Mám nárok na druhú materskú?

syrik
18. máj 2013

Ahojte, chcela by som sa spýtať, keď som dostala výpoveď počas PN - bola som na rizikovom- zamestávateľ menil názov aj sídlo a chcela by som druhé dieťa, mám nárok na ďaľšiu materskú alebo sa musím zase zamestnať niekde a potom? Ak mám nárok, bude sa rátať z predchádzajúceho príjmu?

ĎAKUJEM 🙂

liz_lemon
18. máj 2013

@syrik nemozes dostat vypoved, ked si tehotna alebo PN
nebola si v skusobnej dobe, alebo nebol to PP na dobu urcitu?
narok na materske vznika, ak mas 270 dni nemocenskeho poistenia, teda bud sa zamestnat alebo zaplatit sama

zalka
18. máj 2013

@syrik nie nárok na MD pri druhom dieťati nemáš, lebo nemáš nemocenské poistenie kedže si nezamestnaná . Na to aby si mala nárok na MD musíš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch ku dnu pôrodu, a detto aj aktívne poistenie alebo musíš byť v ochrannej lehote pre tehotné. To ty teraz nie si.

@liz_lemon mohol jej v pohode skončiť PP aj počas PN , ak došlo k zrušeniu zamestnávateľa a v jej prípade došlo k zrušeniu ...

liz_lemon
18. máj 2013

@zalka pise, ze zmenil nazov a sidlo, to nie je dovod na vypoved

zalka
18. máj 2013

@liz_lemon ak zanikol pôvodný zamestnávateľ tak to dôvod je ... a prečo by sa menil názov firmy ak by pôvodná nezanikla? 😲

liz_lemon
18. máj 2013

@zalka firma moze zmenit nazov a nezaniknut, napr. Globtel na Orange, Eurotel na T-mobile a pod.
a dalsia vec je, ze prava a povinnosti prechadzaju na nastupcu, ak firma zanika

zalka
18. máj 2013

@liz_lemon no zadávateľka musí upresniť čo a ako s jej pôvodným zamestnávateľom sa stalo ... ak nerobila v nadnárodnej spoločnosti, ale v malej firme ... kt. sa dostala do platobnej neschopnosti. Tak zvyknú podnikatelia zrušiť firmu, založiť novú ... takže v takom prípade výpoved dostať mohla ...

syrik
autor
18. máj 2013

Prešiel na s.r.o.-čku....má nový názov a sídlo....nebola som v skúšobnej dobe, ani na dobe určitej, odrobila som u neho 2 roky...on mi povedal, že bude meniť názov, aj sídlo, že dostanem výpoveď a dá mi nanovo zmluvu...lenže to nevedel, že dovtedy otehotniem 😝 no a keď som mu potom oznámila, že som tehotná a musím na rizikové, tak sa nebabral...dostala som výpoveď a ešte aj poštou...prišla mi deň po skončení prac. pomeru uvedeného na zmluve...charakter je charakter...čo už....ale to je na inú tému...

syrik
autor
18. máj 2013

a ešte sa spýtam, tým pádom nemám nárok ani na podporu v nezamestnanosti, však?

sandra86
18. máj 2013

ahojte, chcela by som sa aj ja opytat. syn bude mat 2,5r (od sept. ide do skolky) a snazime sa o druhe babo. zatial som zamestnana, ale neviem ako to bude po skonceni RD. budem mat narok na MD ak otehotniem do skoncenia RD? a ako to bude v pripade, ak sa mi skonci prac. pomer a budem nezamestnana a otehotniem? to dobrovolne nem. som si platila kym som bola tehotna, mala som vysoku MD, ale ked to rusili tak som si to uz neplatila...dakujem za odpoved 🙂

zalka
19. máj 2013

@sandra86 ak otehu počas RD ... a ppísomne toto tehu oznámiš zamestnávateľovi, tak ťa prepustiť nemôže ... takže MD budeš dostávať zo zamestnania ... čo sa týka DNP nepíšeš kedy Ti skončilo ...

zalka
19. máj 2013

@syrik no napíš od kedy do kedy si robila ... ak od skončenia PP neprešlo 364 dní .. tak ešte by si nárok na podporu mohla mať ... ak by si RP prepísala na mng. .. a ty šla na UP vyčerpať podporu .. a potom sa znova prepíše RP na teba.

sandra86
19. máj 2013

@zalka neplatim odvtedy ako sa to rusilo celoplosne, neviem ci min. rok vo febr. alebo v marci. mna zamestnava znamy, ale pravdepodobne ak sa budem musiet vratit do prace, tak ma prepusti, lebo ma z fin. dovodov uz nemoze zamestnavat

zalka
19. máj 2013

@sandra86 no na to aby si mala nárok na MD alebo PN z DNP by si musela teraz platiť 270 dní po novom ... tj. minimálne 130,27 eur mesačne ...

no držím palce aby sa skoro podarilo dalšie mimčo ... aby to u teba bol reťazový pôrod.

sandra86
19. máj 2013

@zalka no tak to teda neviem kde by som vzala 🙂 sila. dakujem pekne za radu, aj ja dufam ze sa to podari cim skor nech nemusim spekulovat co dalej

zalka
19. máj 2013

@sandra86 držím palec aby sa zadarilo čím skôr