Mám nárok na tehotenské a materskú?

17. máj 2023

Prosím o radu. Od 10.augusta 2021 som na materskej dovolenke. Pracovný pomer mi trvá mám ho na dobu neurčitú. Aktuálne som 10. týžďeň. Mám nárok na tehotenské a následne materskú? Ďakujem

alenah31
17. máj 2023

áno máš nárok na oboje. Ak sa druhé dieťa narodí do 3 rokov prvého a nemala si medzitým iný príjem pôjde o tzv. reťazové materské, ktoré nesmie byť nižšie ako prvé. Budeš mať tiež nárok na ten príspevok k prídavku na dieťa.

lenuska9999
17. máj 2023

Áno máš, v minimálne takej istej výške ako predchádzajúcu , keďže ide o tzv. reťazový porod, materská nesmie byť nižšia ako prvá.

autor
17. máj 2023

Pôrod mi vychádza na december a prvorodená bude mať len 2,5 roka. Ďakujeem vám za odpovede. Nebola som si vôbec istá.

alenah31
17. máj 2023

hlavne to ty aj mimčo v zdraví dotiahnite do úspešného konca🙂 neboj...nárok máš.

autor
17. máj 2023

@alenah31 ďakujem veĺmi pekne

minimoje
24. máj 2023

Ahojte chcem sa opýtať mám nárok na materskú keď som otehotnela po výpovedi a v ochrannej lehote na PN??

alenah31
24. máj 2023

@minimoje OL pre tehotnú je pre PN 8 mesiacov od ukončenia PP čiže na PN ísť môžeš, a pokiaľ otehotnieš do 180 dní od ukončenia PP a pred ukončením PP si mala splnenú podmienku nároku - teda min. 270 dní NP - máš nárok aj na materské aj na tehotenské. Pokiaľ ti nejaké dni chýbajú - môžeš si doplatiť DNP.

minimoje
24. máj 2023

@alenah31 Ďakujem veľmi pekne