Informácia o ochrane osobných údajov a používaní cookies.

Prečítaj

Musím po nástupe na materskú vybavovať niečo v DSS?

Dňom 16.07.2009 som na základe rozhodnutia Sociálnej poisťovne nastúpila na MD a stala sa poberateľkou materského príspevku. nakoľko som účastná na starobnom dôchodkovom sporení ako sporiteľ - zamestnanec, bola som na SP osobne vypísať a podať tlačivo "Oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení" (časť A).
neviete mi náhodou niekto poradiť, či musím ísť takisto niečo v súvislosti s druhým pilierom vybaviť aj do správcovskej spoločnosti?
ďakujem.
adulikacik
24. aug 2009
ahoj Siouxsie, nie nemusíš tam ísť. Ja som bola aj v správcovskej spoločnosti a povedali mi, že to stačí len na sociálke. Tak aspoň to. Aj tak je tých papierovačiek až až. Teda najmä po pôrode.
siouxsieautor
24. aug 2009
ďakujem adulikacik🙂
to som rada, lebo na SP ma nenapadlo sa dotyčnej pani, čo ma vybavovala, na toto spýtať. a mám tiež takú skúsenosť, že pokiaľ sa na niečo sama iniciatívne nespýtam, úradníčky mi nič viac nepovedia, než to, čo musia. žiaľ 😞
gapa
24. aug 2009
siouxsie, súhlsím s adulikacik.

no nezabudni potom po skončení poberania materského (ak chceš súvislé dôchodkové poistenie, tak nejneskôr den po ukončení poberania materského!!! t.j. prvý deň čerpania RD) zájsť na SP podla bydliska a podať si prihlášku na RLFO + čestné vyhlásenie o riadnej starostlivosti + oznámenie o sporitelovi časť B +kopia rodného listu,

najlepšie si to prefotiť (vypísať 2x), nechať potvrdiť prevzatie pečiatkou soc.poistovne a odložiť k zápočtovým listom (ak by bol pri nástupe na dôchodok problém, že to napr. stratili...)
siouxsieautor
24. aug 2009
gapa ďakujem aj Tebe za info.
o ďalších povinnostiach, o ktorých píšeš som vedela, ale vari Tvoj príspevok môže pomôcť aj ďalším mamičkám, nakoľko v úradných papierovačkách súvisiacich s tehotenstvom a následne materstvom sa tak veľmi komplikovane orientuje.
gapa
24. aug 2009
🙂
dalma1
24. aug 2009
ahoj gapa,
som na materskej od 13.jula. Do socialnej poistovne som už dala oznamenie časť B - II.pilier. predtým sa informovala a jedna poisťovňa mi povedla, ako už bolo hore popísane, že až po skončení materskeho musím podať prihlášku na RLFO, čestne vyhlasenie, časť B a kopiu RL. V druhej poisťovni mi povedali, že tieto veci musím podať do 45 dní odo narodenia dieťaťa. Vlastne ao je to. Aj na zadnej strane oznámenie o sporiteľovi je napísane, že do 45 dní., díky
dalma1
24. aug 2009
gapa, oprava časť A som dala
gapa
24. aug 2009
dalma,

A))
1. ak si zamestnaná alebo povinne nem.poistená szčo
a zároven
2. máš nárok na materské

t.j. počas poberania materského ti trvá prac.pomer (ako to napísať u szčo neviem, no predpokladám nesmieš ukončiť szčo a byť povinne nem.poistená)

tak v takom prípade až po ukončení poberania materského.

😎))
Ak niečo z toho neplatí
napr.
- nemáš nárok na materské ale si zamestnaná alebo
- síce máš nárok na materské ale nie si zamestnaná ...

tak platí tých 45dní od pôrodu

C)))
No a asi najmenej jasné su prípady ak skončí zamestnanie počas poberania materkého, to asi treba podla toho, či už je dieťa narodené atd, bud do 45dní od pôrodu alebo hned den po ukončení zamestnania, ak zamestnanie končí napr. 2mesiace po pôrode.
dalma1
24. aug 2009
gapa,

ďakujem Ti veľmi pekne. Ja som zamestnaná, od 13. júla dostávam aj materské. Tak podám všetky papiere až po ukončení poberania materského.
díky. príjemný deň
gapa
25. aug 2009
dalma,
ok.
Zájsť na SP môžeš radšej aj skôr (napr. ked si prídeš po potvrdené potvrdenie zo SP o dlžke poberania materského pre nárok na rodič.príspevok, tam máš aj presné dátumy), no na prihlášku RLFO daj dátum vzniku poistenia v časti 10 den po ukončení poberania materského t.j. prvý den čerpania RD.
lillie79
28. aug 2009
ahojte,
som nasla ten formular na webe soc. poistovne a tam pisu, ze oznamenie treba podat do 30 dni odo dna rozhodnutia, ze som na MD. to znamena, ze skor nemozem, kym nedojde od nich doklad, ze mi priznavaju matersku? :-|
dik za info.
😉
gapa
28. aug 2009
lilie,
ak si v II.piliery, máš nárok na materské a zároven si zamestnaná alebo povinne nem.poistená szčo, tak áno, treba poslať oznámenie o účasti na dôch.sporení do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského, inak ti po dobu poberania materského nebudú odvádzať do II.piliera.

týchto 30dní sa netýka mamičiek, ktoré nie su zamestnané alebo povinne nem.poistené ako szčo, aj ked poberajú materské, oni si musia dať prihlášku do 45dní od pôrodu a s ním aj vyplnia časť B (vid nižšie)

u zamestnaných mamičiek s nárokom na materské sa časť B vyplna (podpisuje) a pripája k prihláške na registr.liste fyz.osoby + rodnému listu dieťaťa + čest.prehlásení o riadnej starostilivsti o dieťa. Toto všetko treba podať najneskôr v den po ukončení poberania materského, ak chcete súvislé dôch.poistenie.
siouxsieautor
29. aug 2009
lilie79,
ja som bola na SP s tlacivom "Oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení" (časť A) este pred tym, ako mi samotna SP postou dorucila Tebou spominane rozhodnutie o priznani materskeho. aby to bolo presne, tak bola som tam presne 9 dni pred tym, ako som ho postou obdrzala.
pani na socialke, ktora ma vybavovala povedala, ze to nevadi, ze uz ho i tak spracovavaju, len to nejaky cas trva, kym je mamicke aj dorucene. takze nemusis na rozhodnutie bezpodmienecne cakat a mozes si to v klude vybavit aj popredu. z vyplneneho tlacivka, ktore som na SP odovzdala - "Oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení" (časť A) som si urobila pre seba kopiu, ktoru som si dala zodpovednej zamestnankyni SP potvrdit, aby som mala doklad do buducnosti a nikto mi nikdy nemohol tvrdit, ze som si svoju povinnost nesplnila.
lillie79
29. aug 2009
ahojte,
dik za info.
tak tam teda skocim buduci tyzden a odovzdam ten papier. teda staci cast A, ak som tomu spravne rozumela, kedze idem na MD resp. uz som a som zamestnana. tiez si myslim, ze im to dlho trva. lebo rozhodnutie o PN, co som bola v juli mi doslo az po polke augusta. :-| si davaju na cas.

este taka otazka, netreba im dat info, ze v ktorej spravcovskej spol. som? to info uz maju, nie? a ako je to potom ked mi bude koncit MD? treba to ist zrusit alebo plati to aj pocas rodicovskej dov.? ak by som nesla spat do prace...
siouxsieautor
29. aug 2009
lillie79,
spravne si napisala, v Tvojom priprade vyplnit treba iba cast A (Tvoj pripad je presne mojim pripadom).

k Tvojej dalsej otazke:
- SP je informovana o tom, kto je Tvojou spravcovskou spolocnostou
- po skončení poberania materského (ak chceš súvislé dôchodkové poistenie, tak nejneskôr den po ukončení poberania materského!!! t.j. prvý deň čerpania RD) zájsť na SP podla bydliska a podať si prihlášku na RLFO + čestné vyhlásenie o riadnej starostlivosti + oznámenie o sporitelovi časť B +kopia rodného listu.
lillie79
31. aug 2009
siouxsie,
dik za infosky.

viem tam s tym dokladom poslat aj manzela, vsak??? ja sa uz necitim najlepsie a resp. on chodi uz vsade so mnou, keby to na mna prislo...
ta skratka RLFO je co??? :-|
gapa
31. aug 2009
registračný list fyzickej osoby 🙂
lillie79
31. aug 2009
gapa - dikes 😉
siouxsieautor
31. aug 2009
lillie79,

myslim, ze v tomto konkretnom pripade na SP mozes s cistym svedomim poslat s vyplnenym a Tebou podpisanym tlacivom kludne aj svojho manzela. ved ani moju totoznost si zodpovedna pani SP neoverovala.
gapa
31. aug 2009
inak aj môj manžel odnášal prihlášku (v r.2008) a bez problémov. Vtedy sa ešte oznámenie o účasti na dôch.sporení po doručení rozhodnutia nedávala.
lulu26
31. aug 2009
Caute baby,

potrebujem poradit, som nezamestnana, 11.9. ma moj lekar uz vypisuje na matersku, ale nemam na nu narok, lebo bez prace som uz od novembra a vraj som neotehotnela v ochrannej lehote.
ale platim si dobrovolne nemocenske, som teraz aj na rizikovom a zo socialnej mi vyplacaju z min. mzdy..
pisete tu nieco o 2.pilieri, tam som platila aj ja, mam na nieco narok?

dakujem
gapa
31. aug 2009
lulu,
ak nie si zamestnaná ani povinne nem.poistená szčo, tak za teba bude štát platiť do II.piliera (ak ho teda máš a chceš aby platil) odo dna pôrodu, ale len za podmienky, že si podáš prihlášku na SP podla bydliska do 45dní od pôrodu a k prihláške na RLFO pripojíš oznámenie o účasti na dôch.sporení a podpíšeš časť B (samozrejme treba aj ostatné prílohy a to kopia RL dieťaťa + vyhlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov)
rene82
2. sep 2009
gapa vedela by si mi prosím zaslať všetky linky na tlačivá, ktoré treba vyplniť na druhý pilier? Nejak sa v tom nevyznám na stránke soc. poisťovne. Ďakujem ti veľmi pekne.
lillie79
2. sep 2009
ahoj,
tu je link...

5te z vrchu - Oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení
http://www.socpoist.sk/491/1226s
gapa
2. sep 2009
rene,
v tom linku, čo dala lilie je to tlačivo

piate (oznám. sporitela ak si v II.piliery
šieste (RLFO
tuším dvadsiateprvé (vyhlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa
+kopia rodného listu dieťaťa
rene82
2. sep 2009
lillie, gapa ďakujem pekne. Takže tam mám poslať všetky tri tlačivá?
laua
2. sep 2009
ahojte, možno by ste mi vedeli poradiť aj v tejto téme.. bola som v II pilieri a ten som zrušila po určittom čase, ale neviem ako je to s peniazmi, ktoré tam boli či sa automatický niekde presunuli no hádam neprepadli alebo také niečo nikto ma o ničom doposial neinformoval ani ja sama som sa o takéto veci vobec nezaujímala. Ak by ste mi vedeli poradit bola by som rada. dakujem
dasa27
10. sep 2009
Ahojte, ak podam do SP ziadost o zucastneni sa na dochodkovom sporeni, tak som poistena od prveho dna nastupu na MD?
A este prosim o vysvetlenie... tato ziadost sa podava, aby mi posielali peniaze do 2.piliera (nakolko som jeho sporitelka) alebo je to vseobecne dochod. sporenie (1.pilier)?...proste ak by som nepodala tuto ziadost, do 2.piliera by mi neodvadzali nic, ale dochodkovo poistena by som bola, nie??? (... lebo pocas materskej som poistenkyna statu, ak mam dobre info, vsak?) Chapem tomu spravne?
Dakujem pekne za odpoved a vysvetlenie.
gapa
10. sep 2009
dasa,
ak si zamestnaná a máš nárok na materské, tak automaticky si počas MD dôch.poistená štátom. Ak doručíš do 30dní od doručenia rozhodnutia o priznaní materského na SP oznámenie o účasti na dôch.sporení (ii.piliery), vyplniť časť A, tak ti budú od nástupu na MD odvádzať aj do II.piliera počas poberania materského. Ak to nestihneš, tak do II.piliera odvádzať počas poberania materského nebudú vôbec.

Nástupom na rodič.dovolenku ale zamestnávatel preruší všetky poistenia v soc. poistovni zai zametnankynu. Takže preto treba najneskôr prvý den RD/den po ukončení poberania materkého doniesť na SP prhlášku na RLFO + kopiu RL dieťaťa + vyhlásenie o starotlivosti o dieťa a ak si v II.piliery, tak aj oznámenie o účasti na dôch.sporení (vyplniť časť 😎. V takom prípade bude dôch. poistenie bez prerušenia.
Ak toto nepodáš, tak nebudeš od nástupu na RD vôbec dôch. poistená. Ak nepriložíš to oznámenie časť B, tak ti nebudú odvádzať do II:piliera.
gapa
10. sep 2009
laua,
tie penieze zo správcovskej spoločnosti pošlú do soc.poistovne. Nič neprepadne. No predpokladala by som, že ti správ.spoločnosť o tom niečo pošle.

Začni písať odpoveď...

Odošli