Materská dovolenka, mám na ňu nárok? ako to zariadiť?

schanel85
2. jún 2019

Ahojte maminky,otázka ohľadom nároku na materskú.
Prvé dieťa narodené 5/2015 vtedy ešte zamestnaná čiže nárok na MD bol.
5/2018 ukončený TPP, predĺžená neplatena rodičovská dovolenka do 9/2018 od 9/2018 evidencia na UPSVR.
OD 2/2019 platená rodičovská dovolenka do 2/2020
Druhe tehotenstvo od konca 2/2019 predpokladaný termín pôrodu december 2019.je možnosť získať nárok na materské (ak áno aké sú možnosti) alebo nie?Ďakujem

fokuska
2. jún 2019

Podmienkami naroku na MD su:
1. Aspon 270 dni nemocenskeho poistenia za posledne 2 roky pred porodom.
2. Aktivne NP alebo nastup na MD z ochrannej lehoty.

Ak si teda v obdobi od decembra 2017 do decembra 2019 nazbieras aspon 270 dni NP, tak by mohol vzniknut narok. Trval vredy PP, cize mas december 2017 - maj 2018 trvajuce NP - podla presnych datumov vypocitaj presny pocet dni - cca 180-190 to asi bude.
Ak sa zamestnas znovu aspon na cas tych zvysnych dni do 270, tak by si mala splnit aj trvajuce NP alebo OL, takze narok bude.

Lenze - pises platena RD - je to predlzena platena RD kvoli zdravotnemu stavu? Neviem ci tam su nejake obmedzenia ohladom prace. Pri klasickej RD nie su.

schanel85
autor
2. jún 2019

@fokuska áno kvoli zdr. Stavu ale malý chodí normálne do škôlky len býva častejšie chorý a hovorili, že môžem pracovať popri v pohode

evittam
2. jún 2019

@fokuska Nie žiadne obmedzenia.
@schanel85 Tak ako píše
@fokuska
A ako som ti už aj ja napísala v tvojom druhom prispevku.😉

schanel85
autor
2. jún 2019

Ďakujem babenky

monikaf31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fokuska
20. dec 2019

@monikaf31 Nie, pokial neobnovis NP a bude aktivne az do porodu alebo otehotnies pocas trvania NP a teda budes v ochrannej lehote. A tiez si treba potom overit pocet dni, ci bude dost.
Kym nie si tehotna tak sa neda povedat.

sylvine
30. jan 2020

@evittam ahoj, kedze casto citam ako dobre radis babam a mas perfektny prehlad v danej problematike, chcem ta aj ja poprosit o radu...kamaratka je tehotna a kedze vykonava volenu funkciu, moze byt na materskej a realne doma iba 6 mesiacov, cize po ukonceni jej materskej by chcela, aby isiel na matersku otec dietata. A tu potrebujem radu, lebo som jej predbezne poradila ja, ale neviem, ci dobre ...On je nezamestnany, a preto by som chcela vediet, ci by stacilo, aby sa teraz zamestnal s najvyssim vymeriavacim zakladom, odpracoval by viac ako 90 dni bez PN a potom by do 270 dni bol na PN....mal by potom narok na matersku? A z akej sumy by sa mu ratala? Na matersku by nastupil niekedy v 12/2020.

evittam
30. jan 2020

@sylvine Ak splni podmienky naroku bude mať nárok na MD z VZ z poslednej práce, odporúčam viac ako 90dni nakolko uz to vyhodnocuju ako ucelove. Btw.ona bude na MD 34tyzdnov t.j.8.5mesiaca, jedine ze ju skôr ukončí a pride o peniaze.

sylvine
30. jan 2020

@evittam dakujem velmi pekne za odpoved, ale prave som si uvedomila, ze zrejme nesplni zakladnu podmienku a to je tych 270 dni, lebo PN sa do tych dni nerata vsak?
Ona vraj moze byt na materskej len 6 mesiacov, pretoze ak by bola dlhsie, musela by sa vzdat funkcie, preto hladame najvhodnejsie riesenie

sylvine
30. jan 2020

@evittam este raz ta poprosim o radu, lebo ako som vyssie pisala, tak zrejme by nesplnil podmienku naroku 270 dni, tak ma este napadlo, ci by sa to nedalo realizovat takto: prihlasil by sa na dobrovolne poistenie a platil by 7 mesiacov odvody zo sumy 600 eur, po tych 7 mesiacoch by ukoncil dobrovolne poistenie a nastupil by do prace na maximalny vymeriavaci zaklad, realne by odpracoval napr. 120 dni. Ratalo by sa mu to uz potom ako 270 dni poistenia? A z akeho vymeriavacieho zakladu by sa potom ratala materska?

evittam
30. jan 2020

@sylvine Pokial PP bude trvať pocas PN tak trva aj NP.

evittam
30. jan 2020
sylvine
30. jan 2020

@evittam dakujem velmi pekne za odpoved a ze si si nasla cas 🙂

lucka713
28. máj 2020

Dobrý deň. Chcela by som sa poradiť ohľadom nároku na materské. Budem rada, ak mi niekto poradí.
Som SZČO. Termín pôrodu mám 6.8.2020. V roku 2018 som pracovala celý rok, avšak ak sa nemýlim, dni nemocenského poistenie sa mi počítajú od Augusta 2018. Takže to je nejakých 153 dní. V roku 2019 mám odpracovaných 46 dní. Potom som bola evidovaná na úrade práce a od 8.7.2019 som SZČO.
Odvody do SP som neplatila, keďže som mala odvodové prázdniny. Dobrovoľné nemocenské poistenia som si začala platiť teraz od 11.mája. Dalo sa aj skôr no nevedela som sa dovolať ani dopísať do SP kvôli koronavírusu. Nakoniec moju žiadosť schválili až od 11. mája.
Chcem sa preto spýtať či budem mať nárok na materské,ak si teraz od mája platím dobrovoľné nemocenské? Počíta sa dobrovoľné poistenie len do 6.-8.týždňa pred nástupom na materskú, alebo sú tam započítané dni do dňa pôrodu, teda 6.8.2020? Lebo ak sú tie dni započítané do toho 6.8.2020, tak nárok by som mohla mať.
Ďakujem za odpoveď.

evittam
29. máj 2020

@lucka713 Hlavnou podmienkou naroku je mať 270dni NP do pôrodu.

lucka713
29. máj 2020

@evittam takže ak tomu správne chápem, ak budem mať do 6.8. teda do dňa pôrodu 270 dní NP, mám nárok? 🙂

evittam
30. máj 2020
lucka713
30. máj 2020

@evittam ďakujem Vám krásne 🙂