Mám ísť na úrad práce, keď mi skončil rodičovský?

deniskatimmy
28. mar 2023

Ahojte. 21.3 mi skončil rodičovsky príspevok....bola som na poisťovňi sa nahlásiť na neplatenie rodičovskú dovolenku. Ale tam mi pani nevedela povedať či to mám ísť zahlasit aj na úrad práce alebo nie. Tak sa pýtam mám ísť to nahlásiť aj na úrad práce alebo nie? Ďakujem

lucka_ke
28. mar 2023

nemusíš, iba ak máš nárok na podporu

alenah31
28. mar 2023

@deniskatimmy nie a načo. Ani evidencia na na ÚP nie je povinná - nie to ešte hlásiť kde a ako už evidovaná si. Ty si sa bola prihlásiť na ZP ako "osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov", aby si bola naďalej poistencom štátu keďže ZP je povinné. Zároveň SP platí za teba časť dôležitých odvodov - hoci z minima. Len potom pozor - za obdobie kedy si takto evidovaná manžel nemá nárok o rok pri RZD resp. DP si požiadať o NČZD na manželku + dieťa smie do škôlky na max. 4 hod./denne.

lenka2710
28. mar 2023

@deniskatimmy na úrad práce nemusíš ísť, ale musíš ísť nahlásiť kde je dieťa po dovŕšení 3 rokov, dajú ti tlačivo a to iba vypíšes, je to kvôli prídavkom

0ria0
28. mar 2023

ak máš prácu, tak nie :D ale rozhodne sa tam hlásiť nemusíš, nie si povinná vôbec🙂 tiež som nebola.

deniskatimmy
autor
28. mar 2023

@alenah31 áno áno to viem že si nemôže uplatniť

deniskatimmy
autor
28. mar 2023

@lenka2710 to už som vypísala že bude so mnou doma zatiaľ do septembra