Mám nárok na materskú?

minnehaha2005
18. nov 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit, co sa tyka materskej. Robila som od Sept. 2007 nepretrzite do Aprila 2010. Odisla som od zamestnavatela dobrovolne a nato som v maji 2010 hned otehotnela. Mam narok na matersku, ked sa hovori, ze musim mat odrobene 270 za dva roky pred porodom? Mam moznost teraz v jednej firme byt zamestnana tesne pred odchodom na matersku, co by v mojom pripade bolo v polovici januara.

jankah77
20. apr 2011

Ahojte kocky, chcem sa opytat, ako dlho trvalo, kym vam prislo zo SP rozhodnutie o materskej? Ja som im to odniesla uz pred 3 tyzdnami, a este furt nic. Za chvilu budem rodit, a este nemam ani papier o nastupe na MD.

kisska
20. apr 2011

@jankah77 SP ma na rozhodnutie 60 dni. Niekedy aj vyuzije cas do posledneho dna (aj u mna), ale potom samozrejme posle davku za dva mesiace naraz. Obcas sa stane, ze dostanes peniaze skor ako papier...

jankah77
21. apr 2011

@kisska no to je dobreeee. Hlavne ze nastup na MD musis nahlasit do 8dni na ZP a takisto aj odhlasit sa na UP (nastupujem v ochrannej lehote na MD). Ale kedze nemam ziadny papier zo SP, tak ma nechcu vyradit z UP. Tak este den pred porodom musim ist na UP sa hlasit, a vyzera to tak, ze ak mi SP neposle rozhodnutie, tak este aj s novorodencom tam budem musiet ist 😠

kisska
21. apr 2011

@jankah77 vypytaj od doktora este jednu ziadost o materske.

jankah77
23. apr 2011

@kisska Diky, ale to mi nepomoze, pretoze na UP odo mna chcela rozhodnutie zo SP, ziadost jej nestaci.

kisska
23. apr 2011

@jankah77 tak to ti teda nezavidim, zrejme patris k nejakej ochotnej trubke. 😒 poprve jej musi byt jasne, ze brucho si si asi nevymyslela a po druhe, ziadost o materske spolu s tehu knizkou by jej malo stacit k tomu, aby VERILA, ze zrejme aj keby mala neviem aku ponuku prace, tak urcite nenastupis... Jedine, ze by cakala, ci ti nahodou nebudu doplacat do vysky RP... no prajem trpezlivost

haruka
29. apr 2011

ahoj, jsem na MD narok na prispevek nemam,tznze od porodu mam rodicovsky prispevek, muzu zacit pracovat i 8 tydnu po porodu? nebo musim nejdriv nekde nahalsit, ze koncim MD a zacinam rodicovskou dovolenou

schatz22
29. apr 2011

ahojte, dufam, ze sa najde niekto kto by mi vedel poradit s mojim problemom
.Kedze ja nemam odpracovanych 270 dni, nemam narok na matersku, ale mala by som dostavat nejaky prispevok (vraj okolo 190e), ale tu je ten problem, ze som bola dobrovolne nezamestnana a v zdravotnej poistovni mam nejake nedoplatky.Chcem sa spytat, ci kvoli tomu nebudem mat narok ani na ten prispevok ? Alebo budem musiet tie nedoplatky pred nastupom na matersku vyplatit? dakujem za rady

danielka1516
1. máj 2011

ahojte , chcem sa spytat ze od septembra 2010 som na urade otehotnela som v januari 2011 ,termin porodu mam v septembry mam narok na materske alebo iba RP ??? dakujem

zajo29
9. máj 2011

Ahojte. Prosila by som o pomoc ohľadom materskej. Neviem či budem mať nárok na materskú. Momentálne som 7. mesiaci tehotenstva. Termín pôrodu mám 20.júla 2011 na materskú mám nastúpiť 8.6. 2011. Do mája 2010 som bola študentkou vysokej školy a od 25.augusta 2010 som zamestnaná. Pracovala som do decembra 2010 a od Januára som na PN (kvôli tehotenstvu). PN-ku som už ukončila a momentálne si čerpám dovolenku až do dátumu nástupu na materskú. Preto sa chcem opýtať, či v tejto situácii má nárok na materskú. Prosíííím o pomoc

kiribaby
18. máj 2011

Ahojte, mohli by ste mi poradiť? Som dobrovolne nezamestnaná, platím si len zdrav.poistenie, nárok na materskú nemám. Po pôrode mi začne plynúť rodičák, musím si nadˇalej platiť zdrav.poistenie sama, alebo ho bude platiť štát?

archanjelik
20. jún 2011

Ahojte..
Mam taktiež otazočku ohlado materskej 🙂 A sice v mojom pripade je to asi zlozitejšie...
Pracovala sm 12 rokov v zahraniči,posledny rok som spat na SK a som dobrovolne nezamestnana.Zistili sme,ze čakame bábo...,prave sme v 7 tyždni.Chcela by som Vas poprosit o radu,ako ziskat max matersku.či sa okamžite zamestnat a dat si strop ako vyplatu,alebo poziadat o matersku v zahraniči...,alebo to poriešit inak....?
vopred velmi dakujem za radu 🙂

laura112
21. jún 2011

Ahojte ja som z toho jelen. Viete mi niekto poradit za ake obdobie sa mi bude ratat materska? ked pracujem od 1. oktobra 2007 a v Marci 2011 som ostala tehotna a rovno vo 4tyzdni tehotenstva som zacala krvacat a tak som od 15.marca 2011 na PN aby som neprisla o nase dve miminka a mam diagnózu rizikove tehu a viac plodove tehu. A dodnes som este na PN.Otazka je: ze za ake obdobie sa mi bude ratat MD? Bude mat na to vplyv aj to ze som na PN? Budem mat o to nizsiu MD ked ostanem na PN dokonca? Kolko dostanem tu matersku? A z coho sa mi to bude ratat. Prosim len seriozne odpovede. dakujem.

trnka77
21. jún 2011

@danielka1516 ak si nepracovala 270 dní pred pôrodom máš nárok na 190€-rodičovský príspevok od úradu práce odo dňa narodenia dieťaťa,ale nie na materskú-tú majú len pracujúce budúce maminky.
Všetky otázky materských dávok najlepšie zodpovedia na sociálnej poisťovni-klikni si na ich stránku a zadaj otázku do 2 dní máš odpove´d od kompetentných v tejto téme. 😀 😀 😀

laura112
23. jún 2011

Prosim vie mi nekto poradit ohladom toho mojho prispevku. Budem Vam velmi vdacna. dakujem

gapa
23. jún 2011

@laura112
nemaj obavy.
tvoj terajší prac.pomer začal v r.2007, od marca 2011 si tehotná na pn-rizikové tehot.
nemocenské zo soc.poistovne dostávaš vo výške 55% z výšky denneho vym.základu vyráaného z roku 2010. Na materskú budeš nastupovať tiež v r.2011, tj. bude sa rátať z toho istého vym.základu, len bude 60% z neho, nie 55%.
Pn nemá vplyv na poberanie materského.

nezabudni potom po pôrode na soc.poistovnu doložiť dva rodné listy na oddelenie, odkial budeš materské poberať (budeš dlhšie poberať materské) a aj mzdárke treba oznámiť poberanie materského (neskôr rodič.príspevku) a dva rodné listy, aby vedela, že máš nárok na dlhšiu materskú dovolenku.
To ma tak mimochodom napadlo, lebo tu bol prípad, ked dala mamička len 1RL a materké poberala kratšie a zistila to neskoro.

laura112
23. jún 2011

@gapa dakujem aspon niekto mi odpisal a poradil a tie dva rodne listny na kazde mimi a to chcu prefotene alebo original?

gapa
24. jún 2011

@laura112
samozrejme kopie. Po narodení si urob z každho RL aj 8kopíí, budú sa hodiť.
na upsvar, do zdr. poistovnu, do zamestnania tebe, manželovi, na sp pre nem.poistenie, na sp na dôch.poistenie, to je čo ma hned napadlo

laura112
24. jún 2011

dakujem za radu.

matooo
27. jún 2011

Ahojte. Chcem sa spytat na matersku v roku 2012 z coho mi bude vyratana . Zamestnana som od r.1996. DNP si platim od oktobra 2009 a od decembra 2010 som na PN /rizikove tehot. - termin porodu september2011/ Z coho mi budu ratat matersku v roku 2012 ked nebudem mat odpracovany ani jeden den v roku 2011?

gapa
27. jún 2011

@matooo
na md budeš nastupovať v r.2011 a nie roku 2012, tj. bude sa ti rátať z vym.základu v r.2010 (dni pn sa pri výpočte materského vynímajú, aby neznižovnali materské), január až november.

matooo
27. jún 2011

@gapa dakujem za odpoved. Rozumiem ze na MD nastupujem tohto roku, ale koncit ju budem v r.2012 a to mi nie je jasne ze z coho mi ju vyrataju potom. Alebo je to tak ze co mi vyrataju v tomto roku budem poberat aj buduci rok?

gapa
27. jún 2011

@matooo
materské sa neprerátava, ostáva rovnaký denný vym.základ až do ukončenia materského.

matooo
28. jún 2011

@gapa Dakujem 🙂

katun
6. júl 2011

@gapa prosim ta, ak si najdes cas, budem rada, ak mi znovu poradis. zajtra pojdem za personalistkou a pisomne oznamim, ze som tehu, aby som bola chranena pred prepustenim z organizacnych dovodov, ktore sa u nas v zamestnani chysta. Nastup na MD by som mala mat v polovici decembra 2011. Bude sa mi teda materska vypocitavaat z denneho vymeriavacieho zakladu z roku 2010? V roku 2010 som mala prijem z hlavneho zamestnania a este vedlajsi prijem (nie na dohodu). Bude sa mi to nejako zohladnovat pri vyske materskej? rata sa z toho vacsieho prijmu, alebo sa spocitavaju? (myslim tie vymeriavacie zaklady).. Z oboch prijmov bolo platene nemocenske poistenie zamestnavatelmi a trvali najmenej 270 dni kazde. Snad som to napisala zrozumitelne 😝 ak by sa to totiz spocitavalo a bolo by to pocitane z roku 2010, nemusela by som si platit do DNP (tych 26 tyzdnov by som do nastupu na MD stihla teraz len tak tak..) Vyssia materska by ma potesila 🙂 ked uz som makala v roku 2010 ako blbecek.. dik za info ak budes vedieet..

gapa
7. júl 2011

@katun
ak na md budeš nastupovať počas TRVANIA oboch spomínaných nem.poistení (PPov) a nie z RD, tak sa ti bude rátať materské z roku 2010 (ak trvali celý rok 2010). No pri súbehu sú niekedy podstatné úplne detaily, napr. ak sú v jednom pp prémie ....

katun
7. júl 2011

@gapa na matersku nejdem z RD, tento rok mam uz opat iba jedno zamestnanie, dve som mala minuly rok. a premie u nas na VS 🙂 tusim neboli vobec ziadne, by som si pamatala.. 😎 ja som ani na rodicovskej dovolenke nebola, iba na materskej este v roku 2008.

gapa
8. júl 2011

@katun
ked ti trvá už len jedno np, tak ti nárok vznikne len z toho trvajúceho, jedine ak ti skončilo to druhé nem.poistenie počas tehotenstva, tak za istých okolnotí by to mohlo vyjsť. A predpokladám nedošlo k prekročeniu max. odvodu pri súčte oboch vym.základov za mesiac, to by tiež mohlo komplikovať situáciu.
no treba dať všetky údaje naraz, dátumy ... takto sa lahko niečo prehliadne a ako som písala pri súbehu nem.poistení (aj v rozhod.období) ozaj záleží niekedy na prkotine,

sandruska1
9. júl 2011

Dobry den ako je to ked sa mi po roku narodi dalsie dieta,budem dostavat len jednu matersku...1.dieta narodene 2011 2.dieta 2012.vopred dakujem..

nattii
11. júl 2011

caute baby,mam jednu otazocku ohladom materskej. Chcem sa spytat budem mat tretie dieta, v roku 1/2009 som mala platenu matersku s priemeru od zamestnavatela s ochrannej lehoty. V roku 12/2010 bolo druhe dieta to som mala matersku platenu z DNP a Zamestnania, teraz som zistila ze som tehotna, ale zamestnavatelom sme sa dohodli na vypovedi k 1.7.2011. Moja otazka je, ze ci sa mam prihlasit na DNP z maxima, ci to ma vlastne nejaky zmysel, lebo to by som asi nestihala platit 9 mesiacov DNP. Alebo by mi stacilo platit DNP iba tych 26 tyzdnov ?