Mám nárok na materskú?

mica123
12. mar 2013

Ahojte, chcem sa spýtať či mám nárok na materskú...od 24.júla 2012 som zamestnaná a pracujem stále. pred 24. júlom som bola zaevidovaná na úrade práce asi 3 mesiace a pred úradom práce som bola skoro rok s manželom v Čechách ale tam som nepracovala, len brigádovala. na konci februára 2013 som sa dozvedela, že som tehotná a predpokladaný termín pôrodu mám na koniec októbra. dakujem za odpovede

dadli
12. mar 2013

@mica123 ak nadalej pracujes a aj budes mas narok na matersku.

gapa
12. mar 2013

@mica123
ak ti bude trvať prac.pomer, teda nem.poistenie aspon 270dní pred pôrdom, tak nárok získaš.

mica123
autor
12. mar 2013

čiže do septembra...a ak náhodou budem na PN alebo rizikovom aj to sa mi počíta alebo musím nepretržite do toho septembra pracovať?

dadli
12. mar 2013

@mica123 podla mna sa to pocita, ved to by potom kazda zena, ktora je na rizikovom nemala narok na matersku.

mica123
autor
12. mar 2013

dakujem za odpoved... 🙂

kofina333
12. mar 2013

áno, počíta sa aj PN

katuska19
12. mar 2013

Prosim vas baby,kolko musim odpracovat,aby som mala narok na druhu matersku, ak by som po 3 rokoch na materskej s prvym dietatom nastupila do prace? Pred prvou materskou som pracovala 5 rokov u jedneho zamestnavatela. Musim odrobit min. 270 dni? Ak by nam vysiel rozdiel medzi detmi 3 roky a napr.3 mesiace mam narok iba na rodicak?

kofina333
12. mar 2013

@katuska19 ahoj, ja som na tom rovnako, ale poteším ťa 🙂 Mne rodičovská dovolenka s prvým dieťaťom skončila teraz v januári, som zamestnaná, "nastúpila" som späť do zamestnania, ale len na 10 dní a to som si vlastne čerpala dovolenku, ktorá mi nabehla počas prvej materskej dovolenky a teraz som na PN z dôvodu rizikového tehotenstva (čakám dvojičky). Nárok na materskú spĺňam, nakoľko tebe sa započítava aj obdobie, kedy si bola na rodičovskom. Teda ak s tebou zamestnávateľ nerozviaže do nástupu na ďalšiu materskú pracovný pomer, tak úplne v pohode spĺňaš podmienky na zisk ďalšej materskej. Výška by mala byť zhruba taká, akú si mala tú prvú, akurát o tých tuším 10 % viac, (nakoľko sa berie predpokladaná výška tvojho platu a tá sa ti počas rodičovskej dovolenky určite nemenila).

kofina333
12. mar 2013

@katuska19 aha, len teraz som si uvedomila, si stále zamestnaná? alebo ti počas rodičovskej dovolenky skončil pracovný pomer. Ak by si ťahala vkuse, platí to, čo som ti napísala, ak ti ale prac. pomer skončil a teraz nastúpiš do práce, musíš odpracovať 270 dní

katuska19
12. mar 2013

Ano,zatial som zamestnana))) dakujem pekne za info, potrebovala som pre segru,lebo jej to vychadza tak,ze rozdiel medzi nimi bude 3 roky a par mesiacov a mozno aj mna bude cakat podobna situacia,zatial este druhe necakam....neviem,ci sa nam podari druhe do 3 rokov prveho dietata(((