Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Komu a ako oznámiť nástup na materskú po maródke?

3005marketka
27. nov 2015

ahojte žienky... potrebujem poradiť,ak sa niekto v tom vyzná 🙂 som zamestnaná u tohto zamestnávateľa od 7.1.2015 , na dobu určitú do 31.12.2015. Kvôli problémom počas tehotenstva som na maródke od 5 mesiaca - od 20.10.2015... ako mám postupovať keď mi bude končiť pracovná zmluva 31.12.2015 a ja stále budem na maródke ,až do nástupu na materskú čo bude v polovici januára 2016... komu mám zaniesť papier o nástupe na materskú? zamestnávateľovi alebo na sociálku? a kto mi bude platiť materskú? zamestnávateľ alebo sociálka? a ako mi ju vypočítajú, keď som od oktobra na maródke? predtým som bola mesiac na urade práce a predtym v roku 2014 mám odpracovaných 11 mesiacov...ďakujem vám pekne za vaše odpovede

gapa
27. nov 2015

Hlavne treba o materské požiadať presne 6týž. pred termínom, lebo ak ti netrá nem.poistenie, tj. uplatnuješ si nárok v tzv. ochrannnej lehote po jeho ukončení, tak nárok na materské vzniká presne 6týž. pred očakáv.termínom, ktorý lekár napíše do žiadosti o matesrké,teda nemôžeš si vybrať 6-8týž. pred termínom.
Žiadosť o materské podáš na soc.poistovni zamestnávatela. Odporúčam si urobiť kopiu a daj si na nu potvrdiť prevzdatie od zamestnávatela. Ak nemáš iné dieťa do 6rokov, tak nezabudni po pôrode do 45dní podať prihlášku na soc.poistovni, aby si bola dôch.poistená štátom, treba prihlášku+prehlásenie. M"žeš si to hned u nich vyžiadať. Tiež odporúčam si urobiť potom kopiu a dať opečiatkovať prevzatie a založiť toto do dôchodku (totiž toto sa nedá vybaviť spätne a ak nemáš dôkaz a v ich systéme by bolo niečo iné, tak nemáš šancu nejako dokázať, že si prihlášku, príp. odhlášku podala).
Materské vždy vypláca soc.poistovna, nikdy nie zamestnávatel. Ak by si mala inú soc.poistovnu podla trv.pobytu a inú podla firmy, tak mateské ti budú platiť zo soc.poistovne zamestnávatela a ty sa prihlasuješ na dôch.poistenie v SP podla bydliska.
Materské sa ti vyráta z vym.základu v obd. 7.1.2015-30.11.2015, resp. do 19.10.2015, ak od 20.10. si pn. Predtým od zamestnávatela bolo treba potvrdenie o vym.základe, predtpokladám teraz nebude treba, aj ked v prípade, že si to overíš priamo u pani, čo ta má na starosť, tak môžeš posúriť vyplácanie. Predtým to robili podla potvrdenia, teraz vraj podla údajov v systéme, len ak sú sporné prípady, tak si to vyžiadajú. No ja som kvôli tomu čakala viac ako 60dní na mateské, lebo si to proste nevyžiadali, no bolo to viac rokov dozadu, tj. možno by som zašla za tou pani alebo zavolala nejaký čas po podaní žiadosti.
Ked budeš teraz odovzdávať prechodku mzdárke, tak by som sa dohodla aj na odovzdaní prechodky za dec, to asi tiež ešte jej budeš posielať (over si), ona alebo ty následne to odnesieš do cca 4tého dna na soc.poistovnu, aby ti vyplatili nemocenské v dalšom mesiaci.

dena1973
27. nov 2015

Este doplnim, ak PN bude pokracovat aj po ukonceni PP, tak ukoncenie PN uz nemusis davat zamestnaatelovi, ale rovno odovzdat na pob. SP.
Preukazy o trvani PN ( prechodky) je potrebne davat zamestnavatelovi do ukonc. PP. V tvojom pripade posledny krat za 12/2015. Ostatne po uk. PP uz rovno na SP.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli