Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môže muž poberať materskú namiesto mojej rodičovskej?

kristina39
28. nov 2014

ahojte..je to sice hudba buducnosti ale nieco som citala aj tu na mk ale nevenovala som tomu pozornost ked sa ma to netykalo..par krat som tu postrehla ze ak mne skonci materska tak moze ist muz na matersku a ja do prace? a potom sa mozem vratit ja na rodicovsku alebo by musel muz pokracovat? Zistujem lebo by som chcela este jedno dieta ale penazi neni nikdy dost kedze mam uz 3..rozmyslam tak za 4roky..ja viem je to hrozne daleko dovtedy sa to moze este vela krat zmenit ale mozno aj nie..ak tu uz je takato diskusia tak mi dajte prosim link a pardon ze som vytvorila novu...dakujem vam za kazdu odpoved

anetkaadamko
28. nov 2014

áno, dá sa

kristina39
autor
28. nov 2014

@anetkaadamko dakujem.a potom by som sa,mohla vratit ja na rodicovsku?

katy1979
28. nov 2014

pokial viem moze poberat rodicovsku ale nie matersku. Kludne sa mozte striedat aj kazde tri mesiace

timca55
28. nov 2014

na rodicovsku dovolenku moze ist aj otec dietata

lucia0701
28. nov 2014

Aj na matersku moze ist otec. Niekde na sme bol v lete k tomu clanok. Skusim pohladat

sonetta
28. nov 2014

@kristina39 muz musi byt SZCO

kristina39
autor
28. nov 2014

@lucia0701 dakujem toto som chcela zistit..no uz len aby to nezmenili..

majusqa77
28. nov 2014

@kristina39 moze ist aj muz na matersku. tak isto, ako aj zena, nesmie popri tom pracovat v tom pracovnom pomere, z ktorého sa vyplaca materska. tak isto musi mat odrobene dni pred nástupom, aby mu vznikol narok. a aj keby ste mali viac deti, nemoze byt tak, ze jeden ma matersku, druhy rodicak...

majusqa77
28. nov 2014

@sonetta muz nemusi byt szco. muz moze ist na matersku a zena do prace

kristina39
autor
28. nov 2014

@majusqa77 ano tak by som to chcela..za 2 roky uz budu vsetky deti v skolke a ja pojdem do prace na 2 roky cize by my vznikol narok na metersku..ked by my skoncila isiel by muz ja do prace a potom by som do dovrsenia 3 rokov ostala ja na rodicovskej..

mimi8814
28. nov 2014

ak je muz szco tak moze pracovat dalej, nemusi rusit zivnost

sonetta
28. nov 2014

@majusqa77 ja som to myslela tak, ze zena moze vybrat matersku a muz po nej moze ist tiez na matersku, nie na rodicovsku, ale musi splnat urcite podmienky. je tu niekde o tom diskusia.

evittam
28. nov 2014

@sonetta Áno môže ísť na materskú, len musí spĺňať takisto podmienky, že bolo za neho platené nemocenské posledné dva roky minimálne 270 dní, nemusí byť SZČO-prečo aj.

majusqa77
28. nov 2014

@kristina39 len aj muz moze cerpat matersku max. do troch rokov veku dietata

dobromila1111
28. nov 2014

Áno, môže, do 3 rokov veku dieťaťa. Vy sa potom môžete vrátiť na rodičovskú a muž do práce.?musí spĺňať podmienky na materské ako aj žena.

maribell
28. nov 2014

@majusqa77
@dobromila1111
materska do troch rokov? ..ved to nema ani zena ..materksa je par mesiacov po porode potom nastupuje rodicak kotry je do troch rokov nie?

dobromila1111
28. nov 2014

@maribell
Ste to nepochopili správne🙂
Môže na ňu nastúpiť do 3 rokov dieťaťa, nie poberať🙂

dena1973
28. nov 2014

@maribell To nie je myslené tak, že sa materské poberá do 3 rokov veku dieťaťa! Ak vznikne nárok matke dieťaťa na materské, tak ho poberá 34 týždňov. Po ukončení poberania si za tých istých zákonom stanovených podmienok ako matka môže materské uplatniť aj otec dieťaťa. On má nárok ak splní podmienky nároku na materské na 28 týž. Do 3 rokov veku dieťaťa to je myslené tak, že ak si chce uplatniť materské aj otec dieťaťa, tak to musí stihnúť kým dieťa nedovŕši 3 roky.

bajana
28. nov 2014

Takze na jedno dieta je mozne poberat dve po sebe iduce materske? To sa mi nezda...

gapa
28. nov 2014

ešte pozor na toto:
http://www.socpoist.sk/aktuality-ucelove-uzatvo...
Účelové uzatvorenie novej pracovnej zmluvy kvôli materskému Sociálna poisťovňa neodporúča

02.09.2014
Nárok na materské si môže po dohode s matkou dieťaťa uplatniť aj jeho otec. Aby mu nárok vznikol, musí splniť zákonom stanovené podmienky nároku na materské. U zamestnanca medzi ne patrí aj absencia príjmu z toho nemocenského poistenia, z ktorého si nárok na materské uplatnil.

Sociálna poisťovňa zaznamenala viaceré prípady, keď poberateľ dávky materské ukončil existujúci pracovný vzťah a uzatvoril s tým istým zamestnávateľom novú pracovnú zmluvu. Naďalej tak poberá príjem zo zamestnania aj dávku materské. Sociálna poisťovňa preto upozorňuje, že v prípade, ak zamestnávateľ ukončí účelovo so zamestnancom pracovný pomer a po získaní nároku na nemocenskú dávku zamestnancom s ním uzatvorí nový pracovný pomer, aby mu umožnil poberať materské a zároveň vykonávať zárobkovú činnosť, Sociálna poisťovňa prešetrí pracovnoprávne vzťahy u dotknutého zamestnávateľa prostredníctvom inšpektorátu práce.

Dokument bol revidovaný: 02.09.2014
-------------------------------
tiež podľa Zákonníka práce ide u otca o čerpanie rodičovskej dovolenky podla § 166 ods.1 Zákonníka práce s poberaním materského (lebo md čerpá len žena - zamestnankyna). Bežná rodičovská dovolenka je u otca rodičovská dovolenka podla § 166 ods.2. To prvé sa berie ako výkon práce (odpracovaný dobu)- vzniká nárok na riadnu dovolenku a trvá mu poistenie v soc.poistovni, to druhé sa neberie ako výkon práce a má prerušené poistenie. Ale mzdárky v tom môžu mať hokej, tak je asi aj dobré to preveriť v soc.poistovni, či dobre to majú nahlásené, tj. v prvom prípade nahlásené čerpanie rodičovskej dovolenky otcom a v druhom prípade nahlásenie RD + nahlásenie prerušenia poistenia v SP a treba si v takom prípade dať prihlašku do soc.poistovne, ak chce, aby mu trvalo dôch.poistenie štátom (tč. z cca 483eur) aby mu nechýbali mesiace do dôchodku.

saxana36
28. nov 2014

@dena1973 a muz potom nesmie na tych 28 tyzdnov byt zamestnany?

dena1973
28. nov 2014

@saxana36 Ak splní všetky zákonom stanovené podmienky a vznikne mu nárok na materské, tak môže aj pracovať, ale z iného PP nie z toho, z ktorého išiel na materské. No môže sa stať, že všetky tieto skutočnosti dá SP preveriť cez inšpektorát práce viď. ako uvádza gapa - vyššie.

majusqa77
29. nov 2014

@bajana ano, moze

Tu začni písať odpoveď...

Odošli