Kedy mi vznikne nárok na materskú?

denisa3036
9. jan 2022

Ahojte mamičky, prosím Vás chcem sa spýtať kedy budem mať nárok na materskú, na prvú materskú som nemala nárok lebo som bola nezamestnaná, do marca 2021 som poberala rodičovský to mal syn tri roky, potom som poberala do decembra pandemický a od 1.decembra pracujem a chcem sa spýtať kedy môžem ísť na ďalšiu materskú, aby som mala na ňu nárok, čítala som tu príspevky, ale nejako som to nepochopila 🙈 študovala som aj na stránke social. poisťovne a tam som pochopila , že musím dva roky odpracovať či sa myslím? Mám v tom zmätok.😊 Ďakujem veľmi pekne 🙏

alka13
4. feb 2022

@zalka ďakujem

alka13
21. mar 2022

@zalka ešte by som sa chcela opýtať, takže mám potvrdené ,že keď ukončím PN príde mi k tomu dnu výpoveď. Žiadosť o materské aj ukončenie PN zanesiem sama na SP. Potom mám ísť aj do zdravotnej poisťovne nahlásiť, že som nezamestnaná a idem na materskú? A mám ísť rovno aj na úrad práce im to oznámiť ? Lebo neviem aké mám povinnosti. Či sociálna a úrad práce medzi sebou komunikujú.

zalka
21. mar 2022

@alka13 podľa dátumov
ak ti skončí PN napr. 22.3. tak na PN máš napísané práceschopná 23.3.
ak ti skončí PP 22.3. tak odnášaš SP
ak skončí PP 23.3. odnášaš zamestnávateľovi
Ano SP a UP spolu komunikujú, A ty nebudeš nezamestnaná, ty budeš na MD. Takže z UP najbližšie 3r nič neriešiš.
Skončí ti PN, nastúpiš na MD ... PP ak tak ukonč skôr , ak si na PN .

zalka
21. mar 2022

@timulicek prepáč že odpovedám až teraz, teraz som si všimla tvoju správu. A áno ku dňu pôrodu je potrebné mať 270 dní poistenia. Čo by si mala stihnúť. Aj nástup na MD môžeš mať kludne 6-8t pred TP. Nebudú ti vyplácať MD hned, budú čakať na to kedy porodíš, ale potom ti peniaze doplatia.

alka13
21. mar 2022

@zalka no ja som zaskok za MD kolegyni, ktorá už nastúpila do práce za mňa odkedy som ja na PN. Dnes som sa informovala, že firma čaká kedy ukončím PN a k tomu dnu mi príde výpoveď. Nástup na materskú mám buď 29.4 alebo 13.5 a lekár mi podľa mňa ukončí PN len deň pred nástupom na materskú.
Takže super ak nemusím ísť ja na úrad práce ale do zdravotnej to nahlásiť vraj mám do 8 dní od ukončenia PP.

alka13
21. mar 2022

@zalka lebo nemám už kam nastúpiť ak som bola zaskok a kolegyňa robí a moje miesto je už jej miestom v práci.

zalka
21. mar 2022

@alka13 ak vieš že končíš v práci a nenechajú ťa,
tak potom sa s nimi dohodni na ukončení PP 30.4. - to môžeš už aj teraz podpísať s nimi
do nástupu na MD 13.5. budeš PN, a potom z PN na MD rovno prejdeš.
A budeš vedieť, že koniec PN nesieš rovno do SP a tiež aj žiadosť o MD.

Lebo ty odnesieš skončenie PN do zamestnania, a až vtedy budú vedieť kedy ti končí PN a spätne neukončia a zbytočne to budete komplikovať. Mimochodom, nič by sa im nestalo keby ti ukončili PP 31.5. a potvrdili nárok na materské a aj im by si odniesla koniec PN. Ich to už nič nestojí, to že si PN a že pôjdeš na MD.

alka13
21. mar 2022

@zalka no našu firmu riadia mladí ľudia a už teraz mi napísala z personálneho, že si mám sama zaniesť ukončenie PN aj žiadosť o materské do SP. Len mám napísať e-mail kedy som skončila PN. Lebo sídlo zamestnávateľ mám v BA a ja som v LV, tak im sa to nechce riešiť poštou ani nijako. A radšej si odnesiem sama žiadosť o materské lebo kolegyni, za ktorú som aj bola zaskok v práci , stratili papier so žiadosťou a musela to riešiť nanovo. Takže tak 🙈

tina110
23. máj 2022

Dobrý deň chcela by som poradiť
Pracovala som od 1.10-10.11.2021 potom ešte od 22.3-4.4.2022 Od 06.4.2022 platím DNP. Predpokladaný dátum pôrodu mám 25.11.2022. ak správne rozumiem malo by mi vyjsť 270 dní a teda nárok na materskú?
Za odpoveď ďakujem

denisa3036
autor
24. máj 2022

@zalka prosím ťa, mám ešte jednu otázočku 🙏 pracujem od 1.decembra 2021, ale zmluvu mám len na rok (predlžujú to takto 3roky až potom na neurčito) čiže do 1dec.22, otehotnieť by som chcela v júli, aby som mala nárok na materskú aj tehotenské len neviem ako to bude keďže budem v decembri 5 mesiaci tehotenstva a určite mi kvôli tomu zmluvu už nepredlžia, či ísť potom na PN do materskej, ale či mi to zasa nepokazí materskú a či vôbec budem mať na ňu nárok alebo radšej počkať kým mi ju predĺžia a potom sa snažiť, ďakujem veľmi pekne 😊

zalka
24. máj 2022

@denisa3036 no PN by nemala pokaziť materskú .. aj ked ti PP skončí ...

denisa3036
autor
24. máj 2022

@zalka ďakujem pekne za odpoveď 🙏😊

15veronka91
22. okt 2022

@zalka Ahoj. Vedela by si mi poradit aj v mojom pripade? Som na rodicovskom, kt.mi konci v januari, celu dobu som bola evidovana na urade prace ako nezamestnana (po materskej kt.som poberala v Irsku som dala vypoved a odvtedy som evidovana na urade). Cakam druhe babatko, termin porodu mam v marci 2023. Od polovice jula som zamestnana na hlavny pracovny pomer a mam este dve dohody (pri kazdom si platim nemocenske poistenie), aby som teda nazbierala tych 270dni. Kazdy mesiac sa mi nasobi teda krat 3? Vela ludi ma zneistilo, no na socialke mi samozrejme poradit nevedia/nechcu. V pripade, ze ano, mozem ist potom na PN? Ak budem mat samozrejme dostatok dni. Tie dohody planujem postupne zrusit a nechat si hlavny pracovny pomer. Dakujem pekne za odpoved a kazdu radu

zalka
23. okt 2022

@15veronka91 áno každé ukončené poistenie dní sa ti prirataju k HPp ale musia dohody skončiť aspoň deň dva pred nástupom na MD