Môžem prísť o rodičovský príspevok?

zuzu267
12. jún 2013

Ahojte dievčece som na predlženom rodičovskom príspevku.Dopočula som sa že jednej maminke čo bola na predlženom RP. zobrali rodičovký zatože nebola 1 meiac s dietatom u lekára.Nestretli ste sa s tým niekto či je to pravda že ked nejdeš 1mesiac k lekárovi že možeš prísť o RP?Počula som že je to sprísnené 😒

bianka1
12. jún 2013

podla mna je to totálna blbosť 😉 iba tak Ti rodičák nemôžu zobrať ..

usiko
12. jún 2013

no, popravde povedane, v posmienkach na rodicak je nazoaj to, ze musis chodit s dietatom na pravidelne kontroly, takisto ako v podmienkach na matersku ze ty ako tehula si musela absolvovat vsteky predpisane kontroly, takze je dost mozne ze sa do toho urad prace moze obut...

dejnas
12. jún 2013

@zuzu267 prepáč, to kde si počula taký výplod? 😕 😕 😕 v žiadnom prípade to tak nefunguje.... dotyčná maminka alebo niekto si parádne vymýšľa 😝 načo má akože chodiť každý mesiac k lekárovi, ak nemusí? to, že je na predĺženej rodičovskej neznamená, že musí byť s dieťaťom non-stop u lekára, i keď to nepotrebuje...
úrad nesleduje, ako často chodíš s dieťaťom k lekárovi.... posudzuje len jeho zdravotný stav pri každoročnom prehodnotení žiadosti príspevok (nie počet návštev u lekára)
takže späť k tvojej otázke - je to úplný nezmysel 😉

kejtie21
12. jún 2013

Ale jej predlzili rodicovsku dovolenku na zaklade nejakeho zdravotneho problemu dietata, z tohto titulu si myslim ze ak neabsolvujes potrebne prehliadky u odborneho lekara ktory jej odobril predlzeny rodicovsky tak sa to moze stat... samozrejme ak neprides napr. na preventivku tak si myslim ze sa to toho netyka, ale len navstev u lekara na zaklade ktoreho zostali na predlzenej RD.

gapa
12. jún 2013

Zo Zákona o rodič.príspevku, zdroj: http://www.employment.gov.sk/legislativa.html
§ 3
Nárok na rodičovský príspevok
(1) Oprávnená osoba má nárok na rodičovský príspevok, ak
a) zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa a
b) má trvalý pobyt3) alebo prechodný pobyt4) na území Slovenskej republiky (ďalej len „pobyt“).
(3) Riadna starostlivosť o dieťa podľa tohto zákona je starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme všestranného fyzického vývinu a psychického vývinu dieťaťa, najmä primeraná výţiva dieťaťa, hygiena dieťaťa, výchova dieťaťa a dodrţiavanie preventívnych prehliadok dieťaťa podľa osobitného predpisu.6)
----------------------------------

podmienkou na nárok na RP je aj riadna starostlivost, ktorou sa považuje aj dodržiadvanie preventívnych prehliadok ale nepočula som o takom prípade a hladala som ako potom odnímu nárok a či to doplatia či ako, no nenašla som (možno to tam je, len nevidím). Ale aj tak sa mi to zdá nereálne, aj ked teraz sa dosť pritvrdzuje, aj tak.