Materská v Čechách a pôrod

bambuliacick
11. júl 2016

Maminky ahojte,potrebujem surne poradit. Sestra posledne 2 roky pracovala v CR. Je v 10tt a prepustili ju z prace,je na PN,oplati sa jej rodit a vybavovat matersku v CR,ci sa ma vratit a absolvovat poradne a porod tu doma,mate s tym skusenosti? Na co ma narok tam,alebo tu,kde to bude mat vyhodnejsie? Dakujem,pekny slnecny dnik prajem 🙂

lesanka845
11. júl 2016

Ahoj, tak PPM, ak splna podmienky v CR, kedze na Slovensku nepracovala. A rodicak potom podla toho, kde bude s dietatom naozaj byvat. A takisto aj porodne.

bambuliacick
autor
11. júl 2016

Len na to,aby dostala porodne tu,musi od 4mes absolvovat vsetky poradne v SR,preto sa pytam,ci tam ma na nieco narok,kedze tam nema ani prechodny pobyt
@lesanka845

lesanka845
11. júl 2016

Zatial len to PPM, ak sa zmesti do ochrannej lehoty. Ak by v CR ostala zit, vybavila si pobyt a poistenie, tak potom aj rodicak, a mozno porodne a pridavky.Ale porodne a pridavky su v CR podla prijmov, cize tam by sa uz poudzovala aj s partnerom, pripadne by musela mat urcene alimenty.

bajana
11. júl 2016

@bambuliacick ak ma narok na PPM, tak jedine v CR. Ak nema, tak nech sa presunie na Slovensko. Ma istotu pridavkov, porodneho, ktore je o dost vyssie a rodicak je suhrnne rovnaka suma tam aj tam.

lesanka845
11. júl 2016

Porodne a pridavky suhlasim, s tym rodicakom celkom nie. Na Slovensku je do troch rokov a cely cas rovnaka suma. V CR je jednotna suma 220 000 a da sa poberat bud dva, tri alebo styri roky, ako si zvolis. A tiez sa da volit aj cez partnera.

bajana
11. júl 2016

@lesanka845 203,2x36x27,5=201168.... áno, je to o trochu menej než na Slovensku. Ale jednak o partnerovi nevieme a jednak na Slovensku má všetko automaticky a navyše ak pôjde skôr do práce, tak má príspevok na jasle.

lesanka845
11. júl 2016

@ bajana suhlasim, moznosti sme jej napisali, uz je to na nej, ako sa rozhodne, co bude pre nu zaujimavejsie

bambuliacick
autor
11. júl 2016

Dakujem,aj sestra srdecne dakuje za rady