Materská a rodičovský v Nórsku

anuska2110
2. dec 2013

Niekto kto vie ako to chodi v norsku z materskou, rodičovskym prispevkom ?

anuska2110
autor
2. dec 2013

kto je tehotny a v norsku? najde sa tu niekto skym môzem komunikovat? o vsetkom.

lucka184
2. dec 2013

@anuska2110 ja som porodila v maji v norsku , zijeme v norsku, ked chces pokecat,mozeme ;), odkial si?

anuska2110
autor
3. dec 2013

@lucka184 ahoj tak a to vsetci citaju co my dve si piseme? tak neviem ci si porozumieme celkom pretože ja by som chcela skôr vediet ako to funguje ak chcem ist rodit na sk a poberat matersku z norska. Jedine co sa môzem opytat teba ze aky bol pôrod a pristup personalu v nemocnici a celkova starostlivost v norsku? rodila si aj na sk predtym? ake to je na sk? viem ze na slovesnku dostanes jednorazovy prispevok pri narodeni dietata a v norsku tiez?? lebo si myslim ze v norsku to nedavaju ale len taky jednorazovy ak si nemala pracu a porodis v norsku. a potom co sa tyka rodicovskeho prispevku do 2 rokov dietata v norsku ci to môzem ziadat aj ja ak by som este chcela ostat na sk po materskej ?

lucka184
3. dec 2013

@anuska2110 no ja som rodila prve dve deti na SR a tretie v norsku,vsetky deti boli velke 5,5kg,4,5kg a tento posledny mal 5kg. rodila som prirodzene, na sr mi pichli obcas utlmovacku,tu nie, porod bol podstatne rovnaky, aj ked kazdy iny, ale citila som urcite rozdiel,ze tu v norsku su peniaze aj v zdravotnictve, aj pristup personalu (aj ked ani na SR nedam dopustit,mala som len dobru skusenost), ale tehotenstov som si tu v norksu ovela viac uzila, nikto ma nestresoval kazdy mesiac na koze, a vidiet ze porodne zeny tu maju vysoku kvalitu praxe - dokazala mi v 24tt nahmatat mimino a kde ma hlavinu, chrbat, zadoceka tak som cele tehu vedela urcit ako sa otacalo a tak ;) , bolo to velmi mile, tiez viem porovnat aj po porode, ze tu maleho som mala stale pri sebe, len mu natiahli papers a zabalili do takej decky a zasa pri mne, maly do 20 minut sa tak nakojil,ze som nechapala, co moze tak intenzivne pit, nic mi tu nedavali,ziadne lieky, nenastrihovali ma a napr. toho som sa bala,lebo na sr ma strasili,ze ked som dvakrat rodila s nastrihom,tak ma dotrha ze riadne , a tu ma ta porodna ubezpecila,ze ked bude treba,tak ma nastrihnu, a nebolo a po porode som si hned sadla, vlastne vsetky zeny po porode normalne na obede sedeli ... ja by som takyto porod , takyto luxux dopriala vsetkym zenam, no neda sa porovnat porodnica statna porodnica na sr a v norsku, davno neplati ake mame super zdravotnictvo - smola, to co je na sr je uz len vysmech priamo do oci a este dobrovolne vsetci za to platia ;(

lucka184
3. dec 2013

@anuska2110 a ty v norsku pracovala? ked chces poberat matersku? ale asi skor nie, tak tu materska nie je, mozes si poziadat o ten jednorazovy prispevok co je 35tisic norskych,ale ten ti daju ak si tu dlhsie kao jeden rok a planujes tu zit tiez viac ako rok, ako to kontroluju neviem, potom mozes poberat este rodinne pridavky na dieta co je 970nok. mesacne a od roka ak ho nedas do skolky tak mas priplatok dajakych 3000nok. do dvoch rokov, na sr je prispevok pri narodeny 800euro a rodine pridavky 24euro mesacne a rodicovsky prispevok 199euro, ci kolko, ta sa pobera do 3 rokov veku dietata, ale to musis zit na uzemi sr,aby si to dostavala,

anuska2110
autor
4. dec 2013

ahoj tak to asi nie je dobre ked planujem ist rodit na slovensko hehe ked mam pritom taku moznost rodit v norsku: ja tu pracujem uz 2 rok zacala som ako renholder a stale to pokracuje... a po svadbe sa nam zadarilo s babom a teraz riesim co dalej. Od zaciatku ako som prisla do norska plan bol len zarobit peniaze a vratit sa na sk na trvalo ze postavime domcek a tak. Ale neviem uz sama co chcem, rodicia nemôzu prist mi pomoct s malym do norska tak som presvedcena viacej ze ja pridem na sk a celkovo budem v kruhu rodiny tak si myslim ze o to lepsie pre moju psychiku. Stale potrebujem Tolk lebo norsky jazyk este neovladam akurat tak ze mam norskprove 2. Tu nemam skusenosti s doktormi a skôr mam pocit ze je to tu trosku tazsie lebo hladaju a nemaju momentalne jordmor takze vysetruje ma vseobecny lekar alebo musim cestovat do flekkefjordu ku gynekologovi a to mi spôsobuje nemaly stres. Tak co som sa pytala tu na NAV vraj môzem ist rodit na sk a byt pocas materskej na sk cez E 106 kde vsetky vysetrenia bude preplacat norsko. No a po materskej sa musim rozhodnut ci sa vratim do norska alebo zrusim poistenie v norsku teda prac.pomer. Len neviem by som chcela poberat kym este budem na sk aj tych 3000 nok do 2 roku dietata predsa s takym vacsim uz sa da aj (ak sa tak rozhodnem) vratit spat teda letiet do norska. Momentalne som na marotke (hrozil potrat) ale len mesiac potom sa uvidi ci mi da aj dalej marotku ci nie asi vela zalezi od toho co mu poviem ja ako sa citim atd.

anuska2110
autor
4. dec 2013

ja mam narok na matersku vsak to vypocitavaju len zo skatt pocas poslednych 10 mesiacov kde som pracovala. Na slovensku som nepracovala posledne 2 roky tak by mi nedali ziadnu matersku len rodicovsky prispevok. a viem aj to ze mas narok aj na tych 800 eura prispevok môzes ziadat ho zo slovenska aj ked si porodila v norsku. A ten jednorazovy prispevok pri narodeni dietata v norsku davaju len tym zenam ktore nikde nepracovali a nevznikol im narok na matersku. Aspon tolko viem a viem ze mna sa to netyka kedze som tu pracovala v norsku.

anuska2110
autor
20. dec 2013

@lucka184 ahoj a mam este jednu otazku ked si porodila v norsku dieta ma norske obcianstvo?

lucka184
21. dec 2013

@anuska2110 nie slovenske obcianstvo, to moze mat az po rokoch zivota tu v norsku, ci tak dajako, teda ak nemas muza nora 😀

lucka184
21. dec 2013

@anuska2110 a ako sa citis? ja neviem ako by som sa rozhodla, vsak uvidis, ako sa to vyvrbi, tu je fajn to,ze mozes byt doma do roka a dostavas celkom pekne peniaze z nav, potom aj muz moze ist na 12 tyzdnov na materskua dostava aj on z nav, a potom su tu uz prisposobene skolky, a pocas toho roku mozes ist na SR na kolko chces ;) ja tam vydrzim max. tyzden a uz placem za norksom,ale my sa tam vratit necheme a ked vidim,co sa tamdeje, tak ani nebanujem a mozno zacnete aj vy inac rozmyslat kvoli dietatu ;), ze aka buducnost ho caka tu a tam... a kolko si v norsku ? ja budem v marci 2 roky a tiez potrebujem talk ale da sa ;) a pomaly sa ucim ;)

anuska2110
autor
21. dec 2013

@lucka184 aha rozumiem takze ste to vybavili na slovensku to obcianstvo. a tvoj manzel v com pracuje na zivnost a aky je presny postup ak chce otec dietata byt na materskej? lebo viem ze je nejaky fodrekvote a modrekvote len som tomu nerozumela celkom je to novinka nejaka. a ty po materskej kde zacnes pracovat v akom odbore?

barbara007
28. jan 2015

Ahojte ,citala som si o com ste pisali,chcela by som sa teda este raz opytat,ak budem v norsku robit 12 mesiacov mam narok na matersku,kazdy mesiac v takej vyske akoby som pracovala,ale nemam narok na ten prispevok co je tych 35tis.Nok?a potom opacne ked nebudem robit,ale budem uz v norsku rok,tak mam narok len na ten prispevok?takze v podstate musim v norsku uz rok byt ci robit alebo nie aby som mala narok na nejake peniazky?Dakujem krasne za odpovede.ide mi o to,ze s manzelom plaujeme odchod do norska,on tam uz pracuje a chceli by sme druhe dieta,ale ja mu stale hovorim,ze nech chvilu pockame,ze budem robit a potom dostanem matersku,asi ho poslem na nav alebo skatt aby sa tam ubezpecil,ale dakujem vam za pomoc,nech som trosla mudrejsia 🙂

martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
Zobraz