

donny83
autor
13. okt 2013

Ahojte mamicky, reagujem na rady skusenych mamiciek a potrebovala by som od Vas pomoc v suvislosti s materskou. Neviete o niekom, kto by ma "zamestnal" na dohodu na 1,5 mesiaca, hoci aj za 10 € na mesiac, vsetky naklady samozrejme zaplatim..dakujem. Prosim o IP.

didi4
21. nov 2013

@zalka precitala som si tuto starsiu diskusiu myslis,ze by si mi mohla dat kontakt na tu babenku,co isla na MD tymto sposobom, som v podobnej situacii a nechcu mi to uznat. Dakujem.

zalka
21. nov 2013

@didi4 fúha to ti neviem dať kontakt ... a čudujem sa, lebo to bolo vyjadrenie SP, napíš cez kontaktný formulár opíš svoju situáciu... oni ti dajú odpoved čierne na bielom ....

zalka
21. nov 2013

@didi4 ešte ma napadlo máš ukončené druhé poistenie? Lebo ak ho nemáš ukončené tak nárok na MD samozrejme nevznikne. A ked tak do formulára do SP zadaj otázku štýlom ... mám TPP od 1.7.2013 stále trvá, od 1.8.2013 do 31.10.2013 som mala dohodu s pravidelným príjmom ... nastúpila som na MD 15.11.2013 a dátum pôrodu mám 28.12.2013 mám nárok na materské?
Tak nejako to napíš samozrejme daj tam svoje dátumy ako si nastúpila. A hovorím ak nemáš ukončené poistenie to druhé tak nárok na MD nemáš. Treba ukončiť 2 poistenie.

didi4
21. nov 2013

@zalka Ano, ukoncene mam to druhe poistenie, bolo ukoncene este asi 5 dni pred nastupom na matersku, ide o to, ze som takto mala 2 dohody v priebehu jedneho mesiaca, robila som uctovnicke prace, na MD som nastupila od 10.11.2013, a tie dohody som mala uzavrete v mesiaci oktober od 01.10.2013 - 31.10.2013. Viem, ze by sa to malo dat, a ze je to asi pre nich nieco nove, kedze za dohody sa odvadza na nemoc. poist. len od zaciatku roka 2013, ale tak som pocula, ze na SP to robia skoro rucnou formou a zavisi to od danej zamestnankyne. Pisala som aj do poradne na HN portali, ale tam mi to odbornicka nepotvrdila. Inak na matersku by som narok nemala, iba s tymi odrobenymi dohodami, nakolko som bola absolventka..

zalka
21. nov 2013

@didi4 skús napísať ešte raz, hádam sa to dostane do rúk kompetentnejšej pracovníčky. Lebo naozaj by nemal byť problém aj ked .. si mala dohodu krátkodobú, takže záleží ako ťa zaevidoval zamestnávateľ. Lebo z dohody nepravidelný príjem sa neplatia nemocenské odvody. A ked si ju mala len 1 mesiac tak asi neboli odvedené odvody na nemocenské poistenie ... pozri si pásky alebo volaj na fy kde si robila na dohodu, či odviedli aj nemocenské.

didi4
21. nov 2013

@zalka odvody na nemocenske boli odvedene, nakolko som nevedela,ako dlho budem tu pracu vykonavat, ale nakoniec to bolo iba na mesiac. Rozmyslam este,ci som zvolila spravny postup, kedze som si dala vystavit to tlacivo k materskej od gynekologa iba na TPP, ci som si nemala dat urobit aj dalsie dve na tie dohdody..

zalka
21. nov 2013

@didi4 nie len na TPP si mala mať vystavené tlačivo ... na dohody nie ..

didi4
21. nov 2013

@zalka tak potom uz neviem, preto som chcela ten kontakt, ci mi nevie niekto,co ma s tym skusenost poradit. A tym babam to naratali teda automaticky v SP ?

zalka
21. nov 2013

@didi4 čo ja viem tak áno, tá holka bola dokonca celý čas na PN z oboch poistení a MD má z 1 poistenia...

didi4
21. nov 2013

@zalka takze by tam nemal byt problem, hoci aj ked som mala tych viac dohod v tom istom mesiaci..mozno su len pracovnicky v SP este stale nezvyknute riesit taketo situacie..

dena1973
21. nov 2013

@didi4 Malo by sa to započítavať, ak si bola riadne nemocensky poistená. Skús s tým zájsť za vedúcou odboru nemocenského poistenia resp. sa kontaktuj telefonicky a dohodni si s ňou konzultáciu....nie je možné, aby ti to niekto nevysvetlil....prečo by to tak nemalo byť....

didi4
22. nov 2013

@dena1973 Ved to, ze by sa to malo riadne zapocitat, aj ked to bolo v jednom mesiaci z viacerych firiem. Pisala som aj do poradne na HNonline a si predstav, ze mi to ta "expertka" zamietla. 🙂