Končí mi rodičovská a som znovu tehotná
Ahojte. Prosím, poraďte mi. Začiatkom mája mi končí RD. Mám tpp, cca 50 dní starej dovolenky. Pred pár dňami som zistila, že som opäť tehotná. TP mám v polke novembra, na MD by som mala nastúpiť v októbri. Moja otázka znie, čo je lepšie. Mám hneď po RD nastúpiť na PN, či si mám vyčerpať dovolenku a tak ísť na PN? Budem mať vôbec nárok na MD? Či celé tri roky budem mať ten základný nízky RP? Mám dve deti. Pri nich som stíhala reťazovú materskú. Prvá materská sa mi počítala z príjmu, druhá z odhadovaného prijmú. Preto ma zaujíma, či si ,, nepokazím'' MD čerpaním dovolenky. Dovolenka by mi vyšla do konca júla. August a september by som mohla pracovať, ale moja práca vyžaduje kopec školení. Neverím, že zamestnávateľ bude chcieť do mňa investovať, keď o chvíľku zas pôjdem preč. Pracujem v banke. Do práce som sa tešila, tehotenstvo ma riadne zaskočilo. Ďakujem.
Stručné zhrnutie
- Ak osoba zostáva v pracovnom pomere (TPP) pri zistení tehotenstva, vzniká jej nárok na tehotenské dávky a materskú; v jednom prípadu v diskusii bola materská vyrátaná z doby čerpania dovolenky.
- Obnovenie nemocenského poistenia a nárok na nemocenské/materské sa podľa zdroja tehotenstvo.rodinka.sk dosiahne nastúpením aspoň na jeden deň do práce alebo vyčerpaním dovolenky v tom dni.
- PN (pracovná neschopnosť) vystavuje lekár len pri zdravotnom dôvode; podľa účastníkov diskusie pracovnoprávne riešenia pri nevykonateľnej práci zahŕňajú preradenie na inú prácu alebo ponechanie doma s vyplácaním plnej mzdy podľa zákonníka práce.
Najčastejšie otázky
Q: Mám nárok na tehotenské a materskú, ak zistím tehotenstvo bezprostredne po skončení rodičovskej dovolenky?
A: Áno; v diskusii viacero ľudí uviedlo, že ak osoba zostáva v pracovnom pomere (TPP) pri zistení tehotenstva, vzniká nárok na tehotenské dávky a materskú; konkrétny prípad v diskusii potvrdil vznik dávok po vyčerpaní dovolenky a následnom PN.
Q: Ako obnovím nemocenské poistenie po skončení rodičovskej dovolenky, aby som mala nárok na materskú?
A: Podľa citovaného textu na tehotenstvo.rodinka.sk treba nastúpiť aspoň na 1 deň do práce alebo si v ten deň čerpať dovolenku, aby sa obnovilo nemocenské poistenie a nezostali problémy s výškou materského.
Q: Môže mi zamestnávateľ dať výpoveď počas tehotenstva?
A: Účastníci diskusie uviedli, že zamestnávateľ nemôže dať výpoveď počas tehotenstva a že oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi zabezpečí ochrannú lehotu.
Q: Kedy môže lekár vystaviť PN v tehotenstve?
A: Lekár vystaví PN len pri zdravotnom dôvode; PN zahŕňa liečebný režim s obmedzeniami, preto nie je určená na vyhnutie sa práci bez medicínskej indikácie.
Q: Ako sa počíta vymeriavací základ pre materskú, ak som pred nástupom na MD vyčerpal(a) dovolenku?
A: V diskusii uviedli konkrétny prípad, kde ekonómka vyrátala materskú z doby čerpania dovolenky, takže obdobie čerpanej dovolenky môže vstupovať do podkladov pre výpočet materského podľa poskytovaných dokladov.
Q: Čo robiť, ak zamestnávateľ nechce preradiť tehotnú zamestnankyňu na ľahšiu prácu?
A: Podľa diskusie má zamestnankyňa právo písomne požiadať o úpravu pracovných podmienok; ak preradenie nie je možné, účastníci uviedli, že zamestnankyňa zostáva doma a poberá plný plat podľa zákonníka práce.
Závery z diskusie
Zhoda
- Lekár vystaví PN len pri zdravotnom dôvode.
- Ak osoba zostáva v pracovnom pomere (TPP) pri zistení tehotenstva, vzniká nárok na tehotenské dávky a materskú.
- Vyčerpaním dovolenky možno obnoviť nemocenské poistenie a ovplyvniť tak nárok na materskú (odporúčanie citované z tehotenstvo.rodinka.sk).
Sporné názory
- Niektorí účastníci tvrdili, že PN by sa nemala zneužívať a lekár ju vypíše iba pri zdravotnom dôvode, zatiaľ čo iní tvrdili, že náročné pracovné podmienky (nočné smeny, psychická záťaž) oprávňujú PN alebo ponechanie doma s plným platom.
- Niektorí považujú investíciu zamestnávateľa do školení pred očakávaným odchodom za nepravdepodobnú, zatiaľ čo iní navrhujú individuálne dohody so zamestnávateľom o preradení alebo prerušení školení.
Otvorené otázky
- Presný spôsob výpočtu materského v situáciách s kombináciou dovolenky, krátkeho pracovného pomeru a PN zostáva nejednoznačný.
- Aké konkrétne dôkazy a termíny (dni poistenia) sú potrebné pre vyšší vymeriavací základ materského v špecifických prípadoch (napr. hranica ~270 dní) zostáva bez jednoznačnej odpovede v diskusii.
Spomenuté značky a firmy
tehotenstvo.rodinka.sk
Spomenuté produkty a metódy
Duphaston, PN, dovolenka, materská, rodičovská dovolenka (RD), MD, tehotenská dávka, ochranná lehota, reťazová materská, preradenie na inú prácu, neplatené voľno, nemocenské poistenie, rizikové tehotenstvo, potvrdenie o tehotenstve, tpp, TP
Miesta a osoby
žiadne
V prvom rade na PN vypisuje lekar ak je na to zdravotny dovod.
Nesluzi na pokrytie casu kedy sa niekomu nechce pracovat. Mozes normalne nastupit do prace v maji a pracovat do nastupu na MD.
@nafka0483 az na to, ze niektore z nas maju povolania, ktore tazko mozeme vykonavat tehotne
@mamamasama Na to tak isto nesluzi PN, to vsetko je osetrene v zakonniku prace - bud preradenie na inu pracu alebo ak sa neda, tak ostavas doma a bezi ti plna mzda.
Ak nie je zdravotny dovod, tak naco byt obmedzena liecebnym rezimom a vyrazne znizenym prijmom?
@nafka0483 ja mam podobny problem,avsak kvoli zdr.problemom nemozem nastupit na povodne miesto.kedze nic ine sa v nasej firme robit neda,nemaju mi co ponuknut.tak do porodu musim ist na PNku.som po 2 MA v kratkom case,rada by som pracovala ale zdravie a babatko mi je prvorade,nejde tu o zneuzivanie.
@simona92101 Ale ved je nieco uplne ine ked si rizikova kvoli potratom, jasne ze to mas zdravotnu indikaciu na PN.
V pripade ze by si nemala, ze mas bezproblemove nerizikpve tehotenstvo a ako tehotna nemozes vykonavat danu pracu a nie je mozne preradit na inde, tak zo zakona ostavas doma a plat ti bezi.
Kopirujem moj prispevok z inej diskusie. Pozri toto cast: pracovný pomer trva ale do porodu chcem byt doma.
https://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rod...
Podla tohto treba nastupit aspon na 1 den do prace alebo si v ten den cerpat dovolenku aby sa obnovilo nemocenske poistenie. Urcite to nevykryvat celé PN alebo neplatným voľnom aby si nezostala sklamana z výšky materskej. Nie som v tomto odbornik, ale myslim, ze toto stale plati ako to tam je pisane ;)
Ďakujem všetkým za odpoveď. Ako som písala, ja do práce chcem ísť. Ale na personálnom mi povedali, že najprv si musím vyčerpať starú dovolenku, vyplatiť alebo presunúť sa nedá. Pýtala som sa na to, keď sme sa dohadovali na nástupe. To som ešte nevedela, že som opäť tehotná. to bude koniec júla, kým ju vyčerpem. Do md bude 2mesiace, obávam sa, že mi dajú výpoveď. Z pohľadu zamestnávateľa som pre neho na príťaž, keď by ma mal zas posielať na školenia, keď vie, že za 2 mesiace odídem. A ešte k tomu sa zrušilo moje pracovné miesto, lebo sa rušili pobočky. Bez certifikátov v NB, školení na poistenie, investovanie atď pracovať v banke nemôžem. Momentálne som v prvom trimestri, beriem duphaston na udržanie, mám byť v kľudovom režime.
@nafka0483 lekar ma odmietol vypisat na rizikove,kedze vysledky mam ok 🤷♀️ ja sa vsak necitim dobre,pracu mam narocnu,byt nonstop na telefone aj v noci uz nezvladam. Cize ci chcem ci nie,na PN buddm musiet ist.
@simona92101 Pozri sa, v prvom rade mas narok pisomne poziadat o upravu pracovnych podmienok kvoli tehotenstvu - napr ziadna nocna praca a pod.
Ak ti to upravit nevedia, tak ostavas doma a plny plat ti bezi.
Ak sa ty chces sama obabrat a ist na PN (na ktoru ta lekar odmieta vypisat lebo nie je dovod) a byt obmedzena liecebnym rezimom (sediet doma bez vychadzok alebo byt viazana na casy vychadzok) a ukratit sa poriadne na prijme, tak prosim... "vybav" si PN.
Takze ziadne ze ci chcem ci nie budem musiet, lebo nemusis.
@nafka0483 robim pracu dispecera leteckych urgentov,na tejto praci sa neda nic zmenit,upravit,skratit ani nijako obabrat.preradit na inu poziciu nieje kam,vsetci sme dispeceri,jedine na upratovacku ...
@simona92101 Nerozumies co pisem?
Ak sa neda, tak mas prekazku v praci a ostavas doma a plat ti bezi. Co je na tom nepochopitelne?
@simona92101 A inak mas krasnu pracu 🙂 keby som nemala diagnozu aku mam tak by som to chcela robit, ale takto je to nemozne.
@nafka0483 no neviem ci krasna,skor narocna a clovek velmi rychlo vyhori,lebo psychicky je to o hubu.hlavne ak ma clovek rodinu,a musi po nociach riesit a hladat lietadla pre zakaznika,ktore by za lacny peniaz nalozili material a doviezli tak,aby im nestala linka 😃
Ja viem co mas na mysli,ale pytala som sa aj na personalnom aj v person.agenture a vraj v tomto pripade sa to neda uplatnit..
@simona92101 Z akeho dovodu by sa to uplatnit nedalo? Na aky zakon ta odkazali ze pre teba to v tomto pripade neplati? Nezda sa mi to.
@mamamasama uvediem na pravu mieru,aby nedoslo k omylu,nepracujem pre letectvo ale pre spedicnu firmu.to,co kolegovia neporiesia pozemnou dopravou nacas,riesim ja po nociach leteckymi specialmi ked im uz hori za zadkom.mozem robit aj z domu,staci mi comp,telefon a dobra huba a dar reci 😃 pre mna nie krasna,ale zaujimava praca,poznam snad kazde letisko v hocijakej diere 😃 peniaze su to pekne,ale nestoja za tie stresy,cize som rada ze zostavam doma 😃
@mamamasama Tiez pre teba plati ta druha moznost ked nie je ksm preradit, zakon na to mysli ;)
Ahoj, prosim ako by ti mohol dat zamestnavatel vypoved počas tehu? To nemoze. Tiez pracujem v banke a nastala mi presne trápnosti situácia, v juny mi konci rd a ja som prave zistila ze som tehotna… samozrejme hned oznámim do prace tehotenstvo aby som bola v ochrannej lehote no vratit sa nebudem moct, tiez to vida na dake 3-4 mesiace a to mi nikto skolenia nezaplatí… taktiez maleho zapisujem do skolky az od sept. Takze cele leto i tak pracovat nebudem moct… zajtra idem do prace za sefkou aby sme sa dako dohodli 🤷🏽♀️🤷🏽♀️
Ako si dopadla ty?
Inak tiez uz mam duphaston na udržanie, mala som 1XMA potom som ostala hned na rizikovom a teraz neviem 🤷🏽♀️ Asi to budem tiez riesit PN pretoze ak mi bude tak zle ako pri prvom tak by som ani nikde pracovat nemohla.. pregrcala som cele dni ked som nespala som grcala… teraz mi je zatial len zle grciam malokedy ale este to poriadne ani nezačalo 😔😔
@sasikk gratulujem. Dopadlo to super. Na kontrole od dr som poprosila potvrdenie o tehotenstve, ktoré som poslala do práce, aby som bola v ochrannej lehote. Bola som ešte v nízkom tt, nemala som tehotenskú knižku. Po ukončení RD vyčerpem dovolenku úplne celú. Nebol s tým problém. A následne buď od dr PN alebo neplatené voľno. Takže nárok na tehotenskú dávku, MD mi vznikne, keďže stále som v TPP. A aj po ukončení ďalšej RD sa budem mať kde vrátiť. Ale to je ešte veľmi ďaleko. Uvidíme, čo čas prinesie.
Ježiš to si ma velmi potesila dufam ze aj mne sa podari to aspon takto vyb akt, potvrdenie od dr uz mam zajtra idem za sefkou a uvidim, som hlavne rada ze budem mat narok na MD aj RD a popripade aj ja tu PN… ani neviem kolko mam dovolenky ani nic, prosim ak chces napis mi sukromne v akej banke pracuješ 🙂 môžeme este vymenit dake info ak budes taka dobra 🙏🏻 potom lebo naozaj som nevedela co ma caka a kedze ty uz mas skusenost 😅
Dobrý deň vidím že je to staršie a diskusia presne príklad ako riešim aj sa vám to podarilo? Dakujem
@mimi852021 ahoj. Takže v máji 2022 mi skončila RD. Následne som si vyčerpala dovolenku a nakoniec som nastúpila aj na PN, musela som, bola som na odbere plodovej vody, odtekala mi predčasne voda, niekoľkokrát som si poležala v nemocnici... v októbri som nastúpila na MD. Drobec sa narodil predčasne . Ešte aj pred plánovanou sekciou... nárok na tehotenské a aj materskú som mala. Vyrátala sa mi podľa podkladov, ktoré urobila ekonómka.
Ďakujem za odpoveď. Ratala sa ti materská rokmi z roku 2022 keď si čerpala dovolenku alebo z pred prvej materskej. Dakujem

Podľa mňa sa dohodnúť zo zamestnávateľom. Ak máš lepšie platenú dovolenku tak by som šla na ňu a potom asi PN alebo dohoda zo zamestnávateľom...možno niekto lepšie poradí ale ja by som to asi takto riešila. Prípadne ísť rovno na pn...