Nárok na materskú a rodičovský príspevok

maryanna
6. apr 2013

Ahojte, chcem sa opýtať. Ked som bola tehotná s prvým dieťaťom tak kedže som bola študentka, nemala som nárok na materské, iba na rodičovský príspevok od prvého dňa po pôrode. Teraz som opäť tehotná, a myslela som si že to bude to isté - rodičovský po pôrode, ale som živnostníčka, síce si neplatím poistenie ale akurát som sa dočítala niečo také na nete:
,,Za predpokladu, že matke - živnostníčke nevznikne nárok na materské či už dôvodu nesplnenia podmienky poistenia v patričnej dĺžke, príp. nezaplateného nemocenského poistenia, má rovnako ako matka - zamestnankyňa nárok na rodičovský príspevok a to od prvého dňa, kedy nastúpila na materskú dovolenku. "

Z toho vyplýva že ked mi začne materská tých 6 týždňov pred pôrodom tak si môžem zažiadať o rodičovský? že nie až po pôrode ale už namiesto materskej. Ale možno tomu zle rozumiem, keby ste mi niektorá vedeli poradiť ako to je prv než si to budem zisťovať na sociálke, či vôbec mám sa ísť pýtať.🙂 dakujem

daniela_4
7. apr 2013

no ved viem.ze od zamestnavatela by som to uz mala mat.volala som uz uctovnicke kde to viazne a asi sa jej musim zas pripomenut...lebo u nas sa vyplata dava popredu a veduca mi to nevedela vyratat...tak som zvedava...teda teraz aprili.kolko mi to pride a kedy.teraz neviem ci mam ukoncit pnku a poberat tu matersku s tym priplatkom rodicovskym.alebo poberat nemocenske co sa mi teraz vyratava uz z 8mich hodin.ze co by som mala viac.lebo dnes som citala ze by sa to takto malo dat.ale asi nebudem vymyslat.

zalka
7. apr 2013

@daniela_4 PN ukončuje lekár, a aj vypisuje papiere na MD ... takže to moc neovplyvníš a ked ti nárok na MD vzniká že máš dosť dní poistenia tak lekár nemá dôvod nevypísať MD a zrušiť PN.

daniela_4
7. apr 2013

@zalka mas pravdu...vlastne by nemal dovod ma drzat na pn napriklad po porode to by bolo zvlastne.ale mozno by sa aj dalo keby velmi chcem...lebo ma poznaju...ale nebudem spekulovat...som rada ze si mi poradila a ze mam narok na ten doplatok do toho rodicovskeho co je tusim okolo 204eur...viem ze ked sa narodi mala musim potom nahlasit na socialke aby mi platili dochodkove,ze? inak naozaj velka vdaka....si mi to objasnila...a potesila som sa ze dostanem aspon tych 200e.si zlata. 🙂

zalka
7. apr 2013

@daniela_4 no do 199,60 eur ... a áno po pôrode sa treba nahlásiť na SP za poistenkinu štátu lebo sa staráš o dieťa.

gapa
7. apr 2013

@daniela_4
ešte čo sa týka nemocnského a materského, ak ti začal prac.pomer v r.2012 a na pn si išla až po uplynutí aspon 90kalendárnych dní bez pn, očr (čo určite si išla), tak sa ti materské vyráta z toho istého vym.základu ako aj nemocneské. Tj. ked dostaneš rozhodnutie zo soc.poistovne, kde budeš mať uvedený denný vym.základ, tak dávka z toho zo soc.poistovne od 11dna pn je 55% z denného vym.základu a materské je 65% z DVZ, si to lahko prerátaš. Potom len vynásobíš počtom dní v danom kalend.mesiaci.

daniela_4
7. apr 2013

@zalka vlastne hej do vysky materskej.toho minima....dobre vdaka ti velmi pekne za ochotu, si strasne zlata.ze si mi vedela poradit.aj si ma potesila... 🙂 keby este v niecom by som nemala jasno mozem ta kontaktovat do spravy? zatial vdaka moc a nech sa ti dari....

zalka
7. apr 2013

@daniela_4 rado sa stalo a kludne sa ozvi ak niečo bude treba.

daniela_4
7. apr 2013

@gapa takto nechcem sa moc tesit popredku...ide o to ze na socialke mi vraveli ze materska sa vyratava z predosleho kalendarneho roka.co jest 2012.lenze ja som tam bola zamestnana do septembra len na 4hodiny a do konca roka do teraz som uz na 8hodin.mne by sa nemocenska mala uz vyratavat asi z 8mich hodin.lenze materska asi z celeho roka,nie?ako bolo by pre mna super keby mas pravdu.ze by som to mala z 8hod.

zalka
7. apr 2013

@daniela_4 nemáš pravdu,... aj PN aj MD sú rátané z roku 2012 .. takže s priemeru čo si dosiahla za celý rok ...

daniela_4
7. apr 2013

@zalka tak som si to zas zle vysvetlila....tak aj pn je z predosleho roka.som nevedela.

zalka
7. apr 2013

@daniela_4 no áno ... z toho priemeru koľko si zarobila za min. rok ... z toho roku by bolo len ak by si začala nový pracovný pomer... a trval by 90 dní ...

daniela_4
7. apr 2013

@zalka to je ake nefer! :D

zalka
7. apr 2013

@daniela_4 hm.. no keby si robila min. rok na 8 hodín a tento rok na 4 hodiny tak by si to za nefér nepovažovala ... preto som sa pýtala na to skončenie PP a začatie nového ked ti menili zmluvu. Ak by to boli tak urobili tak by si mala MD rátanú z vyššej mzdy ...

daniela_4
7. apr 2013

@zalka to je jasne ved ja som to s humorom.... 🙂 skoda clovek keby vedel vtedy co a ako....

zalka
7. apr 2013

@daniela_4 no hej ... už nič nespravíš ... a zase výpoved dávať kvôli tomu aby si mala MD 255e sa neoplatí.

daniela_4
7. apr 2013

@zalka tak to teda urcite nie...to by mi po dohode musel spravit.ze by ma odhlasil a nahlasil ale zbytocne uz o tom polemizovat co mohlo byt...hlavne ze aspon cosi dostanem...bala som sa ze budem do toho rodicovskeho bez nicoho.tak som urcite spokojnejsia... 🙂

zalka
7. apr 2013

@daniela_4 no to áno ... 🙂 len si užívaj ešte tehu ...

daniela_4
8. apr 2013

@zalka dneska som bola na socialke odovzdat papiere.tu ukoncenu pn a tiez na materske.ale ze to musim odovzdat zamestnavatelovi ze on to podava dalej...tak som to odovzdala v praci.aspon som videla baby. 🙂 trosku prechadzky a lapam po dychu ako tulen. 🙂 veru posledne tyzdne co mozem lezat ale ja stale cosi beham a robim jak trubka.

zalka
8. apr 2013

@daniela_4 no hej zamestnávateľ posunie žiadosť o materské do SP ..

ivuskase
30. apr 2013

Mam otazocku, budem rodit v zahranici, zamestnana som na svk ale len posledne tri mesiace, vo vlastnej firme, takze matersku a ani nic podobne tu nedostanem, mam narok aspon na prispevky z uradu prace neviem presne ake tam teda su a co ku tomu potrebujem? Narok na materske zo soc.poist nemam nakolko nesplnam pidmienku 270 dni. Dakujem za rady