Nárok a výška materskej

anne_2
17. dec 2013

Ahojte žienky 🙂
S priateľom chceme bábätko, lenže ja stále pracujem iba na dohodu o vykonaní práce a doteraz som bola na pracovnú zmluvu zamestnaná iba raz a to iba na jeden mesiac. Nakoľko by som chcela poberať materskú dovolenku a nie iba rodičovský príspevok chcem sa spýtať čo mám preto spraviť. Zamestnávateľ mi zmluvu dať chce lenže ja nwm kedy aa tak by som si asi dovtedy chcela platiť sama to dobrovolné nemocenské poistenie. Lenže neviem kolko sa to platí a či sa mi to vobec oplatí platiť a aká by bola potom výška mojej materskej keďže som pracovnú zmluvu v podstate skoro vobec nemala čiže ani žiaden súci plat.. Viete mi poradiť čo by bolo pre mna najvýhodnejšie?? ďakujem krásne

anne_2
autor
17. dec 2013

nikto niič? :(

ewica
17. dec 2013

@anne_2 skus vyhľadať podobné témy je ich stráášne vela 🙂

anne_2
autor
17. dec 2013

hej viem leen všetky čo som nasla su s tym ze uz pracovali 🙂

liz_lemon
17. dec 2013

@anne_2 jednoznacne najvyhodnejsie je pracovat na TPP, lebo aj keby si si platila dobrovolne socialne poistene (od januara sa plati sa 141,47 E/mesacne - na ziskanie minimalneho materskeho, teda ako keby si mala minimalnu mzdu), tak nikde nemas zaruku, kedy otehotnies, a moze sa ti stat, ze tie peniaze doslova vyhodis do vzduchu

anne_2
autor
17. dec 2013

@liz_lemon ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď.. mno hej najlepšie je TPP lenže ak ho nedostanem ani v januári zdalo sa mi vhodné začať si to platiť lenže mas pravdu čo ak skor otehotniem hm a zase z minimalne mzdy ta materská tiež nie je veľká však? čiže by bolo asi vyhodnejšie tu čiastku si odkladať napríklad však? ak som to správne pochopila

tigriatko
17. dec 2013

@anne_2 kedysi platilo, ze sa ti staci prihlasit do 6tt a budes mat narok.. neviem, ci to este stale plati.... skus si zavolat na 0906 171 989 .. men tam vzdy oxotne poradili a zodpovedali vsetky otazky

anne_2
autor
17. dec 2013

a to je čo za číslo? ;)

marian86
17. dec 2013

Podmienky nároku
Podmienky, ktoré musí poistenec spĺňať, aby mu vznikol nárok na materské. Ochranná lehota.
Zamestnanec
vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok
absencia príjmu za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania materského (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období a či ide o príjem za vykonanú prácu)
nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie
Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba
vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa, najskôr ôsmeho týždňa, pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo vochrannej lehote
najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok
zaplatenie poistného na nemocenské poistenie v správnej sume od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, najviac za obdobie posledných päť rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského (výnimky, ak dôvod na poskytnutie materského vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote); pri posudzovaní podmienky zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie v úhrne nižšia ako 5 eur; zaplatením pohľadávky na poistnom postúpenej Sociálnou poisťovňou sa podmienka zaplatenia poistného považuje na účely nároku na dávku za splnenú
nesleduje sa, či samostatne zárobkovo činná osoba dosahuje príjem počas poberania materského
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba
vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa, najskôr ôsmeho týždňa, pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo vochrannej lehote najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok
zaplatenie poistného na nemocenské poistenie v správnej sume od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, najviac za obdobie posledných päť rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského (výnimky, ak dôvod na poskytnutie materského vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote); pri posudzovaní podmienky zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie v úhrne nižšia ako 5 eur; zaplatením pohľadávky na poistnom postúpenej Sociálnou poisťovňou sa podmienka zaplatenia poistného považuje na účely nároku na dávku za splnenú

dena1973
17. dec 2013

@anne_2 Ak zamestnávateľ je ochotný dať ti pracovnú zmluvu, tak neváhaj a ber to. Na dohodu je to stále menej výhodné ako na prac. zmluvu. Doba poistenia (ak si bola na dohodu aj nemocensky poistená - t.j. si mala pravidelný príjem) sa ti do doby 270 tiež započítava - to je jedna z podmienok nároku na materské.( Doba poistenia z dohody s pravidelným príjmom sa započítava od 1.1.2013). No, ak by ti vzniklo nové nemocenské poistenia (na prac. zmluvu) a príjem by sa zvýšil, odpracovala by si 90 dní, tak by sa ti príjem počítal z tohto nemocenského poistenia. Ak by si sa aj dobrovoľne nemocensky poistila, tak by sa ti materská mohla platiť v súbehu z oboch poistení (zamestnávateľ aj DNP).

anne_2
autor
17. dec 2013

mno on mi zmluvu chce dať len stále čaká lebo ma chce zamestnat cez to zamestnanie mladých evidovanych na UPSVaR lenže uz to odkladá od septembra tak ja nwm či mam stale čakat alebo si to DNP platiť sama.. ale to sa mi nezdá výhodné .. no hej som na dohodu mam staly prijem z nej ale to sa mi nezdá ze by sa mi to počítalo dotoho.. ja som furt z toho jeleň :D len dúfam v to ze s novým rokom mi príde konečne pracovná zmluva 🙂 a tým by sa všetky moje obavy a starosti vyriešili 🙂

dena1973
17. dec 2013

@anne_2 Ak máš pravidelný príjem z dohody, mala by si byť nemocensky poistená v soc. poisťovni a vtedy sa tieto dni počítajú do 270 dní nemoc. poistenia. To, či si nemocensky poistená z dohody si môžeš zistiť priamo v SP na hociktorej pobočke.

liluska7
18. dec 2013

Vedel by mi niekto odpovedať na toto? Keď budem pracovať mesiac alebo dva tak už mám nárok na nemocenské? Čiže keby mesiac alebo dva som zamestnaná a otehotniem a náhodou by som nemohla pracovať tak by som mohla zostať na pn-ke a keď do pôrodu budem zamestnaná ale pn a ubehne 270dní tak dostanem materskú?

zalka
18. dec 2013

@liluska7 áno stačí 1 deň zamestnanie a bude nárok na platenú PN ... ale len z predošlého zamestnania. Ak by si chcela mať PN alebo MD z nového zamestnania ( napr. máš tam vyšší plat ) tak potrebuješ 90 dní odpracovať a potom ísť na PN ( 3 mesiace )

liluska7
18. dec 2013

@zalka Ďakujem za odpoveď 😉

zalka
18. dec 2013

@liluska7 rado sa stalo