• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Môžem na rodičovskej dovolenke dostať výpoveď?

1. decembra 2008 
Ahojte, moze dat zamestnavatel vypoved zamestnancovi pocas rodicovskej dovolenky ked pracuje na polovicny uvazok?
Dakujem.
1. dec 2008 o 11:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to:
v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke, alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,

Lenze nikde nepisu o tom co sa deje ked zamestnanec aj pracuje :sweat_smile:
1. dec 2008 o 14:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
libka,
ak pracuješ, tak vlastne nie si na rodič.dovolenke (oboje naraz sa nedá, leda žeby si mala dva prac.pomery. V jednom čerpeš RD a v druhom pracuješ), takže nie si v ochrannej dobe. Takže výpoved dostať počas vykonávania práce môžeš. Potom je aj dôležité, podla akého paragrafu si výpoved dostala. Napr. podla § 63 ods.1 písm. a) (ak sa zamestnávatel alebo jeho časť ruší) môžeš dostať výpoved aj počas čerpania rodič.dovolenky.

Ak by si však počas vykonávania práce dostala výpoved napr. podla § 63 ods.1 písm.b (napr. nadbytočnosť), začne ti plynúť dvojmesačná (príp. trojmesačná) výpovedná doba. A ak ty počas nej požiadaš zamestnávatela o poskytnutie rodič.dovolenky, tak zamestnávatel je povinný ti ju poskytnúť (zákonník práce § 166 ods.2). Ak na nu nastúpiš ešte počas plynutia výpovednej doby, tak v tomto prípade ti prac.pomer neskončí uplynutím VD ale ukončením RD (ZP § 64 ods.2). To ale neplatí pri výpovedi podla písmena a) (ZP § 64 ods.3 písm.a) ) !!!
1. dec 2008 o 14:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Ty si ale sikulka :wink: Dakujem. Dufam ze tu vypoved nedostanem, kedze ma pred mesiacom stiahli do roboty, ale ide sa prepustat, a radsej byt pripraveny ako prekvapeny :grinning: :grinning:
1. dec 2008 o 14:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Este otazka, ked poziadam zamestnavatela, ako rychlo ma musi opat uvolnit z prace na RD?
1. dec 2008 o 14:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
pozri ten § 166 ods.2. To nie je v ZP upravené. No do tých dvoch troch mesiacov, čo bude plynúť VD určite!
1. dec 2008 o 14:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
libka, rozmýšlam nad tvojím mottom :grinning: , že o čom to je, si sedím na kábly??? :sweat_smile: :fearful: žeby o trpezlivosti? :dizzy_face: :grinning:
1. dec 2008 o 14:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Hej, nieco v zmysle ze na kazdeho raz pride a nemusime ho za kazdu cenu zabit my a nechat sa zato zavriet :grinning:
1. dec 2008 o 14:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Jo a ked napisem este predtym ze chcem na rodicovsku tak som opat v ochrannej dobe? Asi to tak spravim pre istotu, a ked chcu nech robim mozu mi dat dohodu o vykonani prace. To by asi slo? :stuck_out_tongue_closed_eyes:
1. dec 2008 o 14:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
:grinning: dík za vysvetlenie

ak znovu nastúpiš na RD, tak si opäť v ochr.dobe. A môžeš robiť na dohodu samozrejme, len je to obmedzené hodinami za rok (dohoda o vyk. práce 350 na kalen.rok) a dohoda o prac.činn. myslím max. 10hod.týždenne.
1. dec 2008 o 15:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok