Materská a rodičovský príspevok verzus invalidný dôchodok

lenkahacikova
6. feb 2015

ahojte babule, pracujem na HPP a poberám čiastočný invalidný dôchodok a plánujeme bábetko. Preto sa chcem spýtať, či popri materskej a rodičovskom príspevku budem môcť poberať aj čiast.invalidný dôchodok alebo mi naň nárok zaniká. Ďakujem vám 🙂

dena1973
6. feb 2015

@lenkahacikova Invalidný dôchodok na poberanie materského a rodičovského príspevku nemá žiadny vplyv....ak na ID máš nárok tak, ho budeš poberať aj naďalej.... 😉

verca898
24. apr 2017

@dena1973 A môžem sa spýtať ako to je ked ma zamestnávateľ viedol len na polovičný pracovný pomer na 4 hodiny ? Vypočítaju mi materskú len z tých 4 hodín co ma evidovala a nemam už nárok na žiaden finančný príspevok? V skutočnosti som robila na 7 hodín. Od zamestnávateľa nemám dostávať tiež niečo.To je asi na vzájomnej dohode s ním potom však?

dena1973
24. apr 2017

@verca898 V SP vypočítajú materské z výšky vymeriavacieho základu, z ktorého sa platilo poistné na nemocenské poistenie (v tomto prípade zrejme odvody boli iba z príjmu za 4 hod./denne). V prípade, že výška materského po prepočte bude nižšia ako je výška rodičovského príspevku, tak je možné si od narodenia dieťaťa požiadať na ÚPSVaR o doplatok do výšky rodičovského príspevku.

evittam
24. apr 2017

@verca898 A doplnim,ze zamestnavatel neplati ziadnu MD. To, ze si sa s nim dohodla tak ako pises je len tvoj problem-sama sebe si v tomto pripade uskodila....

verca898
24. apr 2017

@dena1973 No nižšia je tá suma určite a požiadať si o to doplatenie môžem az po narodení dieťaťa ?Ci už aj teraz keď mi prišlo rozhodnutie zo Soc.poist. ?Ja som z týchto vecí hrozný blbec 😢

evittam
25. apr 2017

@verca898 Od narodenia dietata ti bude UPSVaR doplacat zvysok do vysky RP.

dena1973
25. apr 2017

@verca898 Ale to doplácanie rodičovského príspevku nie je automatické, o to musíš požiadať po narodení dieťaťa. Na ÚPSVaR zanesieš potvrdenie z SP v akej výške je materské vyplácané a ÚP ti na základe tohto potvrdenia bude doplávať do výšky RP.

verca898
26. apr 2017

@dena1973 A ešte pootravujem s jednou otázkou 😀 Môžem si o to požiadať aj keď som na čiastočnom invalidnom dôchodku?

dena1973
26. apr 2017

@verca898 Pravdaže môžeš. ID s materskou a rodičovským príspevkom nemá nič spoločné.

majamaja26
29. jan 2018

Ahojte. Ja mám tiež problém s materskou. Som na ID ale som aj zamestnana na zmluvu. Na soc.poistovni mi vraveli ze nemam narok na matersku. Ostane mi dochodok a rodicovsky. Ale moj zamestnavatel vravi ze mi plati poistenie tim padom mam narok na matersku. Viete mi niektora povedat ako to vlastne je? A mozem popri ID poberat materskú? Alebo mi dochodok vezmu a ostane mi len materska?