Kedy sa vybavuje rodičovský príspevok?

lennusska
28. nov 2011

Ahojte, veľmi by ma zaujímalo....v septembri som prerušila štúdium na VŠ, a evidovala som sa na úrade práce, keď sa mi narodí bábo, aby som sa mu mohla venovať...pokiaľ viem, nemám nárok na materskú, ale len na rodičovský prispevok...čo to pre mňa znamená? Kedy sa príspevok vybavuje? Čo všetko na to potrebujem...a vlastne ked ste niektorá v podobnej situácii, tak poradiť jak čo vybaviť...ďakujem :P

monr
16. okt 2012

@monyccka rodičovská ti automaticky konci dovrsenim 3 rokov veku dietata. Rod.prispevok dostaneš este v novembri v plnej výške. 😉

monyccka
16. okt 2012

@monr Tak tomuto hovorim bleskova odpoved! Dakujem krasne za odpoved aj za pozitivne spravy a prajem pekny vecer 🙂

catherinam
19. okt 2012

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Som nezamestnaná, nárok na materské nemám to viem. Mňa by ale zaujímalo, ako je to v prípade rodičovského príspevku, keďže nástup na MD mám november 2012 čo všetko mám od gynekológa žiadať ak to žiadať mám, a aké všetky ostatné doklady by som si mala vybaviť. Takisto neviem ohľadne sociálnej poisťovne čo všetko by som mala nahlásiť, alebo až keď sa bábo narodí.
Už som prelúskala všetky možné odkazy ale celkovú odpoveď nie a nie nájsť. Môj pohľad - dr. ma vypíše na materskú v danom termíne, s tým prídem na úrad práce kde ma vyradia a potom čo? Potom asi až do pôrodu ako keby som pre všetky inštitúcie ani neexistovala (soc.poisť., úrad práce, zdrav. poisť.) a až po narodení si mám začať vybavovať všetky tie príspevky a prídavky. A čo doplatenie rodičovského príspevku za tých 6 týždňov pred pôrodom, alebo také neexistuje?
Bola by som vďačná keby mi niekto poradil tak celkovo lebo už mám z toho chaos a úradníčky ...no veď viete ako to chodí :D
ďakujem pekne

sisinka29
20. okt 2012

@glee prídavok na dieťa sa vypláca v tvojom prípade v mesiaci január za december a tak isto aj RP a Príspevok pri narodení dieťaťa, dodatočne sa vypláca Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa kde je podmienkou aby sa dieťaťko dožilo 28 dní.

naky
7. nov 2012

A neviete niekto ako to je s platenim zdravotky a socialky?
Tiez nemam narok na matersku, takze viem, ze rodicovsky mi budu vyplacat az po narodeni, ALE co ma zaujima je, ze tento mesiac by som mala ist na matersku - na materske narok nemam, takze to mi na socialke zamietnu. Pocas materskej vyplaca socialku a zdravotku stat - teda uz 6 tyzdnov pred porodom. Ako je to v pripade rodicovskeho, respektive bez naroku na materske?? Bude za mna platit stat tiez 6 tyzdnov pre porodom alebo az potom?
neviem ci som to jasne napisala, co mam na mysli 🙂

archag
13. máj 2018

Babi 28 novembra som nastúpila na materskú malý sa narodil až 15 januára (prenášala som ) kedy mám požiadať o rodičovský? Dokedy poberám materskú?

evittam
13. máj 2018

@archag MD poberas 34tyzdnov, t.j.238dni. O RP môžeš požiadať po skončení MD, potrebujes najskor od SP potvrdenie od kedy do kedy si poberala MD a kopiu priložis k žiadosti o RP spolu s kopiou RL.

michalkaleja383
6. nov 2019

ahojte moze mi niekto poradit vybavyl som si rodicovsky prispevok 6.11.2019 a babetko sa narodilo 25.10.2019 chcel by som vediet kedy by som dostal rodicovsky kedze uzavierky su do 10 ci to bude november alebo decembri dakujem odpiste cakam

evittam
6. nov 2019

@michalkaleja383 Zavolaj si na príslušný UPSVaR. Nemame veštecke gule kedy u vas spracovávajú žiadosti a ako to stíhajú.

liviatimurova
1. sep 2021

Chcela by som sa opýtať že ako to funguje ak nebývam dlhšiu dobu tam kde mám trvalý pobyt a je to dosť ďaleko od mesta kde teraz bývam čiže na úrad práce len tak ľahko nemôžem ísť dajú sa tieto veci vybaviť telefonicky cez e-mail alebo tlačivá si vytlačiť a poslať poštou ?