Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Má právo na poberanie rodičovského príspevku?

mirareisenauer
17. sep 2014

Ahojte. Potrebujem poradiť, nakoľko v tejto oblasti nemám až taký široký rozhľad. Moja známa je v 6. mesiaci tehotenstva. Má 34. Rokov no nikdy predtým nepracovala, možno na nejaký ten rok po ukončení školy. Nie je a ani celé roky nebola evidovaná na úrade práce, takže dlh na zdravotnej jej stale za tie roky narastá. Má ona právo na poberanie rodičovského príspevku a na príspevky a príplatky pri narodení dieťaťa??? Taktiež viem, že jedno dieťa má v náhradnej starostlivosti. Ďakujem za každú radu 🙂

sandrasofia
17. sep 2014

Na rodičovský príspevok má nárok každá matka,bez ohľadu na to,či má dlhy,či pracovala atd...a to dieťa má ona v náhr.starostlivosti?či je to jej dieťa a niekto sa o on stara?

mirareisenauer
autor
17. sep 2014

Nie o jej dieťa sa stara náhradná rodina a ďalšie dvojičky čo mala dala vraj na adopciu.

gapa
17. sep 2014

§3 Zákon o rodičovskom príspevku
(10) Nárok na rodičovský príspevok nevzniká, ak oprávnená osoba je rodič ďalšieho
dieťaťa,
a) ktoré je zverené do osobnej starostlivosti druhého rodiča, do náhradnej osobnej
starostlivosti,18a) do pestúnskej starostlivosti18b) alebo do starostlivosti fyzickej osoby,
ktorú určil súd nariadením predbeţného opatrenia,18c) alebo do starostlivosti budúcich
osvojiteľov,18d) alebo je v osobnej starostlivosti poručníka,18e) a
b) na zabezpečenie riadnej starostlivosti o toto dieťa sa poskytuje rodičovský príspevok.

sezam
17. sep 2014

Ja len dodám, že v prípade, že má dlhy v ZP má nárok len na akútnu zdravotnú starostlivosť. Odporúčam obrátiť sa na zdravotnú poisťovňu a dohodnúť sa na splátkovom kalendári, aby v prípade komplikácií a napr. popôrodnej starostlivosti atď. mohla ísť pokojne k lekárovi.

liz_lemon
17. sep 2014

@mirareisenauer na prispevok pri narodeni narok tiez nema

mihula
17. sep 2014

@sezam čo si sa zblaznila?že splatkovy kalendar,ta to už nikdy neda do kopy.ma 34 rokov a nikdy este nerobila a ani na ten pracak sa jej nechcelo chodit aby za nu zaplatili zdravotku.A teraz sa tu riesi na čo ma narok.Pane Bože zober palicu a bi a bi

mirareisenauer
autor
17. sep 2014

Ja som si inak myslela, že nemá na nič nárok. Ja si pamätám koľko papierov som musela doniesť, ked sa mi malý narodil, aby som všetko dostala. Ťažko by to už niekedy splatila. 😒 Nuž nadrobila si poriadny problém. Bez koruny byť s dieťaťom, neviem ako to chce riešiť. Ale veď komu nie je rady tomu nie je ani pomoci. Ďakujem vám za rady 🙂

sandrasofia
17. sep 2014

tak ako píšu vyššie,ked sa o jej dieťa stará niekto iný,nedostane nič..to čo je za ženu?

mirareisenauer
autor
18. sep 2014

Ja ju poznám len zbezne od nás z okolia a pýtala sa ma na tieto veci, keďže mám malého syna. Zdá sa mi, že nevie sa o vlastne deti postarať. Neviem, prečo chcela ďalšie dieťa, ked je takejto ťažkej situácii a nevie alebo nechce sa jej z toho dostať. Pracovať sa jej nechce, to viem s určitosťou, no na pomoc z okolia od cudzích ľudí sa spoliehať nedá.

sezam
22. sep 2014

@mihula nie nezbláznila som sa. A nepotrebujem nikoho biť ani odsudzovať, zrejme si to nepochopila, preto si to prečítaj ešte raz. Ale keďže pracujem v zdravotníctve, viem, že sa to dá jednoducho vyriešiť práve v poisťovni. V praxi sú aj oveľa horšie prípady a vždy sa to dá vyriešiť. Práve preto, že má len 34 a keďže týmto veciam ani nerozumie, autorke príspevku som poradila len v dobrom a zo skúsenosti.

mihula
22. sep 2014

@sezam ty si nepochopila mna,ja som nepovedala,že ty mas niekoho bit.Ja som povedala Pane bože

havana_frost
23. sep 2014

@mihula @sezam
Zdravotné poistenie s touto otázkou nijako nesúvisí. Nemocenské dávky (tie zo Sociálnej poisťovne) a štátne sociálne dávky (tie z UPSVaR) nie sú naviazané na zdravotné poistenie, to súvisí so poskytovanou zdravotnou starostlivosťou.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli