Koniec pracovnej zmluvy počas tehotenstva a nárok na materskú

liu71
27. mar 2018

Ahojte dievčata, viete mi prosím poradiť či mám nárok na matersku ak mi pracovná zmluva končí v oktobri ja v tom čase by som bola v 5/6 mesiaci tehotenstva. Dakujem Vam za odpoved

boglarkaszabova
27. mar 2018

@liu71 ahoj ja som natom podobne a na socialke mi povedali ze pokial nebudem mat zamestnavatela ktory mi poskytne matersku dovolenku tak mam narok len na rodicovsky prispevok od Uradu prace...napriek tomu ze splnam podmienku 270dni

liu71
autor
27. mar 2018

@boglarkaszabova no to je dosť smutne 😒

evittam
27. mar 2018

@boglarkaszabova No to je pekna kravina. Dala ti to ta "tetuska" pisomne?? Pokiaľ splnas hlavnú podmienku naroku na MD-t.j.270dni NP za posledné dva roky pred porodom a budes mat pri nástupe na MD aktívne NP alebo budes v ochrannej lehote,ktora je pre tehotne 8 mesiacov tak máš nárok na MD a okrem toho MD neposkytuje zamestnavatel. Nema prečo.

evittam
27. mar 2018

@liu71 Ak splnas hlavnú podmienku naroku-ako pisem vyssie tak budes v ochrannej lehote a splnas podmienky nároku na MD. A btw.je tu o tom uz xy diskusii.

liu71
autor
27. mar 2018

@evittam Dakujem ti pekne, skusim este sa informovat na socialke ale dufam ze narok ma MR naozaj budem mat..

evittam
27. mar 2018

@liu71 Posledné miesto kde by som sa informovala je SP. Kedy mas TP, co bolo dva roky predtym, kedy končí PP?

simonkazga
27. mar 2018

Presne tak, ako pise @evittam

conspi
28. mar 2018

@boglarkaszabova to je pekná blbosť. Rodila som v novembri. PZ mi končila 31.8. a s materskou som nemala žiadny problém nakoľko som splnila hlavnú podmienku, takže tetušku pošli prečítať zákony od znova...

liu71
autor
28. mar 2018

@evittam pracujem stále presne 2 roky. Tak zatiaľ ešte nie som tehotná, idem na KET o mesiac. Zmluva mi konči v októbri tohto roku, tak že keď KET sa podarí a budem tehotná, už to bude vidieť v robote, zmluvu mi nepredlžia, a na materskú by som mala nastúpiť niekedy v decembri asi.

evittam
28. mar 2018

@liu71 pokial budes tehotna pocas PP budes mat narok na MD.

boglarkaszabova
28. mar 2018

@conspi urcite sa o tom budem informovat u inej osoby lebo ani mne sa to cele nezda kedze splnam podmienku

evittam
28. mar 2018

@boglarkaszabova PP trvá, ak nie kedy skončil, si už tehotná, bola si už tehotná počas skončenia PP,....?

boglarkaszabova
28. mar 2018

@evittam pp koncil v decembri v januari som ostala tehotna

evittam
28. mar 2018

@boglarkaszabova Tak potom ti tetuska dobre povedala-nemas narok na MD, nesplnas ďalšiu podmienku naroku na MD- a to buď mat aktívne NP alebo byt v ochrannej lehote. Staci sa zamestnat-aj fiktívne a budes mat narok na MD.