Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mám nárok na rodičovský, keď sme prišli z Írska?

lenka3107
2. feb 2016

Ahojte maminky, chcem sa svami poradiť, prisli sme s Írska domov, syn má rok, mam tu narok na rodicovky prispevok??? viete mi niektora poradit??? dakjujem

havana_frost
2. feb 2016

Na rodičovský príspevok má nárok oprávnená osoba (zjednodušene: rodič), ktorý má trvalý a obvyklý pobyt v SR, aj dieťa. A nepoberá obdobný príspevok v zahraničí. RP môžeš žiadať až 6 mesiacov spätne. žiadaj písomne, ani tam nechoď osobne, vyhneš sa tak zbytočným teoretizovaniam a súkromným úvahám úradníčok.

9lf9
2. feb 2016

@lenka3107 teba tam ist osobne, pretoze postou posles ziadost a nie potrebne prilohy na posudenie naroku, bude prerusene konanie a vydana vyzva na doplnenie podania a zbytocne sa bude natahovat cas.
Pokial ste sa vratili na SK tak narok na R mas, len musis preukazat to ze uz mate bydlisko na Sk- cize ze ste tu z zdravotne poistení, ze tu ma dieta lekara, pokial ste mali zdruseny aj TP ze ho tu opat mate, nahlasenie na smeti..atd pripane aj daky dokald kedy ste sa na na SK vratili a klasicky vsetky veci ako k ziadosti do RP- rodny list cestne vyhlasenie, poucenia.. potom este zalezi aj na to ci ty a otec dietata pracujete a kde. Podla zakona sa da doplatit 6 mes. spat ale odo dna kedy vznikne narok a to je podstatne nie ze sa bude doplacat aj obdobie aj ked ste neboli na SK.
Pretoze ak pises ze se sa vratili na SK cela rodina- tak potom mas narok na na PnD- tam bude potrebne potvrdenie o tom odkedy do kedy ste poberali PnD v Irsku, lebo taku davku maju.

havana_frost
2. feb 2016

@9lf9
@lenka3107 Nuž ja by som to urobila inak ale to už je na tebe 🙂 Rozhodne nedoporučujem osobné alebo telefonické konzultácie, všetko písomne. Možno sa to natiahne, ale spätne 6 mesiacov (od vzniku nároku prirodzene) vyplatia, ak nárok máš.
Žiadosť a prílohy si vieš stiahnuť z netu, vyplniť, priložiť RL a hotovo. Ak niečo chcú navyše, nech písomne požiadajú a § podložia prečo a načo to potrebujú.

9lf9
2. feb 2016

@havana_frost vsetky istitucie su na to aby na ne ludia nechodili a nevolali im, lebo oni nic nvedia a ludia na MK vedia vsetko 🙂 Samozrejme ze na dolozenie dokladov vyzvu podla paragrafon inak sa predsa uradne ani neda. Dosetruje sa odkedy je bydlisko rodiny na SK tak to ziadatel musi preukazat dokladmi aby sa urcila primarne prislusna krajina na vyplatu. Vyzvu na dolozenie dokladov (ak bude dolozena nekompletna ziadost) ci uz pri osobnom dolozeni ziadosti alebo pri zaslani ziadosti postou akurat ze osobne vie ihned co ma dorucit za dokladov co chybaju a bude to mat v zapisnici a nebude sa cakat na vydanie vyzvy. Je na ziadatelovi bremeno dokazovania ze bydlisko je od datumu xy na Slovensku ak chce aby mu platil nas soc. system, kedze rodina nebyvala do Sk ale v state EU.
@lenka3107

Tu začni písať odpoveď...

Odošli