Muž ma materskej

erikaa09
4. júl 2018

Ahojte. Chcem sa opytat keďže muž zarába lepšie ako ja premyslame zeby on siel na matersku ? Môže ďalej pracovat ? V tej istej firme? Musí mať novu zmluvu ? Alebo aj tu co má teraz ? A ja by som si platila sama odvody keďže starsi syn už ide do skoly? Asi koľko eur? Ci ako to funguje ? Ďakujem pekne za odpovede

danajahotkova
4. júl 2018

Prečo nechceš ísť normálne na úrad práce aby si nemusela sama platiť odvody? 🙂

erikaa09
autor
4. júl 2018

@danajahotkova s malým babom sa hlásiť každý mesiac? A hľadať pracu ?

silvi70
4. júl 2018

Nemusela by si sa hlásiť, niekde sa tu v témach rozoberalo, že ty sa nahlásiš na sociálke ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, skús sa informovať.

erikaa09
autor
4. júl 2018

@silvi70 to viem ale dá sa to aj aj vtedY ak muž bude na materskej ?

danajahotkova
4. júl 2018

@erikaa09 Neviem, no príde mi to ako lepšie riešenie ako si platiť tie odvody sama. To sú zbytočné peniažky, ktoré by sa vám možno zišli na niečo iné. Ja som si pri prestupe do novej práce zaplatila zdravotku sama za dva týždne a bolo to nejakých 14 eur tuším

danka1611
4. júl 2018

Prečítaj si diskusiu "otec na materskej"tam je všetko

erikaa09
autor
4. júl 2018

@danka1611 čítala ale moj prípad som nenasla

lenka24g
4. júl 2018

najskor som poberala ja matersku a teraz pobera manzel na to iste dieta.dalejpracuje manzel v tej istej firme ale na novu zmluvu,kedze zo starej mu ide materska.ja som evidovana ako starajuca sa o dieta do 6 rokov.

danka1611
4. júl 2018

@erikaa09 je tam všetko ak máš ty nárok na materskú musíš najskôr ty ju vyčerpať..potom môže tvoj manžel ísť po tebe na materskú.V sociálnej poisťovni ti dajú tlačivo ohľadom materskej pre manžela potom, s mužom spisete žiadosť že preberá dieťa do svojej starostlivosti a že on ani ty nepoberate rodičovský príspevok. Následne zanesies všetky papiere do sociálnej poistovne..
Keď ti príde z úradu vyrozumenie o odňatie pôjdeš s tým na zdravotnú poisťovňu a ty sa od toho dňa kedy nastúpil muž na materskú nahlásis ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov.
Tvoj muž môže ďalej pracovať u zamestnávateľa,ale pozor musí ísť o nový pracovný pomer čiže nová zmluva proste všetko..nesmie na tú istú zmluvu pracovat, z ktorej čerpá materskú...
Pozri si aj na sociálnu poisťovňu časť nemocenske-materska-otec na materskej

lavender21
4. júl 2018

@erikaa09 a tebe pracovný pomer naďalej trvá? Manžel musí mať novú zmluvu ale pokiaľ viem nemôže byť ani na tej istej pozícii...

silvi70
4. júl 2018

@erikaa09, dá sa to

erikaa09
autor
4. júl 2018

@danka1611 ďakujem pekne. Myslela som ze to je trochu inak ze muž môže ísť hneď Od zaciatku Na MD..

erikaa09
autor
4. júl 2018

@lavender21 ano trvá. Ale tym ze je mám nizky príjem som chcela aby šiel muz Na MD

danka1611
4. júl 2018

@erikaa09 nie pokiaľ máš nárok ty,tak najskôr musíš ísť ty a až potom tvoj muž.

lavender21
4. júl 2018

@erikaa09 ok, ale to je dôležitá info. Lebo kým ti pracovný pomer trvá, po skončení tvojej materskej zamestnávateľovi oznámiš že ideš na rodičovskú dovolenku. Ak pôjde muž hneď na materskú, tak si o rodičovský príspevok ani nemusíš žiadať, požiadaš len o potvrdenie z úradu práce že ho nepoberáš. Muž môže pracovať u toho istého zamestnávateľa na novú zmluvu ako sme písali a ty sa na zdravotnej poisťovni prihlásiš ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov a nemusíš si platiť odvody... Keď muž skončí materskú požiadaš si o rodičovský príspevok.

lavender21
4. júl 2018

@erikaa09 myslím, že teoreticky keď bude mať bábo 6 týždňov môžeš si požiadať o ukončenie tvojej materskej, ale o zvyšok peňazí jednoducho prídeš. Ak máš materskú vyššiu ako je rodičovský príspevok tak sa ti to z dlhodobého hľadiska určite neoplatí...

ukulela
4. júl 2018

@erikaa09 a ty nemas narok na matersku vobec? ak mas, tak najprv si - hoc aj nizsiu - vycerpaj predsa ty. manzel ju moze vycerpat do troch rokov dietata. je jedno, kedy to naplanujete, ale porieste to tak, aby si nebola zatazena odvodmi. ano, moze robit u toho isteho zamestnavatela, ale na inu zmluvu, nie na aktualnu. u nas to chlapi riesia tak, ze zvacsa cerpaju MD az ked ma dieta 2 a pol roka a matka sa vtedy vracia uz do prace.

evittam
4. júl 2018

@danajahotkova Ziadne odvody platiť nemusí. Prihlási sa na ZP ako osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov.
Ak niecomu nerozumies tak nerozdavaj rady.

evittam
4. júl 2018
evittam
4. júl 2018

@erikaa09 Akoze nenašla?! Aky si konkrétne prípad? Citaj lepsie. Muz moze ist na MD az po tvojej MD, ak mas ty nárok na MD musis ist najskor ty-MD je prednostna dávka. Ak by si na MD nemala narok tak môže ist muz na MD po 6tyzdnoch od narodenia dieťaťa. Ty si po MD vedena v SP ako osoba starajuca sa o dieta do 6rokov, mozes napr.poziadat o RD v jednom mesiaci-ked skonci MD a od ďalšieho moze ist muz na MD-dostanete aj RP. Počas mužovej MD si ty naďalej na RD bez nároku na RP, Na ZP sa prihlásis ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov. Muž môže pracovať ale na inu pracovnú zmluvu ak u toho istého zamestnávateľa tak aj na inu prac.poziciu.