Materská v Rakúsku

bebaa479
10. jan 2017

bebaa479
Ahojte,potrebovala by som radu ..som tehotna a pracujem v rakusku ale este len som zacala pracovat a to na polovicny uvazok chcela by som vediet ci budem mat narok na matersku dovolenku aj ked nebudem mat odpracovanych 6mesiacov ..dakujem vopred za odpoved

lilooo13
11. jan 2017

Ahoj 😊
Dva body ktorých sa hlavne drž
Add 1. Nechvál sa tým,ze si tehotná v práci udrž to čo najdlhšie v tajnosti dokym ti neskončí skúšobná doba.(Jednu slečnu takto vyhodili teraz pred sviatkami) ☹️
Add 2 ano máš nárok na materskú aj ked si len 20hod.ale až po odpracovaní 6mes v Rakúsku.
Ak budes mat pohodove tehotenstvo tak to zvladneš(samozrejme ak nemáš namahavu fyzicku prácu) Plus si premysli kolko chces byt na materskej nakolko čim si dlhsie tym budes menej dostávať.
Držím palce 👍🏼

bebaa479
autor
11. jan 2017

Lilo dakujem za radu si mila 🙂..a nevies ci to plati aj od 15hod lebo mam zmluvu len na 15hod nie na 20

bellybug
11. jan 2017

Skus si zavolat na Wgkk a informovat sa, telefonicky je naj, aby nemali hned tvoje udaje🙂 inak, neviem, ci po tom, ako dostanes Mutter-Kind Pass nemas povinnost nahlasit tehotenstvo zmestnavatelovi

bebaa479
autor
11. jan 2017

Mam super zamestnavatelku ktora otom vie a dohodli sme sa ze ma tam necha na celu dobu ja len som chcela vediet ci bude stacit aj tych 15hod na matersku lebo to mi nevedela povedat....dakejem vam za rady mamicky

lilooo13
12. jan 2017

Ja v managmente robím zmluvy vylucne len 20hod tyzdenne a plny pracovny pomer+ brigadnici na sobotu ... Podla hodín mi spadáš pod brigadnicku cinnost a to je problem.Skús si poriadne prečítat zmluvu ci mas uvedene polovicny uvazok alebo menej nez 20hod alebo uvedenych tych 15hod tyzdenne lebo to je dolezite...
Btw... aby som nezabudla vybav si k platu cez zamestnavatela pendller pausal aspon budes mat bonus k platu 🙂

lilooo13
12. jan 2017

* joj az teraz som si precitala,ze mas na 15 hodin no to je ako keby brigadna činnosť ☹️
a to sa mi zdá,že nárok na materskú asi nebudeš mať ale urcite si to zisti lebo nechcem ta dezinformovat.
* alebo si skús vykecať u šefky zmluvu na 20hod tyzdenne a nebudes mat ziadne problemy.

bebaa479
autor
20. jan 2017

A inak co sa tyka materskej tuna v rakusku to mozem byt s babom na naterskej len tych8tyzdnov a potom musim spat do prace, ci mozem ostat aj dlhsie??som stoho zmatena ☹..inak dakujem za rady predtym mamicky

synda11
20. jan 2017

@lilooo13 nie nahodou viac? su tam 4 varianty....a ta posledna je cca na 3 roky a dostanes najviac len na casti

lilooo13
20. jan 2017

@bebaa479 😮 to si sa informovala na urade v Rakúsku ohladne materskej v tvojom pripade,ze 8tyz?

bebaa479
autor
20. jan 2017

Nie to som vycitala na dakych strankach... na uradoch som sa nepytala este tak sa informujem u vas najskor...dakujem

lilooo13
20. jan 2017

Po tých diskusiach ktore som si prečítala zblbne snad každý a zamota sa.😂U nás v managmente toto rieši pers odd ktoré napomáha k vybaveniu a zároveň vsetky potrebné naležitosti oznamia vopred co musím mať a dodať k tlačivám ktore mi pomozu vyplnit a ja to len odnesiem na úrad a odkonzultujem si to poprípade.Keby som si to mala vybavovať "sama" tak by som sa určite informovala na úrade lebo v tomto ti vedia len oni konkretne povedat co platí pre teba.Nárok určite budeš mat po odpracovaní 6mes na materskú a aj na rodičovský príspevok ale teraz mi kolegynka(rakušáčka) povedala,ze napriek všetkemu to nebude ziadna sláva vybavovat sama plus ked navstevujes slovenskych lekarov je potrebný preklad od vsetkeho z vysetrení aj tehotenskej knizky + aj po narodení dietata prepustacej spravy teba i dietata atd...do nem.jazyku. Taktiez ked mas stvrtinový uvazok tak všetko budes mat znízene nakolko odvody nemas az tak vysoke(a pracujes krátko) plus plat je nízky a prave z toho to vyrátavajú za posledne 3mes...

bebaa479
autor
20. jan 2017

@lilooo13 dakujem moc pekne za rady si moc zlata🙂...ja planujem sem ku gyn aj rodit vy son chcela asi tu tak to snad az tak koplikovane nebude🙂..este raz vdaka

gabiii22
19. jún 2017

Prosím poradí mi niekto? Ak som bola doteraz zamestnaná na SR viac ako tri roky a teraz som sa zamestnala v Rakúsku a otehotniem a budem musieť ísť treba po mesiaci v zamestnaní na rizikové, tak mám nárok na nejakú matersku? (Doteraz som bola 9 mes.PN na SR)

lilooo13
19. jún 2017

@gabiii22 až po odpracovaní 6mesiacov máš nárok na matersku v Rakúsku skor nie....a taktiež to ci si cez agenturu alebo si normalne ....

gabiii22
20. jún 2017

@lilooo13 myslím, ze budem normálne. A ked odpracujem tri mesiace a budem potom PN? Lebo vlastne aj počas pn sa platí poistné (a ide hlavne o to) tak ani vtedy nič nedoszanem? Aspon na SR?

keischa
20. jún 2017

@gabiii22 6 mesiacov plateneho poistneho! Nie odpracovanych

vroni
20. jún 2017

@gabiii22, na PN mozes byt dva-tri tyzdne, potom ta pozenu pred posudkoveho lekara, ktory schvali alebo zamietne rizikove tehotenstvo. A zamietne ho veru casto. Ale aj keby sa ti to podarilo, po pol roku PN sice matersku dostanes, ale minimalnu moznu. S takymto pracovnym zapalom, aky evidentne mas, by som si skor dala pozor, aby ta nevyrazil este pred otehotnenim (v At PN nechrani pred vypovedou)

gabiii22
20. jún 2017

Ja ked budem mat rizikové tak mám vážny dôvod tak to by problém myslím nebol. A Dakujem za info, dobre vedieť ze pri PN v at ma mozu vyhodiť.. to som úplne v keli 😀

vroni
20. jún 2017

@gabiii22, chcela som tym povedat, ze miestni povazuju za vazne dovody casto ine veci ako na Sk. Napriklad x potratov nepovazuju za rizikove, niektore ochorenia nepovazuju za dostatocny dovod a tak... A kym nemas vysoku poziciu alebo nie si v statnej sprave, tak ta na 99% pri PN dlhsej ako 2 tyzdne vyrazia. To je, zial, miestna realita. Poistenie ti zanikne do 6 tyzdnov od posledneho pracovneho dna a zakladna vypovedna lehota je 2 tyzdne. Tehotenstvo by ta pred vypovedou chranilo, len by som si zistila, ci akceptuju to tvoje ako pripadny dovod rizikoveho tehotenstva.

akhernova
21. jún 2017

Ahojte. Chcela by som sa informovat o tom, ze ked som tehotna, robím v rakusku ale chodim k lekarovi na slovensku ci je potrebne ist k lekarovi aj v rakusku kvoli potvrdeniu, alebo netreba? Poradte mi ako postupne vybavit vsetko......kazdy hovori nieco ine.....Ale snád nemusim furt chodit k lekarovi v rakusku aby som dostala matersku...... Dakujem

synda11
3. júl 2017

@akhernova nam vsetko vybavovala pani ekonomka zijuca v at... ona to robi operkam a ludom pracujucim v at...samozrejme pekne aj fakturovala...ale vybavila...a vybavila ja to...co sme si mysleli ze neexist neda sa vybavit a vybavila... vybavila peknu sumu..a aj dane nam vybavuje...lebo vie presne naco mame anemame narok..mozem ju len doporucit..ak budes chcet napis mi spravu dam ti kontakt

lilooo13
3. júl 2017

@akhernova najdi si stranku Ravion a tam ti vybavia komplet vsetko a platis az ked ti to kompletne vybavia a pridu prve peniaze .... uctuje si 150-180€ co je smiešna suma oproti tomu behat po uradoch:..

saniii
2. apr 2018

@gabiii22 nemozu vyhodit pocas tehotenstva nikoho bola som sama tehotna v at pracovala som vyse roka a bola som chranena zakonom vyhodit mozu ked nie si tehotna a stale pnkujes

83lenka1412
5. nov 2018

Ahojte, potrebujem pomoc..... pracovala som v rakusku do 4.11. Od dnes 5.11 som na materskej ź rakuska. Porod bude doma. Dnes som sa dozvedela, ze ma nemozu poistit na sk, lebo v at budem poistena este 8-12 tyzdnou po porode. Dnes som si musela platit gynekologa a zajtra odber krv.co mam vlastne robit, aby ma porod nevysiel na 3000 eur? V poistovni na sk ziadna ochota 😕 ...ze nemam chodit k lekarom ked nemusim 😒 dakujem za radu

saniii
6. nov 2018

@83lenka1412 ako dlho si tam pracovala mas poustenecku karticku aj eu po roku ju v rakusku vyplnia ecard aj z druhej strany

83lenka1412
7. nov 2018

@saniii 15 rokov som pracovala v rakusku. Ale uz som sa spojila s tgkk, lebo potrebujem E104.

saniii
22. nov 2018

@83lenka1412 aha tak snad to vyriesia cim najskor

linki90
10. júl 2019

Baby funguje tato skupina ? Potrebujem poradit ohladom materskej ked robim na teilzeit 30 hod.tyzdenne