Kto mi vypíše nástup na materskú?

ivka2206
16. mar 2016

Doktorka mi to nenapisala,z roboty mi ekonomka volala,ze doktorka mi to nenapisala(iba predpokladany termin porodu.9.5.2016) a doktorka mi zas na to povedala,ze si to pisem bud ja,alebo ekonomka.Tak ja neviem.Nastupit by som mala uz buduci tyzden.Kedze cakam dvojicky,mam cakat,ze sa budu pytat skor.Asi nestihnem ani nastupit na MD,lebo z tych stresov asi porodim.Dakujem pekne vopred za kazdu odpoved

fuska
16. mar 2016

Ja som vzdy dostala papier od dr., ten som potom odovzdavala do prace a ti do socialnej poistovne.

gapa
16. mar 2016

Je na mamičke kedy v rozmedzí 6-8týždnov pred pôrodom požiada o mateské/nastúpi na MD. Obvykle to vypisuje sestrička u lekára, ale je to právo mamičky si to zmeniť (už sme to párkrát robili), no samozrejme to treba zmeniť predtým ako to dáš mzdárke(zamestnávatelovi). Teda ak tam nič nemáš a cítiš sa zle, vklude si daj žiadosť 8týždnov pred termínom, no pozor, aby si to dobre vyrátala. Ak je napr. pravdepodobný termín pôrodu (ten musí samozrejme potvrdiť len lekár) napr. v stredu, tak 8týž. pred je tiež streda 8týždnov predtým!!! Ale môžeš nastúpiť aj 7týž. pred termínom, no najneskôr 6týž. pred, ak nechceš byť ukrátená o dni poberania materského. Ak by si porodila skôr, tak sa berie ako nástup na MD den pôrodu a myslím potom žiadajú prepísať žiadost o matesrké od lekára (aspon raz som tak videla, že robili u gynekologa, ked prišiel tatko to dať prerobiť).
Ale to nechcem strašiť. Nech sa ti darí. A potom nezabudni po pôrode odovzdať na nemocneksé oddelenie, odkial budeš poberať mtaerské OBA RODNé LISTY detí, tj. môžeš napísať list, že im oznamuješ rodné čísla detí, vid kopie rodných listov tvojich dvojičiek, aby si mala nárok na maerské po dlhšiu dobu 43týždnov a ak to neoznámiš a ukončia to, tak myslím sa to už nedá predlžiť (jedna mamička tu taká bola, že kvôli tomu, že nemohla dokázať, že odovzdala oba rodné listy, prišla o 8týž. poberania mateského (resp. vraj jej tvrdili, že stačí jeden), tj. ten sprievodný list si daj opečiatkovať prevzatie, aby si mala dôkaz. A najneskôr prvým dnom čerpania RD nezabudni na prihlšku do soc.poistovne, aby si bola dôchlpoistená štátom ako osoba riadne sa satarajúca o dieťa do 6rokov (nedá sa vybaviť spätne a aj tam opečiatkovanú kopiu založ do dôchodku -odporúčam)

8291
16. mar 2016

Mne to vypisal gynekolog.

mazliceklienka
16. mar 2016

Gynekolog

andra77
17. mar 2016

Doktorka mi dala tlačivo, sestrička vypísala a dala som to ekonómke...eta vsjo...) Išla som 8 týždňov pred pôrodom... 🙂

dena1973
17. mar 2016

Ak máš predpokladaný pôrod 9.5.2016, tak 6 týždňov pred pôrodom vychádza na 28.3.2016 a 8 týždňov pred pôrodom vychádza na dátum 14.3.2016. To znamená, že nastúpiť na materské môžeš v rozmedzí od 14.3.2016 do 28.3.2016 (vrátane). Dátum si na žiadosť kľudne dopíš ...
Inak súhlas s @gapa.