Mám nárok na materskú, ak pracujem na dobu určitú?

ivka1608
3. dec 2012

Ahojte
Chcela by som veľmi pekne poprosiť o radu pretože mám troška zmätok čo sa týka materkej .. Zamestnana som na dobu urcitu od roku 2010 cize dva roky ..
Zmluva mi končí 28.2.2013 . Vo firme ale doslo k vyraznym zmenam firma na SR konci k 31.12.2012 a stahuje sa do HU kedze som odmietla pracovnu ponuku v madarsku ale potrebuju v praci niekoho kto im pomoze uzavriet fiancny rok tak mi zmluvu predlzili do 31.3.2013. pred nastupom na matersku bude ale cca 3 mesiace nezamestnana teda ak dobre ratam predpokladany termin porodu je 31.7.2013 cize momentalne som cca v nejakom 5-6 tyzdni ..
Budem mat vobec narok na matersku ak som zamestnana na dobu urcit .. a co v pripade ze zozstanem cca 2-3 mesiace nezamestna pred nastupom na matersku .. z coho sa mi vobec bude ratat vyska materskej
Ako by som mala podla Vas postupovat .. Uz vopred Vám veľmi pekne dakujem za kazdu jednu radu

xlucia
3. dec 2012

@ivka1608 pokial ti tam robia problem tie tri mesiace bez prace, tak tam si zaplat plne odvody zo svojho a budes mat narok na matersku. to sa ti oplati. ak sa jedna len o tri mesiace. plus rataj, ze 6tt pred porodom nastupuje na matersku

bubutko
3. dec 2012

@ivka1608 skus sa opytat na to ci nebude lepsie dat sa na tie 2 mesiace PN ak by si mala ostat nezamestnana. S doplacanim by to mozno tiez slo, ale ktovie kolko by ta to vyslo, ci nie mesacne aj 400 Eur, to si zisti, lebo platit to z davok v nezamestnanosti asi bude tazke.

bambi29
3. dec 2012

@ivka1608 napis tuto otazku priamo do poradne soc.poistovne, tam mi vzdy promptne odpovedali (vacsinou este v ten den). Budes mat istotu. Ja som tiez riesila podobne, ale to ci lepsie ist na PN alebo dat vypoved a pani mi vsetko pekne zdovodnila.

ivka1608
autor
3. dec 2012

Dievcata dakujem velmi pekne 🙂
@bambi29 prave som napisala do tej poradne .. 🙂 tak som sama zvedava 🙂 nechcem nieco zanedbat radsej to chcem mat podchytene hned od zaciatku ... 🙂

slavka034
3. dec 2012

ak pred pôrodom si 270 dní sociálne poistená nárok na materskú máš.. 🙂 🙂 a tie 2-3 mesiace ktoré by si mala byť nezamestnaná tak s hoď na PN-ku a máš to 😀 😀 😀 😀

miskalevica
3. dec 2012

@slavka034 a nevies prosim ta, ci zamestnavatel plati soc. odovody aj pocas PN zamestnanca? Ja som od zaciatku na rizikovom tehu a uz som zmierena s materskou vo vyske 190 eur. Ale kamoska mi hovorila, ze to je blbost, lebo ze ved som stale zamestnana, ze preco by som nemala mat riadnu matersku. Tak som z toho jelen 🙂

slavka034
4. dec 2012

@miskalevica kamoška ti dobre hovorila 😀 😀 😀 ja som bola na PN od 15 tt až do začiatku MD 😝 😝 😝 😝
takže materskú by si mala dostať v pohode

miskalevica
4. dec 2012

@slavka034 jeej to je skvela sprava 😉 , dakujem za info 🙂

rebeka25
4. dec 2012

@miskalevica - ja som napr. teraz na rodicovckej , a nastupujem 1.4 na matersku a pocas tehu som bola tiez PN, A normalen budem zasa dostavat matersku ako prvy krat lebo som v podstate stale zamestnana a to je firma uz medzi tym v konkurze 😉

evita68
4. dec 2012

@ivka1608 keďže si už v čase skončenia pracovného pomeru tehotná, ochranná doba v tvojom prípade je 8 mesiacov, čiže nárok na materské vznikne..