Na aký príspevok má nárok tehotná študentka?

matuliatko59
16. feb 2015

Ahojte baby, viem, že týchto tém je tu už veľa ale nieje tu na konkrétny rok 2015. Prosím Vás v júly mám termín pôrodu a v júni končím tretí ročník bakalárskeho štúdia, chcem sa spýtať aké nároky mám na príspevky na dieťa, materskú a pod. Načo sa zamerať a čo si vyžiadať keďže som nezamestnaná pomohla by mi každá koruna. S priateľom nie sme zobratí. Veľmi Vám pekne ďakujem za odpovede a Vaše skúsenosti. Majte krásny deň 🙂

majusqa77
16. feb 2015

rodicak a pridavky na dieta. a otec dietata danovy bonus

meluela
16. feb 2015

@matuliatko59 pred porodom nedostanes nic, odo dna narodenia dietata rodicovsky+pridavky=226eur kazdy mesiac (vybavujes na upsvar po tom, ako im donesies papier zo soc.poistovne ze nemas narok na matersku), stat za teba bude tiez 3r platit zdravotne odvody a dochodkove

k tomu prispevok pri narodeni (cca. 800e)

podla vasej situacie ak nebyvas s rodicmi mozno este nejake male prispevky s upsvaru

a drzim palce nech stihnes dokoncit skolu, lebo inak ti mnohe skoly nauctuju ak nastupis po preruseni pekne mastnu pokutu napriek tomu ze sa tvaria ze matka ma narok na prerusenie studia, ale v praxi to funguje inak 😒

matuliatko59
autor
16. feb 2015

majusqa77 a danovy bonus je v akej výške? ci to zavisi tiez od platu otca?
meluela no uvidim co stou skolou bodaj by sa podarilo dokoncit 🙂 dakujem. momentálne inak byvam s rodicmi ale chystam sa tam za mesiac prestahovat k priatelovi. cize tam by mohli byt tiez nejake prispevky? len ja mam 24 rokov neviem ci aj tam to platí.

majusqa77
16. feb 2015

@matuliatko59 cca 20€. ak pracuje, moze si ho uplatnovat mesacne v praci. ak nie, tak v rocnom zuctovani dane/danovom priznani - tu je podmienka, ze musi mat za rok prijem 6-nasobok minimálnej mzdy (za rok 2014 to bolo 2112€)

sense
16. feb 2015

@matuliatko59 pokial priatel pracuje ziadne ine prispevkynedstanes...cize rodicak plus pridavky a jednorazovy prispevok pri narodeni dietata...

matuliatko59
autor
16. feb 2015

a tie pridavky su baby kolko? ten jednorazovy je 829 e nejak to som si zistovala ale ako je to s prispovkom?

alenah31
16. feb 2015

@matuliatko59 daňový bonus na jedno dieťa je bez ohľadu na zárobok rovnako u každého 21,41€, ty naň nárok mať nebudeš - poberá ho rodič, ktorý pracuje, čiže hneď ako sa dieťa narodí tak tvoj priateľ si ho môže uplatniť v práci - nahlási ho ako zmenu a podpíše to vo Vyhlásení (niekde pýtajú aj kópiu RL, ale nie je to podmienka). Ty budeš poberať RP a rodinné prídavky, ktoré sú vo výške 23,52€. Pokiaľ budete žiť spolu môžete sa pokúsiť získať príspevok na bývanie - je to ale strašne málo, toto záleží od príjmu osôb žijúcich v jednej domácnosti. Okrem toho pokiaľ študuješ dennou formou máš nárok na výživné od rodičov - len podotýkam, že súd ho určuje osobitne a len v nutných prípadoch.

sense
16. feb 2015

@matuliatko59 pridavky su okolo 23 e, rodicak 203e mesacne, a jednorazovy tych 829

vika35
16. feb 2015

rodicovsky prispevok je okolo 203,20 plus pridavok na dieta 23,52. bonus si moze uplatnit otec ak pracuje cca 21.
kedze nie ste zobrati otec dietata by ti mal prispievat.

este dostanes ten jednorazovy prispevok pri narodeni.

myslim, ze na nic ine ti narok nevznikne. mozno nieco malo ako davka v hmotnej nudzi ale pochybujem. kedze oni urcite budu brat v uvahu, ze by ti priatel mal davat aspon minimalnu sumu alimentov.

matuliatko59
autor
16. feb 2015

Ďakujem Vám baby veľmi pekne. Tak my s priateľom žiadne alimenty riešiť nebudeme keďže sme za bábatko radi a žijeme si spolu chváľabohu dobre. samozrejme že na dieťaťko mi bude prispievať ale keď sa dá chcela som aj ja získať čo najviac aby som nebola úplne závislá od priateľa.

draik
16. feb 2015

@matuliatko59
Ak by ste chceli čokoľvek naviac od štátu, tak by ste museli mať priznané výživné, prípadne aj príspevok na úhradu nákladov nevydatej matky. V prvom rade sa majú o dieťa resp. aj navzájom postarať rodičia dieťaťa, až potom nastupuje štát.

sissy27
16. feb 2015

@matuliatko59 získať čo najviac, aby si nebola závislá od priateľa? sa mi nožík vo vrecku otvára... v prvom rade - ak sa cítiš od neho závislá, tak si poriešte vzťah tak, aby ste boli rovnocenní partneri... dieťa ste chceli, tak sa máte aj postarať a nie že "získať čo najviac" peňazí od štátu... ak chceš finančnú nezávislosť, tak treba pracovať...

moni244
16. feb 2015

@sissy27 toto aj mňa vytočilo, študuje, nerobí a ešte by chcela neviem aké dávky od štátu

matuliatko59
autor
16. feb 2015

Niekedy baby nemusíte chytať za slovíčka a nesudiť podľa písmen čo napisem. zato ze som momentalne nezamestnana neznamena že som nikdy nepracovala. podledny rok ale len na dohodu a brigadne a tak kadejako. mrzí ma že ste to všetky pochopili po tejto stránke. a nemusi sa vam ani nozik vo vrecku otvarat ja som ani jednej zvas neublizila 🙂 nehnevajte sa.

jajurka
16. feb 2015

@moni244 toto myslis vazne?? keby na tej vysokej nikto nestudoval, kde by sme teraz asi tak boli..

moni244
16. feb 2015

@jajurka ja nevravím neštudovať, ja len tvrdím, že niekto študuje, otehotnie a čaká bohvie aké dávky od štátu a my, čo robíme, musíme dostať to isté ako človek, čo nepracoval, toto je to, čo ma štve

tina147
16. feb 2015

moni244 podľa mňa si reagovala zbrklo, ona chcela len poradiť na aké prídavky má nárok a nie na tvoje múdre reči. Momentálne študuje na vysokej škole pomaly každý 3tí človek to by asi mali nárok potom otehotnieť len tie čo pracujú nie?

lunnita
16. feb 2015

@matuliatko59 myslim ze sa da vyriesit aj socialne stipendium...treba sa na to opytat to je tusim tiez okolo 200e(max. prispevok

matuliatko59
autor
16. feb 2015

lunnita ďakujem, len ja už končím tento rok čiže neviem či by mi dali nato nárok 🙂

evittam
16. feb 2015

@alenah31 A k žiadosti o daňový bonus je povinnosť prikladať RL dieťaťa...... 🙂 , prikladá sa to k dokladom zamestnanca, ak nie je zamestaný a bude si robiť DP sám, tak sa RL prikladá k DP - teda samozrejme kópia.