Materská z Čiech

mimurybka
12. jan 2019
mimurybkaautor
12. jan 2019
@mimurybka Dobrý deň, vie mi niekto poradiť, kde a ako sa mám informovať na materskú z Čech?
jatva
12. jan 2019
@mimurybka ak ide o penezitou pomoc v materstvi, tak cssz (socialka), ak rodicovsky prispevok, urad prace. Ak das konkretnu otazku, mozno budem jamat alebo ina z nas vediet. Matersku som z CR poberala 2x, rodicak 3x
mimurybkaautor
27. jan 2019
@jatva som tehotná, termín ešte nemám, ale okolo augusta, mám nárok na materskú zo Slovenska, ale len z minimálnej mzdy, som rozvedená, ale otec pracuje dlhodobo v Čechách, ...... Neviem na čo mám v Čechách nárok a ci vôbec a či sa to tam oplatí, viem, veľa otázok, ale asi tak v skratke, dik
damolly
27. jan 2019
Materskú dostávaš od zamestnávateľa kde pracuješ je to od kedy odchádzaš z práce po dobu pol roka potom sa tu v ČR dostáva rodičovský príspevok ak si odpracovala určitý počet dní neviem či to niesu dva roky alebo potom keď si ešte občan ČR. Neviem presne povedať čo k tomu treba ešte má to čaká lebo ma stále platí moja firma 🙂
lavender21
27. jan 2019
@mimurybka ak máš nárok na materskú na Slovensku, tak na tú nastupuješ 6 týždňov pred pôrodom a trvá 34 týždňov. Potom nastupuješ na rodičovskú dovolenku počas ktorej máš nárok na rodičovský príspevok. Na Slovensku je do troch rokov dieťaťa a dostávaš cca 220€ mesačne. Ak chlap pracuje v ČR, je možné, že si vieš požiadať o dorovnanie rodičovského príspevku do výšky ako je v ČR, ale to si nie som istá či ti to schvália, je potrebné sa informovať v ČR na úrade práce, lebo ten to vypláca. V ČR je to tak, že máš k dispozícii 220 000Kč, a sama si určíš za akú dlhú dobu si to vyberieš, maximálne do 4 rokov veku dieťaťa, ale je tam obmedzená maximálna mesačná výška podľa výšky materskej. To bude najistejšie keď si zistíš priamo na českom úrade práce. Ak máš trvalý pobyt na Slovensku a tu budeš s dieťaťom aj žiť, máš nárok na pôrodné, čo je cca 800€.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli