Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

viktorko1
24. júl 2013

Ahojte,prosím o radu.V roku 2007 som nastúpila do jednej firmy, v máji 2010 som otehotnela, materskú som poberala od januára 2011. 31.-ého mája 2013 som dala výpoveď v tej firme a od 1. júna 2013 pracujem inde ale ešte stále poberám rodičovský.Zistila som že som tehotná.Dostanem materskú ?Pri prvom dieťati som bola aj na PN čo v takom prípade ak by som musela ísť na PN?Ďakujem pekne

zalka
24. júl 2013

@viktorko1 ak ostaneš v pracovnom pomere dostaneš MD zo zamestnania i PN ...

viktorko1
24. júl 2013

Ďakujem pekne
@zalka

stitch30
25. júl 2013

ahojte. Potrebujem poradiť.Od februára2013 som na materskej v septmebry nastupujem na rodičovskú ,zamestnanie mi stále trvá. Rozmýšľala som že by som v januári 2014 išla naspäť do práce ale neviem či by neovplyvnil polovičný uvazok ďalšiu materskú na ktorú by som chcela ak sa podarí chcela nastúpiť cca február 2015 . Len ak otehotniem tak asi budem musieť ísť na PN takže by som odrobila tak od januára 2014 do max. septembra 2014. Neviete ako by to bolo všetko rátané popri rodičovsdkej ?

zalka
25. júl 2013

@stitch30 áno ovplyvní polovičný úväzok v roku 2014 prípadnú materskú v roku 2015 ... ak chceš ísť do práce, tak sa dohodni na dohode o pracovnej činnosti ... tj. alebo na dalšom pracovnom pomere nie na zmene zmluvy ... potom Ti výjde MD z pôvodného pracovného pomeru ... a z toho nového bud z dohody alebo z nového PP .

stitch30
25. júl 2013

@zalka Dakujem,takže ak by som isla na dohodu tak by som mala ratanu Md z povodneho platu?a z dohody sa platia inak odvody?prepac som z toho jelen.

zalka
25. júl 2013

@stitch30 z dohody sa platia odvody tak ako z pracovného pomeru ... takže by bol nárok na MD aj z dohody, aj z pôvodného pracovného pomeru ... čiže 2x MD tj. vyššia .

hradnapani
25. júl 2013

@zalka uz som sa ta tu raz pytala, pomohla si mi, ale mam este jednu otazku:
mam prerusenu zivnost a som na RD do jari 2014. Kedze neplatim teraz odvody, tak by som nemala ani narok na matersku, to mi je jasne. Ale ak by som napriklad otehotnela ci uz v tomto alebo buducom roku (a porodila este v roku 2014), ako sa mi bude ratat pripadny narok na matersku v pripade, ze by som si obnovila zivnost (alebo zacala robit niekde na dohodu) ak:
- by som tak urobila este v roku 2013 alebo by som pracovala az v roku 2014.
Neviem sa z toho vysomarit, ci aj pre zivnostnicky plati to co pre zamestane (ze sa im to vypocitava z predchadzajuceho roka pred porodom). Teda, mam sa hnat do roboty uz v tomto roku alebo mi staci odpracovat (zivnost alebo dohoda) a teda aj zaplatit 270 dni odvodov v roku 2014...
vopred dakujem!

zalka
26. júl 2013

@hradnapani ak nemáš poistenie tak potrebuješ 270 dní ak začneš pracovať teraz a na MD pôjdeš v roku 2014 tak sa bude MD rátať z roku 2013. Ak začneš pracovať v 2014 a pojdeš na MD v roku 2014 tak sa bude brať VZ za rok 2014.

Ak máš RD do jari 2014 a v roku 2013 nebudeš mať príjem zo živnosti, tak od 1.7.14 ti nevznikne povinnosť platiť odvody do SP povinné takže asi ako živnostník nemáš šancu získať 270 dní poistenia. Len ako zamestnanec , dohodár, alebo dobrovolne poistená osoba.

hradnapani
26. júl 2013

@zalka dakujem za vysvetlenie! 🙂 tak sa budem skor pozerat po inych formach prace ako po zivnosti teda...

zalka
26. júl 2013

@hradnapani držím palec aby si niečo našla ... v podstate ak by si teraz obnovila živnosť .. a do konca roka kzarobila viac ako 4830 eur tak by si od 1.7. bola povinným platcom odvodov do SP .. ale to by moc pôrodu v roku 2014 nepomohlo lebo by si nezískala 270 dní poistenia .

hradnapani
26. júl 2013

@zalka taku sumu nemam teraz sancu zarobit :( ale ako pises, ani by som si tym moc nepomohla. Mohla by som sice platit dobrovolne poistenie, ale akosi by nebolo z coho, lebo tie zarobky tohtorocne by neboli vysoke...
No, porozmyslam nad vsetkymi moznostami a idem si pomaly nieco hladat.
Pekny den 🙂

zalka
26. júl 2013

@hradnapani nájdi si dohodu ... aj ked len za pár eur ... získať dni poistenia ak to bude dohoda s pravidelným príjmom, a potom už môžeš riešiť napr. DNP ... vyšším alebo krátkodobým zamestnaním ... ved uvidíš ide o dni poistenia .

hradnapani
26. júl 2013

@zalka aj som myslela najviac asi na tu dohodu. Ide mi najma o tie dni poistenia. Ta vyska, to je uz vo hviezdach, co sa mi podari... ale tak snad mi to na nieco bude dobre 🙂 dakujem, ved sa mozno na teba este obratim, ak mozem.
Je to celkom zufale ze tu nemame nejaky oficialnu organizaciu alebo webstranku, ktora podava komplexne informacie najma ohladom zivnostnicok (ved vies asi co myslim), vsade podaju roznorode info. Tak potom vdakabohu za ochotne zienky tu na koniku 🙂

zalka
26. júl 2013

@hradnapani no len prídeš o dôchodkové poistenie čo štát platí za mamičky na RD ak nájdeš dohodu tak do 8 dní sa treba z toho poistenia odhlásiť ... :( nevýhoda.

hradnapani
26. júl 2013

@zalka ano, to viem :( to si budem uz platit sama potom
len jedno mi este nie je jasne v tejto suvislosti: ak to bude nepravidelna dohoda, tak sa mozem na to dochodkove poistenie znova nahlasit? (a potom znova odhlasit a nahlasit atd, podla toho ,ako bude robota?)

zalka
26. júl 2013

@hradnapani nie pri dohode s nepravidelným príjmom nie sú platené nemocenské odvody takže pre účely PN alebo MD je ti taká dohoda na 2 veci ... :D na h. a na nič
treba dohodu s pravidelným príjmom ...

hradnapani
26. júl 2013

@zalka ok, tak nech si ju kamsi strcia :D Ano, na to som zabudla. Aj aj tak, dajme tomu, ze zozeniem robotu na dohodu na tri mesiace, potom mesiac nic a potom zase niekde na tri mesiace, tak ten volny mesiac sa mozem zahlasit do socialky na to dochodkove poistenie? (ak to bude v ramci este trvania RD). Je na to narok? Alebo uz ked sa raz odhlasim uz sa nemozem dostat spat?

zalka
26. júl 2013

@hradnapani áno ak nemáš príjem môžeš sa na hlásiť do SP na dôchodkové poistenie ...

hradnapani
26. júl 2013

@zalka este jedna vec ma napadla v suvislosti s dohodou: existuje nejaka hranica, ze napriklad zamestnavatel mi musi dat odmenu (ci ako sa to vola) v nejakej minimalnej vyske, ak chcem aby to bola pravidelna dohoda?
lebo mne by kludne stacilo si takto "zarobit" aj len par eur, ide mi o to platenie odvodov, aby som mala dostatocny pocet dni...

zalka
26. júl 2013

@hradnapani no pri dohode musí človek zarobiť na hodinu minimálnu mzdu ... dohoda o pracovnej činnosti je 10h týždenne ... maximum .. ak odpracuješ každý týžden 2-4 hodiny tak sa to ráta ... od prihlásenia do odhlásenia v SP.

hradnapani
26. júl 2013

@zalka cize maximalne mozem takto zarobit pri 10 hodinach max cca 19 eur tyzdenne (cca 76 mesacne). Dobre ratam?
(a minimalne pri odpracovanej 1 hodine tyzdenne/ 4 hodinach mesacne by to bolo 7,6 eur).
nasla som nejaku hodinovu mzdu ze 1,941 eur... z toho som vychadzala...
Trochu ma teraz matie to posledne co si napisala "od prihlasenia do odhlasenia v SP" - k comu to bolo myslene?

zalka
26. júl 2013

@hradnapani no ak budeš robiť 2 dni v týždni tak do podmienky 270 dní sa ti nebudú rátať tie 2 dni čo odpracuješ ale celý týžden teda 7 dní .... tak som to myslela ...

hradnapani
26. júl 2013

@zalka dobre, uz rozumiem 🙂
a nasla som teda dobry udaj, ze hodinova mzda je tych 1,941 eur?
Prepac, ak sa uz pytam somariny...
Ale inak si zlata zena! 🙂

zalka
26. júl 2013

@hradnapani áno dobre si našla, samozrejme od januára to pôjde hore ... 🙂

hradnapani
26. júl 2013

@zalka velmi, velmi, velmi Ti dakujem!

zalka
26. júl 2013

@hradnapani nie je začo :D rado sa stalo.

stanka_i
26. júl 2013

ahojte. neviem sa dopátrať k odpovedi na moju otázku, tak skúsim tu. V decembri 2010 sa mi narodilo prvé dieťa, poberala som materskú, teraz som na rodičovskej dovolenke. Ale môj zamestnávateľ zanikol, takže som v apríli 2011 dostala výpoveď. Teraz som tehotná a termín pôrodu mám 11.1.2014, teda môj prvý syn bude mať tesne po svojich troch narodeninách. A čo vlastne neviem zistiť? Či mám nárok na materské, alebo budem dostávať len rodičovský príspevok.
Ďakujem za akékoľvek rady, príp. odkazy na web.

zalka
26. júl 2013

@stanka_i budeš dostávať už len RP , na MD nemáš splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.

stanka_i
26. júl 2013

@zalka ďakujem, aj som si myslela