Materská z Anglicka

domimikag
19. nov 2016

O mesiac sa natrvalo sťahujeme z UK na SK materskú poberám z UK ale v práci mi povedali ze ked dám výpoveď na materskú s tadiaľto nárok mat nebudem. Volala som na úrady na SK a tam mi povedali ze nárok mám . Neviete mi niektorá prosím vás pomôct ?

sibalka21
19. nov 2016

@domimikag Jasne ze mas narok na matersku z UK, ja som tiez poberala ked som sa prestahovala z UK, ked mi skoncila normalne plynule som presla na rodicovsky

domimikag
autor
19. nov 2016

A kdo ti platil materskú ? Job centre?

januli89
19. nov 2016

a neni to tak ze ak sa nevratis do prace dasd vypoved,budes musiet nieco spatne vracat?

silaviat
19. nov 2016

uz si na materskej? mormalne sa vrat na sk- ty pocas materskej mozes byt kde len chces aj na severnom pole... a az ti bude koncit posles vypoved emailom .. hotovo..

silaviat
19. nov 2016

@januli89 to len ak by poberala nad ramec materskej nie 9m ale dlhsie.. niektore firmy to maju ako bonus pre matky ale je ich amlo.. normalnu 9m matersku vratit nemusi

januli89
19. nov 2016

mam kamosku polku,chodila jej na kontrolu ta sestrica ci kto to je.a ked isla do polska na mesiac ta jej musela povedat a ona jej to este aj v robote nahlasila...netusim preco

januli89
19. nov 2016

@silaviat cize ak mam prvych 6 tyzdnov tusim 90%platu musim vracat rozdiel?

silaviat
19. nov 2016

@januli89 ano MDW i health visitorky chodia ..nahlasi sa to len preto aby zbytocne nechodili ..nieje to povinne

silaviat
19. nov 2016

@januli89 nie materska ti cela patri i dovolenka a statne sviatky pocas materskej.. nic vratit nemusis..

januli89
19. nov 2016

@silaviat super bo to som mala strach ze sa budem museit aspon na mesiac vratit alebo ako...

domimikag
autor
19. nov 2016

A ten formulár na vrátenie dani mi dajú aj bez toho ze dam výpoveď ?

sibalka21
19. nov 2016

@domimikag Hej, ja som mala z jobcentra.... Ale je to jedno, ak pracujes tak doberes normalne matersku a vypoved posles mailom....

pijavickaa
19. nov 2016

Baby, vedeli by ste mi prosím poradiť ako si vybaviť rodinný príspevok z UK?

kale13
19. nov 2016

@januli89 musis vracat iba ak poberas extra peniaze od company nad ramec SMP a nevratis sa aspon na 3mesiace.. teda ja som to tak mala, 2 mesiace plny plat a potom 4 mesiace SMP plus polku platu a potom len 3 mesiace SMP.. ak by som sa nevratila po roku na aspon 3 mesiace tak by som peniaze nad ramec SMP musela vratit..

@domimikag ak si brala len SMP tak mas narok na plnych 39tyzdnov, aj ked das vypoved.. to asi chces dat kvoli zdravotnemu poisteniu..

januli89
19. nov 2016

@kale13 fu no 3mesiace je dosť takže to ešte uvidíme..tak extra dostanem iba prvých 6tyzdnov.to prezijem keby uz inak nedajú...

n0mi
19. nov 2016

@kale13 cize v pripade ze dam vypoved a ostava mi este 20tyzdnov dajme tomu smp, tak ich nestratim ale dostanem v jednej vyplatenej sume?

kale13
20. nov 2016

@n0mi pochybujem, ze ti ju vyplatia vsetku naraz ( mala by si tam vysoku dan) ale mala by si dostat plnych 39tyz. a zamestnavatel si ju moze reclaim od vlady.

https://www.maternityaction.org.uk/advice-2/mum...

menatko
20. nov 2016

Zostat zamestnana a vypoved dat ku datumu ukoncenia materskej..takto to bolo u mna...odchadzala som z uk 11 tyzdnov pred porodom v podstate som uz bola na materskej. Najskor sa da ist - 11 weeks before due date.

kale13
20. nov 2016

@menatko a ako si riesila zdravotne poistenie na svk ak si stale bola zamestnana v UK?

n0mi
20. nov 2016

@menatko
@kale13 lebo tento problem poistenia riesim ja. Tym ze spadam pod anglicko kde mam odvody neviem poistit ani seba ani syna. Rodila som na sr na s2 form. Preto premyslam nad vypovedou aby som syna vedela nahlasit pediatrovi etx

menatko
20. nov 2016

@kale13
@n0mi cez internet S2 form na zakrok a existuje aj S1 form...
U pediatra mi maleho prihlasili v pohode mal europsky zdravot. preukaz .
ked mi skoncila materska a subezne som podala vypoved v praci tak drobec dostal slovensky zdravot.preukaz.

mokocchi
13. dec 2017

zdravím baby.mám otázočku.s priateľom som už asi rok a pol v UK,no momentalne som nezamestnaná už vyše mesiaca a som asi v 7tt.v marci 2018 sa plánujeme vrátiť na SR natrvalo.budem mať nárok na materskú z UK i napriek tomu,že sa mi nepodarí dovtedy zamestnať?vopred vďaka

silaviat
13. dec 2017

@mokocchi ak sa nezamestnas tak nie - nemas narok

silaviat
13. dec 2017

In the 66 weeks before your baby’s due, you must also have been:
employed or self-employed for at least 26 weeks
earning (or classed as earning) £30 a week or more in at least 13 weeks - the weeks don’t have to be together https://www.gov.uk/maternity-allowance/eligibility

mokocchi
13. dec 2017

@silaviat viem,že ak si za posledné dva roky do pôrodu počas doby 270dní platím nemocenské poistenie,mala by som nárok.ale toto pre UK asi neplatí,však?

silaviat
13. dec 2017

@mokocchi jedine ak by si bola self employed..ale finance by sa ti to nevyplatilo- stejnak ak v marci odchadzas uz nebudes ani rezident uk ... nemas si od koho co zidat ... uz ti ostava len rodicovsky na slovensku-myslim ze neico take tam maju ,,

mokocchi
13. dec 2017

@silaviat ano.tak dufam aspon v ten rodičovský.mala som malu nadej na materske,pošlem ti link ktory mi tu nadej dal :D akurat že pani bola zamestnana. tu je: https://poradna.hnonline.sk/otazka/ake-naroky-m...

silaviat
13. dec 2017

@mokocchi neviem ake zakony su na sk a kto tam vyplaca matersku- ak stat a je toa ko v prispevku a dalo by sa spatne doplatit dobrovolne nezamestnanecke tak si zaplatit odo dna kedy nerobis v uk cize mesiac dozadu a platit ho az do porodu - ak teda aj s tym co si tu odrobila mas tych 270 dni -mohla by si ziadat na sk ...ale naozaj netusim ci to tak ide-odkaz co si dala je 7 rokov staray - tam sa este niekto pytal na podporu co sa vtedy dala a dnes uz nie kedze zakony sa stale menia... naj by si mala poslat niekoho na sk aby sa ti spytal na to - ci sa da od nich ziadat

mokocchi
13. dec 2017

@silaviat pozistujem si cez niekoho na SR.dakujem