Nárok na materské po druhom pôrode

danushiiik
23. aug 2020

Ahojte, 11.2.2019 som isla na matersku, este som bola ako szco, platila som si roky odvody, tak mi ta materska vysla. 20.2.2019, teda par dni po odchode na MD som zivnost zrusila. Teraz uz poberam rodicovsky, ten vyssi a zaujima ma, ako to je s dalsou materskou a narokom na nu 1.) ak by som stihla porodit druhe dieta, kym mi skonci rodicak na prvorodenu 2.) ak by som to nestihla? V akom pripade budem mat narok na materske v tej istej vyske ako bola ta prva, pripadne na vyssi rodicovsky? Od februara 2019 nemam ziadny pracovny pomer, som len konatelka 1osobovej sro, kde nie som vedena ako zamestnanec.

daniela1911
23. aug 2020

Podmienky sú rovnaké - nemocenské poistenie 270d za posledné 2r a aktívne nemocenské poistenie v čase nástupu. Ak si už tehotná, vypočítajú si či máš za posledné dva roky 270 dni (dva roky spať od plánovaného termínu pôrodu). Ak ešte vyjde, musíš sa prihlásiť na dobrovoľne platcovstvo nemocenského, aby si spĺňala aj podmienku aktívneho poistenia.
@danushiiik

draik
23. aug 2020

@danushiiik
Od 20.2.19 nemáte NP, preto v žiadnom prípade nebudete mať rovnaké materské, keďže nepôjde o reťazový pôrod. Bolo chybou rušiť živnosť, pretože ste prišli o dni NP počas RD.
Za súčasného stavu by ste ani nemali nárok na materské, ak by ste teraz otehotneli.