Má študent doktorant nárok na výživné?

Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu len právničky.
Ako je to s platením výživného, keď dieťa je študentom denného doktorandského štúdia a poberá štipendium vo výške 490,00 € ?
wladka
24. aug 2009
maturita, ty este chces vyzivne, ked syn si na to sam zarobi? 🙂 .. neviem, ale myslim, ze ti to uz nedaju..
maturitaautor
25. aug 2009
Nie nechcem, nie je to moje dieťa.
Jeden známy si požiadal súd o zastavenie výživného, keďže syn tento rok ukončil II. stupeň VŠ vzdelania a získal titul Ing. Prišlo mu zo súdu, že syn nastupuje na doktorandské štúdium a žiada o zvýšenie výživného na 110,00 €. Takže potrebujeme napísať odvolanie. Niečo som zistila v zákone o sociálnom poistení, kto sa považuje za nezaopatrené dieťa, takže aj podla mňa by už nemal platiť výživné.
wladka
25. aug 2009
no ved.. ja by som sa ohradzovala na to, ze otec si povinnosti plnil, kym bol jeho syn este v opatere matky, a zavisly na jeho vyzivnom, a nemal ine prijmy. Kedze nastupuje na 3.stupen VS, interneho typu, bude dostavat vysoke stipendium, sice bude mat status studenta, ale to neznamena, ze si nemoze najst inu pracu. Pretoze povinnosti interneho dokoranda sa viazu len na 4h tyzdenne, tak si moze najst inu pracu bars aj na polovicny uvazok. Ako to mam ja.. 😉.. je o tom zakon o vysokoskolskom studiu.. treba tam nakuknut..
alexandra
25. aug 2009
Takze - narok na vyzivne ma, kedze sa sustavne dennou formou pripravuje na buduce povolanie. Mozete sa ohradit voci jeho vyske a napriklad aj voci tomu, ze si neuplatnuje narok na vyzivne aj u matky, kedze je dospely a obaja rodicia maju povinnost, nie len otec.
andzi
25. aug 2009
alexandra - nechcem ťa uraziť, ale zase šíriš nepravdy.

Ukončením VŠ štúdia a získaním titulu Ing. sa vyživovacia povinnosť končí a doktorandské štúdium už nie je sústavná príprava na povolanie. To by si potom absolvent VŠ mohol robiť ďalšiu VŠ, doktorátov aj 5 a študovať by mohol aj dôchodku.

maturita - pýtala si sa na radu právničky - takže to máš z prvej ruky. Zákon o sociálnom poistení definuje pojem nezaoptrené dieťa len z hľadiska sociálneho poistenia. Tento zákon nemá nič spoločné s vyživovacou povinnosťou podľa Zákona o rodine - tá trvá dovtedy, kým dieťa nie je schopné sa samo živiť a podľa existujúcej a ustálenej judikatúry súdov doktorandské štúdium je nadštandard, ktorý si dieťa môže platiť samo.
fantomasko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
penelope2066
20. jún 2015
Ahojte, prosim o radu. Ma narok na vyzivne osoba, ktora nedavno skoncila studium na VS s titulom Mgr., momentalne je na urade prace evidovana ako nezamestnana, bola na skuskach na doktorandske studium a chce pokracovat dalej v dennom doktorandskom studiu? Prisiel jej totiz papier zo sudu kde jej "otec" poziadal o zrusenie vyzivneho z dovodu, ze v Maji ukoncila VS studium. Ma 24 rokov, zije len s mamou.Dakujem za odpovede.

Začni písať odpoveď...

Odošli