Mám nárok na materskú, keď som robila na dohodu a potom na zmluvu?
Mam narok na materskú ak som pred dvomi rokmi robila na dohodu a ak minulý rok som robila 7mesiacov na zmluvu?
Stručné zhrnutie
- Nárok na materské vzniká len pri splnení podmienky 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky pred nástupom na materskú dovolenku.
- Ak osoba nemá splnených 270 dní nemocenského poistenia, materské jej nebude priznané a môže po narodení požiadať len o rodičovský príspevok a rodinné prídavky.
- Papier o materskej je potrebné predložiť Sociálnej poisťovni, ktorá potvrdí, či má osoba nárok; ak Sociálna poisťovňa potvrdí nedostatok nároku, treba následne žiadať rodičovský príspevok a rodinné prídavky.
Najčastejšie otázky
Q: Aká je základná podmienka nároku na materské?
A: Nárok vzniká pri najmenej 270 dňoch nemocenského poistenia (NP) za posledné 2 roky pred nástupom na materskú dovolenku a pri aktívnom NP alebo v ochrannej lehote.
Q: Počíta sa do 270 dní práca na dohodu?
A: V diskusii nebola jednoznačná odpoveď, preto treba overiť, či konkrétna dohoda zabezpečovala nemocenské poistenie, priamo v Sociálnej poisťovni.
Q: Musím predkladať potvrdenie o materskej na Sociálnu poisťovňu?
A: Áno, papier o materskej sa predkladá Sociálnej poisťovni, ktorá potvrdí nárok alebo jeho nedostatok.
Q: Čo dostanem, ak nemám nárok na materské?
A: Ak nie sú splnené 270 dní NP, treba po narodení dieťaťa požiadať o rodičovský príspevok a rodinné prídavky.
Q: Stačia tri mesiace práce pred nástupom na materskú na nárok?
A: Nie, tri mesiace práce nestačia; hlavná podmienka sú 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky.
Q: Musí byť nemocenské poistenie aktívne v čase nástupu na materskú?
A: Buď musí byť nemocenské poistenie aktívne, alebo musí byť osoba v ochrannej lehote, aby mala nárok na materské.
Q: Môže muž poberateľ výsluhového dôchodku ísť na materskú a zároveň poberať dôchodok?
A: Diskusia potvrdila, že pre nárok platí podmienka 270 dní NP; otázka súbehu materského s výsluhovým dôchodkom zostala v diskusii nevyjasnená a odporúča sa overiť to v Sociálnej poisťovni.
Závery z diskusie
Zhoda
- Hlavná podmienka nároku na materské je 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky pred nástupom na materskú.
- Ak 270 dní nie je splnených, materské sa neprizná a treba žiadať o rodičovský príspevok a rodinné prídavky.
- Pri podozrení na nedostatok nároku treba predložiť papier o materskej Sociálnej poisťovni na overenie.
Sporné názory
- Možnosť započítania dní poistenca za obdobie 2 rokov vs. 3 rokov; niektorí v diskusii nesprávne uvádzali 3 roky, väčšina opravila na 2 roky.
- Niektorí tvrdili, že kontakty v Sociálnej poisťovni údajne tvrdia, že 270 dní už nie je potrebných; iní trvali na striktnej interpretácii 270 dní ako hlavnej podmienky.
Otvorené otázky
- Presné pravidlá započítania práce vykonanej na dohode do 270 dní nemocenského poistenia zostali v diskusii nevyjasnené.
- Možnosť súbehu materského s výsluhovým dôchodkom zostala nezodpovedaná v diskusii.
Spomenuté značky a firmy
Sociálna poisťovňa, ministerstvo
Spomenuté produkty a metódy
materské, rodičovský príspevok, rodinné prídavky, 270 dní nemocenského poistenia, ochranná lehota, výsluhový dôchodok, dohoda, pracovná zmluva, TPP
Miesta a osoby
žiadne
Narok na materske vznika ak odrobis 270 dni respektive 270 dni si bola povinne nemocensky poistena ci ako sa to vola za posledne 3 roky pred vznikom naroku
Aby si mala nárok musela by si za posledné 2 roky robiť 270 dni. Dostaneš len rodičovský prispevok
Ja som robila pred 2rokmi na dohodu a potom mesiac som bola doma a robila na zmluvu 7mesiacov
Tak keď mi dá zenska papier na materskú dovolenku tak to nemusím posielať na sociálnu poisťovňu?
Chcela by som sa opytat môže ísť chlap na materskú(3 mesiace si odrobí na tpp) ak poberá výsluhový dôchodok .ci mu tu materskú uznajú a či zároveň môže poberať aj dôchodok . Ďakujem
@majik1991 Toto je presne výsledok toho ako vedia ti najkompetentnejsi prd. Bohužiaľ. Precitaj si podmienky nároku na MD! Hlavnou podmienkou je stale 270dni NP za posledné dva roky pred porodom, ďalej musi byt NP AKTIVNE alebo musis byt v ochrannej lehote. Cize ako pises môže pracovať aj 10rokov ale ak skončí PP a nie je este tehotna tak nemá narok na MD,nakolko nemá aktívne NP ani nie je v OL. Cize tvoja znama by si mala doštudovať to co ma ovladat. Smutne,ze rozdava nespravne rady a este jej aj ludia uveria.
evittam no vidím, že ty si práve ta fundovaná osoba, ktorej by som mala veriť. toto isté som napísala pardon že nepoužívam úradnický slovník ja som to napisala ako som pochopila a nikde som nenapisala ze nemusi splňať podmienky. ani nikomu nekážem aby sa tým riadil.
A to overenie som myslela na úrade, u kompetentnej osoby. ale výborne aspoň viem že nemusím lietať po úradoch, napišem tu keď ty všetko vieš. Tu by to normálne asi nefungovalo aby tu ľudia hneď nerýpali ako ty že. stačilo to napísať aj normálne ....ale ja svoje rady vymažem aby si mohla kľudne spať aby si niekto podľa toho náhodou niečo nevybavoval. a diki za tvoj názor😉🙂😖
@majik1991 Ja nikde nerypem. Len reagujem vecne,odborne a strucne. Tie výroky ako musi mat pravdu niekto lebo robí tam a tam su zavadzajuce . Ano ak niecomu rozumiem tak rada poskytnem odbornú a správnu radu. Ja som len poukazala na to, že úradníčky veľakrát vedia menej ako ja-osobna skusenost. A jasneee, len vymaz aby nikto nevidel na co som vlastne reagovala, také typické ked niekoho upozornia na chybu. A😉spim kľudne aj bez sprostých poznámok tvojho typu. Mna neurazi nejaky anonymny nick.😉 Pekny den.
Btw.vela zien a nielen tu na MK ak sa riadili mojimi radami majú MD, max.MD, či podporu.
@majik1991 Este raz-ja si na nikom nepestujem svoje ego. Slusne som ta upozornila. Dokonca som sa ta aj na niečo slušne spýtala a nemáš ani toľko slušnosti aby si odpovedala. Ano slobodne si môžeš robiť co len chces len ak ja napr.nieco napisem tak si za tym stojim a ak na to reagujú ini tak je slusne to nezmazat aby aj ostatní diskutujúci vedeli o com je diskusia. Ale mne to nejak nevadi. A gratulujem.
@evittam ja som to pisala k tomu ze ked ti skoncí tpp a otehotnieš tak ti ani tych 270dni nepomoze a to si sama aj ty pisala takze neviem kde je problem, a nenapisala som ze to netvrdim to iba vyberas frazy aby si ma tu urazala a nepisala som ze robi na sociálnej poistovni. a načo som mala odpovedat toto nie su slusne otazky ale sarkastické, u teba je to mozno slusne spravať sa povyšenecky u mna nie.ja som to napisala ako som pochopila, ludia sa mylia rozumies tomu. a internet a zákonnik si vie kazdy prečitat nie len ty. daj mi svaty pokoj a neryp uz som to raz povedala nemam čas ani chut sa tu naťahovať.

Podla infoemacii, co si dala, tak nie