Materská v nezamestnanosti

31. máj 2022

Ahojte prosim poradte mi. Rozmyslam nad vypovedou. Odpracované mam 3 roky. Ak budem poberat davku v nezamestnanosti pol roka, a ak by som otehotnela v obdobi ked uz budem poberat davku, narok na tehotenske a materske uz nebudem mat?
Ak teda nie, tak pomoze mi to ak sa dobrovolne poistím pocas obdobia poberania dávky? Potom sa materske bude pocitat z toho obdobia co budem dobrovolne platit alebo sa bude brat ohlad aj na moju pracu pocas 3 rokov?

matullienka
31. máj 2022

Nie nebudeš nakoľko nebudeš nemocensky poistená, a ak sa poistis dobrovoľne bude sa ti počítať len z toho

lenuska9999
31. máj 2022

Narok na materské mat nebudeš, keďže nebudeš mať aktívne nemocenské poistenie. Dobrovoľne nemocensky poistená musíš byť tiež určitý počet týždňov, aby ti z toho vznikol nárok na matersku. Neviem presne koľko, musíš si zistiť. Čiže ak plánuješ dieťatko, tak by som ešte vydržala práci aspoň do otehotnenia. Ak už budeš tehotná a das výpoveď, budeš v ochrannej lehote, čiže materská by sa ti počítala z toho zamestnania.

alenah31
1. jún 2022

@lenuska9999 @matulienka pozor od 1.6.2022 je zmena zákona:
Kým doteraz zákon o sociálnom poistení v § 32 ods. 2 upravuje ochrannú lehotu len pre poistenkyne, ktorých nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, a to v trvaní osem mesiacov, novela zákona o sociálnom poistení od 1. júna 2022 upravuje plynutie ochrannej lehoty pre ženy, ktoré otehotneli až po zániku nemocenského poistenia do 180 dní.
To znamená, že ak žena napr. stratí zamestnanie (čím jej zanikne nemocenské poistenie) a otehotnie v období 180 dní od straty tohto zamestnania, plynie jej ochranná lehota osem mesiacov od začiatku 40. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom prvýkrát. Cieľom tejto zmeny je garancia nároku na materské, či iné nemocenské dávky aj pre ženy, ktoré otehotnejú šesť mesiacov (do 180 dní) po strate zamestnania, t. j . po zániku nemocenského poistenia.
Uvedené však neplatí, ak žene po zániku nemocenského poistenia, vznikne nové nemocenské poistenie.

Čiže po novom - ak napr. otehotnie po tom, čo bude piaty mesiac evidovaná na ÚP a mala splnené podmienky na materské - bude ju dostávať a aj tehotenské hoci jej NP dávno zaniklo. Spadá do ochr. lehoty 180 dní otehotnenia od ukončenia posledného NP.

matullienka
1. jún 2022

@alenah31 ďakujem za informáciu túto zmenu som veru nepostrehla

alenah31
1. jún 2022

@matullienka a KONEČNE sa mení aj úprava období , ktoré sa počítajú do 270 dní NP - čiže koniec uzatváraniu špekulatívnych PP:

Zákon o sociálnom poistení dopĺňa do § 49a nový odsek 2, ktorý v záujme predchádzaniu uzatvárania špekulatívnych pracovných pomerov s cieľom získania 270 dní nemocenského poistenia , t. j. splnenia podmienky nároku napr. na materské, od 1. júna 2022 nebude započítavať na tento účel obdobia, v ktorých zamestnanec nemal vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie (s výnimkou období, v ktorým mal vylúčenú povinnosť platiť poistné).

To znamená, že pre získanie 270 dní nemocenského poistenia bude rozhodujúce reálne platenie poistného na nemocenské poistenia, a preto vymeriavací základ vo výške 0 eur sa bude považovať za absenciu vymeriavacieho základu, a teda nebude sa započítavať do obdobia 270 dní nemocenského poistenia.

autor
1. jún 2022

@lenuska9999 ale ved nemocensky poistena som teraz a dobrovolne nemocensky by som sa poistila pocas dávky. Cize pocet mesiacov alebo teda cas poistenia budem mat splneny nie?

autor
1. jún 2022

@alenah31 ano ale zaroven to neplati od 1.1.2023??? Na stranke som citala ze to bude az tohto datumu.

autor
1. jún 2022

@alenah31 cize to znamena ze ak otehotniem po skonceni PP do pol roka cize pocas poberania davky tak dostanem materske?

alenah31
1. jún 2022

a na akej stránke si to čítala prosím ťa? áno budeš mať nárok podľa toho čo píšeš - a platí to od 1.6.2022

autor
1. jún 2022

@alenah31 och to je super! Takze nenusime si prestavku davat 😂

autor
1. jún 2022

@alenah31 to je perfektne!!!

gabrielka3891
3. jún 2022

@alenah31 co znamenaju spekulativne pp? Kedy je vymeriavaci zaklad 0? Vies mi to prosim vysvetlit? Ja som s prvym synom momentalne na rodicovskej, a znovu tehotna, mala som pri nom matersku z dnp, to je uz ale zrusene. Mam vsak novu pracu uz cca 4.ty mesiac, a teraz neviem ci sa mi obdobie rodicaku bude ratat do 270 dni, ked som poistne ziadne neplatila? 😬

alenah31
3. jún 2022

@gabrielka3891 keďže ti PP netrval počas RD a ani si si sama dobrovoľne neplatila počas RD NP - potrebuješ zasa 270dní NP. Neviem v ktorom tt si - pracuješ 4 mesiace, stíhaš to do dňa pôrodu nazbierať?

gabrielka3891
3. jún 2022

@alenah31 ak mi trvala materska plus dnp do juna 2021, plus teraz cca 5 mesiacov tpp? Ide mi o to, ze viem, ze by som splnila 270 dni, len nechapem co sa po novom nezapocitava do toho