Materská na Slovensku po návrate zo zahraničia

marekkatka5
7. apr 2015

Zdravím Vás žienky,je tu niekto taký kto pracoval dlhodobo v zahraničí ja konkrétne 7rokov,ale len na sezony,čiže vždy od marca do novembra a cez zimu som bola na Sk ako samoplatiteľka nebola som vedená na úrade práce.Viete mi povedať ked som teraz ukončila pracovný pomer v zahraničí k 31.10.2014 a od vtedy som doma ako samoplatiteľka,termín pôrodu mám až v septembri,či mi budú rátať odpracované roky v zahraničí,či mi zohliadnia že som mala len sezonnu prácu.?Neviem sa s toho vyznať niekto vraví že áno,iný že nie,ďakujem pekne za všetky odpovede 🙂

dena1973
7. apr 2015

@marekkatka5 Ak chces poberat materske,tak musis splnat podmienky na jeho narok:
1. podmienka: za posledne 2 roky pred porodom musis mat 270 dni nemocenskeho poistenia
2. podmienka: aktivny poistny pomer (pracovny pomer) resp. splnenie ochrannej lehoty pre tehotne (nastup na materake do 8 mes.po ukonceni PP).
Co sa tyka zahranicia, tak ak si pracovala vramci EU a bolo za teba odvadzane nemocenske poistenie,tak tato doba by sa ti tiez zapocitala do doby nem. poistenia.
Ak by si splnala ochrannu lehotu zo zahranicia (nastup na materake do 8 mes.po uk. PP), tak okrem podmienky 270 dni nem.poistenia za posledne 2 r. pred porodom by si musela splnat este podmienku a to musel by ti vzniknut narok na podporu v nezameatnanosti....

havana_frost
7. apr 2015

@marekkatka5 samoplatiteľka čoho? lebo ak zdravotného poistenia (nejak mi z toho vychádza, že myslíš zdravotné), tak to je irelevantné. platila si si v SR dobrovoľné nemocenské poistenie (v Sociálnej poisťovni)?

marekkatka5
autor
7. apr 2015

Áno platila som si to vždy cez zimu,cez tú dieru ked som nepracovala....od novembra do marca...a potom som zase išla robiť,,,no len teraz mám termín pôrodu v septembri tak neviem čo sa mi bude rátať a čo nie....

dena1973
7. apr 2015

@marekkatka5 Rata sa ti doba zo vsetkych nemocenskych poisteni, ktore spadaju do doby 2 rokov pred porodom. Spolu to musi byt 270 dni nemocenskeho poistenia. Ak si bola v zahranici (v ramci EU) nemoc. poistena + ak si bola DNP v SR, tak sa to da vsetko brat do doby nen.poistenia.
Zo zahranicia, ak si bola NP budes musiet mat o tom doklad.

marekkatka5
autor
7. apr 2015

Aha ďakujem za odpoveď,aspon viem ako to chodí 🙂

dena1973
7. apr 2015

@marekkatka5 Nie je zaco...

angi1707
7. apr 2015

@marekkatka5
@marekkatka5 Ja by som na tvojom mieste pockala s isla by som rodit do zahranicia.

marekkatka5
autor
8. apr 2015

Nemám takú možnosť rodiť v zahraničí,nemáme tu bývanie,manžel tu končí v máji....dosť bolo 7rokov makania v zahraničí,my chceme ísť domov 🙂