Mám nárok na materskú?

janasladka
31. okt 2015

Ahojte, chcem sa spýtať na moju situáciu. Od 1.7.2015 som zamestnaná na dobu určitú do 31.07.2016. Vypršala mi už skúšobná doba. Podľa testov to vyzerá, že v júli 2016 k nám pribudne dieťatko. Budem mať nárok na materskú?Z čoho sa mi bude počítať? Kedy na ňu nastúpim? A čo v prípade PN, počítali by sa mi tieto dni do povinných 270 dní? Po písomnom oznámení zamestnávateľovi som do nástupu na materskú chránená? Ďakujem moc za odpovede 🙂

limetka69
31. okt 2015

Myslim, ze narok na matersku bude, kedze zamestnávateľ plati odvody. Len sa mi zda, ze ma narok nepredlzit pracovný pomer.

katka1981
31. okt 2015

Za posledne dva roky potrebujes mat odpracovanych 270 dni. To ci ti predlzi alebonie, podla mna nema na narok ziadny vplyv. Podstatne je mat za posledne 2 roky odprac. 270 dni.

leskky
31. okt 2015

Pokial je zmluva na dobu urcitu, zamestnavatel nie je povinny ju menit z dovodu tehotenstva. PN sa nerata do poctu odpracovanych dni, takze si to dobre vypocitaj, aby si tych 270 dni mala odpracovanych.

dena1973
31. okt 2015

@janasladka
Ak budes PN pocas trvania prac.pomeru, tak sa dni PN pocitaju do 270 dni poistenia (v tomto s @lessky nesuhlasim!!!!) . Nepocitaju sa iba dni PN uz po ukonceni PP.
Ak ti pracovny pomer neskonci skor ako nazbieras 270 dni nemoc.poistenia, tak narok na materske ti vznikne.

Skoda, ze si to nedala do diskusie,ale dala si ako otazku. Takto sa nemozes pytat ani ty a kazdy moze prispiet iba 1 odpovedou.

evittam
31. okt 2015

Presne ako píše dena1973, musí to byť 270 KALENDÁRNYCH dní nie odpracovaných.
@katka1981
@lessky

havana_frost
2. nov 2015

@janasladka, či budeš mať nárok, ti už dena aj evittam odpovedali.
Budem mať nárok na materskú? - áno
Z čoho sa mi bude počítať? - celého obdobia zamestnania, teda od začiatku až po nástup na MD, resp. nástup na PN (ak budeš). Doba PN sa nezapočítava, ani vyplatená marodka nijako neovplyvňuje výšku materskej. Musíš mať však odpracovaných (reálne, bez PN a OCR) 90 kalendárnych dní, t.j. cca 3 mesiace, aby sa ti rátala materská zo mzdy z tohto zamestnania.
Kedy na ňu nastúpim? 6 - 8 tt pred termínom pôrodu
A čo v prípade PN, počítali by sa mi tieto dni do povinných 270 dní? áno. Tie počas trvania PP áno.
Po písomnom oznámení zamestnávateľovi som do nástupu na materskú chránená? áno, vzťahuje sa na teba zákaz výpovede. Samozrejme, tvoj pracovný pomer zanikne uplnynutím času (ak ho zamstnávateľ nepredlži), na to nemá tehotenstvo ani PN žiadny vplyv.

janka2227
13. mar 2019

Otázočka..naposledy som pracovala 6mesiacov na PZ v roku 2017, potom pár dohôd,inak evidovaná na UPSVAr..zistila som že som tehotná.Mam nárok na materskú? Alebo sa dá ešte teraz doplatiť si nemocenské v soc.poistovni aby mi nárok vznikol? Ďakujem ...