Na aký príspevok mám nárok ak som v SR nepracovala?

beee
11. jún 2008

ahojte..
chcela by som sa opytat na aky mat.alebo rodicovsky prispevok mam narok,teda budem mat,ak som nikdy na SR nepracovala, nakolko sme uz 2 roky v zahranici... teda, mam sa tesit?? alebo tu este potiahneme.... veeelmi pekne voprad dakujem

hrasula1
28. okt 2008

25 000 by sa malo dostavat pri 1,2,3 dietati
ale co je sila, ked sa mi narodila prva dcera ten prispevok bol asi 4000 sk a bolo to pred piatimi rokmi a pri druhej tak isto, az potom schvalili tych 25 000 aj pri druhom dietati. nemohli dat hned vsetkym mamickam rovnako? tak si myslim ze niektore maminy sme boli o to ukratene, vlasne nie maminy ale deticky, lebo aj ja nam by sa zisiel novy kocik, ale za tych 4000 si ho teda nekupim a kopu inych veci, ktore by som chcela dat svojmu dietatu aj ked viem ze to nie je az taka velikanska suma ale urcite by nas to potesilo.

leony83
29. okt 2008

ahojte!
baby viete mi poradiť? je to zložitá situácia....
termín pôrodu mám stanovený na 24.1.2009. Na materskú dov. by som mala nastúpiť už od 16.12.2008. Materskú by vypočítali z roku 2007. Ak by som chcela, aby mi vypočítali z roku 2008, môžem zostať do 31.12.2008 v robote? Môj dok. vraví, že v žiadnom prípade... Nemá niekto z vás také skúsenosti?

keilka
10. feb 2009

Ahojte, mohli by ste mi prosim poradit?
Pracujem 2 roky v jednej spolocnosti, ktora zatvara prevadzku a tak nas hromadne prepustaju, ja som tehotna, v 4 mesiaci, ked prevadzka zavrie budem cca v 6. mesiaci, takze to znamena, ze by som este mala pracovat a nie byt doma.
Mam ist na urad prace, kde im oznamim moju situaciu a zaevidujem sa ako nezamestnana, mam ist na pn-ku,alebo jednoducho doma sediet kym nebudem mat narok na odchod na matersku dovolenku.
Ide mi tam o to, aby som dostala hlavne potom tych 55 percent z toho vymeriavaceho zakladu ako matersku.

Kedze spolocnost konci, potrebujem si nieco od nej vyziadat na to aby mi potom bola aj skutocne ta materska vyplacana,alebo ide to vsetko automaticky?

Dakujem

ingulka
10. feb 2009

ahojte,
neviete ako to je, ked budem pocas rodicovskej dovolenky pracovat na polovicny uvazok? Aky rodicovsky prispevok mi patri? Viem, ze je to rozdielne podla toho, ci dieta dam do sukromnych jasliciek, alebo ostane doma s babkou... ale neviem presne kolko...

vopred dakujem

jaduska
10. feb 2009

ingulka, ak začneš pracovať na "normálny" pracovný pomer a dáš dieťa do jasieľ, tak môžeš dostávať príspevok na náklady s jasličkami, maximálne vo výške rodičovského príspevku. Ak ostane doma s babkou a tá ti nebude "faktúrovať" opatrovanie, tak dostaneš krátený rodičovský - 25%, čo je cca 1200 Sk. Ak budeš pracovať na dohodu, tak rodičovský ostáva v plnej výške

ingulka
10. feb 2009

jaduska, dik za odpoved... ale praca na dohodu a praca na polovicny uvazok nie je to iste, alebo ??? 😒

anib
10. feb 2009

Nie ingulka, nie je. Praca na dohodu - exist 2 druhy: 1.dohoda o vykonani prace - max 350hod do roka
2.dohoda o prac.činnosti - max 10hod/tyzdenne-teda 40h do mesiaca. Si bud vedena na UP alebo ako Dobrov.nezamestnana si platis odvody do zdrav.poist Ty. Rodičovsky dostanes tych 4780,-sk v plnej vyske.
No a praca na 1/2uvazok - to je praca na zmluvu, kde ti zamestnavatel plati vsetky odvody aj do soc.poist aj do zdravotnej, mas narok na plat.dovolenku, atd...A na rodicovsky nemas narok -len tych 1200sk.

jaduska
10. feb 2009

nie ingulka, nie je to to isté - presne ako píše anib

jami3
10. feb 2009

baby, preberáte tu prácu
neviete náhodou, ako je to, keď mi v marci končí rodičovská, ja by som malých dala do škôlky už teraz - aby si zvykli - neprídem o rodičovskú? Pracovať pôjdem až normálne, kedy mi konči rodičovská. Lebo mi bolo povedané, že my spadáme ešte pod ten starý systém - ako je to vlastne? Dík 🙂

jaduska
10. feb 2009

no jami, adaptačný pobyt už bol preberaný v iných témach, ale aby si nemusela hľadať - niektoré baby tvrdili, že deti mali v MŠ na adaptačnom (tak 4 hod denne) a rod.príspevok dostávali v plnej výške, ale napr.gapa našla na tlačivách, ktoré sa vypĺňajú pre ÚPSVaR, že pri adaptačnom pobyte nárok na rodičovský príspevok zaniká... Takže najlepšie je opýtať sa priamo na úrade. Ak ich dáš do MŠ v priebehu mesiaca, tak rodičovský dostaneš celý. Napr. ak by do škôlky nastúpili 2.marca - normálne na celý deň, tak rodičovský za marec dostaneš celý. Ale myslím, že keď sú dvaja parťáci, tak problém s adaptáciou mať nebudú - dvojčatá to vraj zvládajú ľahšie 🙂

chrisxgas
20. mar 2009

ahojte baby ja mam problem,ja som od februara na svk, ale neplatila som si nic....viete mi niekto povedat ci vobec dostanem nieco od statu tych prvych 6mesiacov ?a som aj nezamestnana cize z tej strany matersku nedostanem...je mozne nieco ziskat od statu ak som si neplatila dobrovolne poistnenie?

gapa
20. mar 2009

chrisxgas,
a v UK si robila? bola si nemocensky poistená? Ak áno, máš o tom doklad, nejaké E116 alebo neviem, ktoré číslo to je.
No a nemáš niekoho známeho, kto by ťa zamestnal aspon na chvílu?

Ak by si bola nem.poistená aspon pár dní na SK, tak by sa ti mali prirátať dni z UK v posledných dvoch rokoch pred pôrodom do dní nem.poistenia, ktorých potrebuješ aspon 270. Nemám s tým skúsenosť, no za pokus by to stálo. Príp. to treba overiť v SP. No to len v prípade, že sa aspon na pár dní zamestnáš. Stačí napr. 5 alebo aj menej.

Ak to ale nepôjde, budeš mať nárok na rodič.príspevok od mesiaca pôrodu. T.č.je výška RP 4780,-Sk a nárok je do 3-och rokov, ak nebudeš zárobkovo činná (pracovať na prac.zmluvu, szčo) a o dieťa sa budeš starať osobne.

dasa912
20. mar 2009

Ahojte, nečítala som čo ste sa tu pýtali a tak sory ak to tu uz zaznelo, ale neviete ako dlho mám nárok poberať z práce meniaze ak som predčasne porodila?Je to klasicky 6 mesiacov alebo dlhšie a či ste náhodou nepočuli o niečom takom, že keď mám dvojičky budem mať dvojitú materskú?Mne sa to zdá hlúposť, ale už sa ma to pýtalo viac známych.dík

gapa
21. mar 2009

dasa,
to, že si porodila predčasne nemá vôbec vplyv na dlžku poberania materského zo SP. No ak sa ti narodili dvojicky, tak máš nárok na poberanie materského nie obvyklých 28týždnov, ale až 37týždnov. Len samozrejme musíš doručilť do SP, na odd., kde rátajú materské kopie oboch rodných listov. Lebo už tu písala aj mamíčka, čo jej tvrdili, že stačí jeden RL a materské jej vyplácali len 28týždnov. Tak bacha na to.
Jeden možno? stačí k prihláške na dôchod.poistenie, no na odd.nemoc.poistenie/dávkok treba určite doručiť oba.

dasa912
24. mar 2009

ok, dik, ešte sa chcem opýtať, či mi príde aj nejaký papier, že sa mám isť nahlásiť alebo si to mám odsledovať sama/čo asi určite/

gapa
24. mar 2009

sama

lea132
24. mar 2009

Ahoj, ja mam tiez jednu otazocku, trvaly pobyt mam hlaseny v inom meste, ako momentalne byvam, rodit budem tu, tak neviem, ci mozem ist potom vybavovat rodicovsku atd do socialnej poistovne v mieste, kde porodim, alebo musim v mieste trvaleho bydliska...Hmmm?

gapa
25. mar 2009

lea,
rodič.príspevok, rodinné prídavky v mieste trval.bydliska, pokial viem
rodný list dieťaťa na matrike, kam patrí pôrodnica

mokuska033
7. júl 2009

mozem poprosit o radu?momentalne som mala odsuhlaseny matersky prispevok na nase druhe dieta.na moje prve som nic nedostala lebo sme boli v zahranici a nevedela som ze je mozne vybavit si prispevok hoci dieta bolo narodene v inom state.Je mozne vybavit si spatne prispevok alebo aspon cast prispevku?

annamary
15. júl 2009

baby neviete ktorym datumom chodi ten rodicovsky ci uz je mozne ze je na ucte...

beuska1986
15. jan 2010

Ahojte,neviete mi niektora poradit?Zijem v zahranici vyse 2ch rokov a niesom tu zamestnana.Na Slovesnku som pracovala predtym asi 2 roky po ukonceni skoly.Teraz si platim na sk len zdravotku.Ak by som si zacala platit socialku dajme tomu od februara,kedy by som "mohla" otehotniet?T.j socialku musim platit 270 dni pred otehotnenim alebo pred porodom?a mam narok na kocikove?dakujem pekne za radu

vieraj
15. jan 2010

beuska, pred otehotnenim sa prihlas a potom ti urcite vyjde 270 dni- to je totiz 9 mesiacov.ak sa prihlasis 1.2 otehotniet mozes v priebehu februara.
o naroku na prispevok pri narodeni sa opytaj na UPSVaR. ale pokial mas trvaly pobyt na Slovensku tak by si mala dostat vssetky davky, aj rod. pridavok-20€.

beuska1986
15. jan 2010

dakujem krasne za odpoved 🙂 To si ma potesila.Bola som v tom,ze je to 270 dni pred otehotnenim cize som sa s peniazkami uz lucila,lebo sa nam nechce cakat do konca roka.este raz dakujem za odpoved aj v taku neskoru hodinu!papa

ajka72
18. jan 2010

ahojte chcela by som sa opýtať či ukončenie RP prebehne automaticky teda musím UPSVaR nahlasovať že nastupujem po dovršení 3 rokov deti do práce alebo sa to berie automaticky 6.9. deti budu mať 3 roky a 7.9. nastupim do práce bez toho aby som to oznamovala UPSVar ďakujem

zuzana17
19. jan 2010

ajka72, do 8 dní treba nahlásiť na UPSVaR, že nastupuješ do práce

zuzana17
19. jan 2010

myslím tým na UPSVaR, odbor soc.vecí, tam kde sa vybavujú RP 🙂

corinne
19. jan 2010

Ahojte,chcej poprosit o radu ohladom rodicovskeho prispevku a poporodneho.Zijem 7 rokov v zahranici(Svajciarsko),trvaly pobyt mam tu a prechodny u rodicov.Citala som zakon,ze na rodicovsky prispevok ma narok ziadatel s trvalym alebo prechodnym pobytom na SK.Dnes sa bola mamka pytat na socialke ako to chodi tak jej povedali,ze nemam narok,pretoze si neplarim zdrav.poistenie 😖 .Pred rokom som sa chcela dobrovolne poistit,tak mi bolo povedane ze to nieje mozne 😕 a teraz odo mna ziadaju ze musim byt poistena.Zdravotne poistenie si platim tu,pretoze som stale tu,a na SK chodime len na par dni.Tu podla zakona narok na matersku nemam, pretoze nepracujem 1,5roka a nie som nahlasena na urade prace.Vrta mi hlavou,ze vsetky slovenky co tu ziju a rodili tu mali pravo na rodicovsky prispevok a tiez neplatili zdrav.poistenie na SK,a zrazu narok uz nemam 😕 Poradite dakujem.

jarulda
19. jan 2010

Ahojte, pridavam svoju otazocku aj do tejto temy. RP poberam od septembra 2009, ak by som v aprili 2009 nastupila do prace a o RP by poziadal moj manzel, berie sa to ako pokracovanie vyplacania a moze poberat aj ten nizsi RP a tym padom pracovat na dohodu? Alebo si uz automaticky musi ziadat o ten vyssi a teda pracovat uz popritom nemoze ani na dohodu? Niekde v temach o oteckoch na RD som sa docitala, ze ak nastupuje po matke na RD u toho isteho dietata otec tak sa nedava celkom nova ziadost len sa meni vyplacanie RP na druhu opravnenu osobu v ziadosti. A potom si myslim ze de facto nejde o novu ziadost o RP, ale pokracovanie vyplacania RP druhej osobe a tam by sa to potom nemalo menit podla noveho...ci sa mylim? Dakujem za odpoved...

gapa
19. jan 2010

nemám skúsenosť, no myslím, že sa mýliš. Mení sa oprávnená osoba, ktorá si uplatnuje nárok t.j. môj názor nová žiadosť.

gapa
19. jan 2010

ale možno sa mýlim ja, alebo možno to nerobia jednotne???