Mám si vybaviť predĺženú rodičovskú alebo opatrovateľský?

aniko92
1. apr 2016

Ahojte.mám na vás otázku ze co sa oplati viac.mam dieta s downovym syndromom a teraz v decembri dovrší 3roky a neviem co je lepsie zostat na rodicaku alebo vybavit opatrovatelsky.keby ste my vedeli poradit bola by som rada.dakujem

cairka
1. apr 2016

@aniko92, opatrovateľský je až od 6 rokov, takže teraz ti ostáva len predĺženie rodičovského zo zdravotných dôvodov. 🙂

darina1952
1. apr 2016

@aniko92 ako píše cairka, opatrovateľský príspevok sa poskytuje až od dovŕšenia 6 rokov veku dieťaťa. Dovtedy len RD a to buď platená alebo neplatená. Na platenú RD si musíš podať žiadosť s odôvodnením so zdravotných dôvodov a doložiť lekárske správy odborných lekárov. Tie budú posúdené a buď žiadosti vyhovejú alebo nie.

saurian
1. apr 2016

je to ako pisu mamicky vyssie. avsak mozes poziadat na upsvar aj o posudenie zdrav.stavu pre potreby uznania za ZTP osobu. v takomto pripade, ak vam uznaju, moze vzniknut narok na kompenzacie ztp (napr specialne pomocky, mesacny prispevok na hygienu, mes.prispevok na benzin, príspevok na kupu auta) podla stavu a potrieb dietata.

aniko92
autor
2. apr 2016

Dakujem vám za odpovede ☺